Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 12:Kiev Meçhul Asker Anıtı ve Holodomor Soykırımı Müzesi

Hello Hello Turistler,

Kiev Meçhul Asker Anıtı ve oldukça yakınındaki Holodomor Soykırımı Müzesi çok çok çok aşırı görülmesi gereken noktalar değil. Bir miktar da uzak bir noktada kalıyor. Kiev’ de 3 gün ve üzeri kalacaksanız ziyaret planınıza dahil edebilirsiniz.

Bu noktayı,
Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı’ nı gezeceğiniz günün planına dahil edebilirsiniz. Hatta sabahtan bu noktaya uğrar , öğlen olmadan manastır alanında olursanız verimli bir gün geçirmiş olursunuz.

Ben sabah 7 gibi Volodymyr Tepesinden başlayıp, Cam Köprü, Halkların Kardeşliği Anıtı ve Mariyinsky Sarayı’ ndan geçerek buraya kadar yürüdüm , buradan da Mağaralar Manastırı’na devam ettim.

Uzun bir gün olacak, suyunuz, sandviçiniz, meyveniz hazırsa başlayalım.

Kiev Meçhul Asker Anıtı’ na Nasıl Gidilir?

Kiev Gezilecek Yerler Listesi - Monument to Unknown Soldier 
Meçhul Asker Anıtı- Kiev gezi rehberi
Kiev Gezilecek Yerler – Monument to Unknown Soldier
Meçhul Asker Anıtı
görsel

METRO İLE ULAŞIM: Bu noktaya en yakın Arsenalna Metro Durağı’ dır. Yoldan yürürseniz 10 dakikada, arka taraftaki parkın içinden yürürseniz 19 dakikada buraya ulaşabilirsiniz.

DİĞER ULAŞIM SEÇENEKLERİ: 24, 24A numaralı Otobüsler ve 38 numaralı treleybüs buradan geçiyor.

UBER: St.Sofia’ dan bindim ve 15-18 TL civarı ödedim.
Durak isimleri, otobüs numaraları not almak yerine her zaman en doğrusu bulunduğunuz yerden Google Maps ile yol planlaması oluşturmaktır. Duraklar, hatlar değişebilir, çalışma olabilir, Google Maps her zaman anlık veri paylaştığından bence daha güvenilir.

Monument to Unknown Soldier
Kiev Meçhul Asker Anıtı

Monument to Unknown Soldier -Kiev Meçhul Asker Anıtı

– Ebedi Zafer Anıtı diğer bir adıyla meçhul asker anıtı Ukrayna’ nın Nazi işgalcilerinden kurtarılmasının 40. yıl dönümü vesilesiyle, İkinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen askerlerin anısına 1957′ de açılmış. Kiev Marinsky Sarayı’ nı geçtikten sonra “Park of Eternal Glory” parkta yer alıyor.

– Monument to Unknown Soldier – Meçhul Asker Anıtı, 27 metrelik bronzdan yapılmıştır. Dikilitaşın altında bronz çiçek çelenginin içinde Ebedi Ateş yanar. 1957′ den beri yanan ateş, 2017′ de bir saldırıya uğramış ve saldırganlar ateşi çimento ile doldurularak kapatmış. Alev daha sonra yetkililer tarafından yeniden yakılmış.

– Meçhul Asker Mezarı’ na çelenk koymak, devlet ziyaretleri sırasında Dış işleri Bakanlığı’ nın resmi protokolüdür. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şubat 2012′ de, 2020′ de Kiev ziyaretlerinde burayı ziyaret etmişti.

Monument to Unknown Soldier
Kiev Meçhul Asker Anıtı
Kiev Gezi Rehberi – Monument to Unknown Soldier
Kiev Meçhul Asker Anıtı

– Her yıl 9 Mayıs Meçhul Askerleri anma günü olarak kutlanıyor, halk burayı ziyaret edip çiçek bırakıp, mumlar yakıp dua ediyorlar.
– Anıtın önündeki sokak Alley of Fallen Heroes – Düşen Kahramanlar Sokağı olarak biliniyor.
– Burada II.Dünya Savaşı sırasında kahramanca ölen on bir general, yirmi bir subay ve iki çavuş olmak üzere 34 askerin mezarı bulunuyor.

Monument to Unknown Soldier – Kiev Meçhul Asker Anıtı

Bir diğer sokağın girişinde de bir pilot heykeli göreceksiniz. Ukrayna asıllı Sovyetler Birliği Kahramanı, Havacılık Mareşali Ivan Mykytovych Kozhedub’ a ait olan bu anıt 2010 yılında dikilmiş. Gösterdiği başarılar sebebiyle üç kez Sovyetler Birliği Kahramanı madalyası kazanmış.

Monument to Unknown Soldier – Kiev Meçhul Asker Anıtı

Devam eden sokakta da 2013 yılında Sovyetler Birliği Kahramanlarının büstleri yer alıyor.

Monument to Unknown Soldier – Kiev Meçhul Asker Anıtı

Holodomor Genocide Museum –
Holodomor Soykırımı Müzesi

Holodomor Soykırımı Müzesi , Meçhul Asker Anıtı’ ndan 300 mt. uzaklıkta yer alıyor.Yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

HOLODOMOR GENOCİDE MUSEUM -HOLODOMOR SOYKIRIMI MÜZESİ
Görseldeki Heykellerin adı “Hüzün Meleği”dir.
görsel

Holodomor, Ukraynaca “açlıkla öldürmek” anlamına gelir. Holodomor ya da Ukrayna soykırımı; 1932 – 1933 yılları arasında Ukrayna Sovyetler Birliğine dahilken, şimdiki Ukrayna ve Rusya’ nın Kuban bölgesinde, Sovyet yönetiminin ekonomik politikaları sonucu oluşan kıtlık sebebiyle, yaklaşık olarak 8 milyon insanın öldüğü olaylardır. Bu olay sonunda Ukrayna nüfusunun dörtte birinin o dönemde hayatını kaybettiği düşünülmektedir.

2008 yılında, soykırımdan 75 yıl sonra ulusal müze olarak açılmıştır. Müzenin girişinde genç bir kızı gösteren “Çocukluğun Acı Belleği” adlı çarpıcı bir heykel var.
Her yılın Kasım ayının son Cumartesi günü, Holodomor kurbanlarını anma günüdür.

HOLODOMOR, Ukrayna’ da  Kıtlık – SoykırımBüyük Kıtlık veya 1932 – 33 Ukrayna Soykırımı olarak da bilinmektedir.

Holodomor’ un sebeplerinden en önemlisi, Sovyet döneminin uygulamaya çalıştığı ekonomik ve sosyal politikalardır. Özellikte kooperatif tarım uygulamalarını kabul etmeyen Ukrayna köylüsü zorlamalar karşısında tarım üretiminden vazgeçerek, üretimi durdurmuştur.

Durumun gidişatını önceden kestirebilecek olan dönemin yöneticileri, “anti – kolhoz” hareketin yayılmasını önlemek amacıyla, sorunu hafifletecek önlemler almaktan kaçınmış ve bir nevi bölgede diğer direnişçi köylülerce ibret alınabilecek bir olay çıkarmak istemiştir.

Açlığın en tepeye ulaştığı dönemde dahi, Sovyet yönetimi, 1932′ de 1,7 milyon ton, 1933′ te 1,84 milyon ton tahıl ihraç etmiştir. Bölgede artan açlıktan kaçmak isteyenlerin başka bölgelere gitmesine engel olunarak, katliama seyirci kalınmıştır. O dönemde kıtlık haberleri mümkün olduğunca sansürlenerek dünyanın dikkatinden saklanmıştır.

Wikipedia Türkiye

Olayın bir de bu yüzü var.

Sovyetler Birliği’ nin toprakta özel mülkiyete dayanan üretimi kaldırma politikasına zengin köylüler ve onların etkisi altındaki kimi köylüler sert tepki vermiştir. Çünkü tarımda kolektifleştirme girişimlerinin başarıya ulaşması demek zengin köylülerin eski ayrıcalıklarını kaybetmesi anlamına gelmekteydi.

Zengin köylülerin kolektifleştirme hamlesine tepkisi tarımsal üretimi durdurmak oldu. Bu durumun neticesinde de Ukrayna’ da kıtlığa ve kıtlığın tetiklediği salgın hastalıklara bağlı ölümler gerçekleşti. Ölümler neticesinde Sovyet hükûmeti köylülerden aynı miktarda tahıl toplamaktan vazgeçerek toplanan tahıl miktarını düşürmüştür.

1940′ ların sonunda Penisilin’ in bulunmasıyla önüne geçilen salgın hastalıkların 1930′ lu yıllarda önüne geçilmesine teknik olarak imkân yoktu. Penisilin bulunana kadar ABD ve Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere milyonlarca insan salgın hastalıklara yakalanarak hayatlarını kaybetmişlerdi.

Wikipedia Türkiye

Belgelerin, fotoğrafların ortaya çıkması ise bir mühendisin fotoğrafları sayesinde olmuş.

Avusturyalı bir mühendis olan Alexander Wienerberger, I. Dünya Savaşı sırasında Ruslara tutsak düşmüştü ve SSCB döneminde Ukrayna’ nın başkenti Harkov‘ da yaşıyordu.

Harkov’ da kaldığı süre boyunca Alexander Wienerberger, şehirde tanığı olduğu Holodomor’ u yaklaşık 100 fotoğrafla belgeledi. Bu fotoğrafları, marketlerde kuyrukta bekleyen aç insanları, aç çocukları, Harkov sokaklarında açlıktan ölen insanların cesetlerini ve açlık kurbanlarının toplu mezarlarını tasvir etmektedir.

Alıntılar:Wikipedia Türkiye

Bir kaç yerde okuduğuma göre Alexander W. hiç Ukrayna’ da bulunmamış. Fotoğrafların dünya savaşları sırasında çekildiğini kanıtlayan araştırmalar varmış.

Ölümlerin; salgın hastalıklar, iklim koşulları nedeniyle oluşan açlık ve ekonominin savaşlardan çökmesi sonucu oluştuğunu, sonuçların ise Sovyet rejimine ve komünist sisteme karşı karalayıcı bir propaganda olacak şekilde yansıtıldığını kabul edenler de var. Hatta Sovyet rejimin bölgeye gönderdiği yardım ve erzak kolilerinin belgeleri bulunmuş.

Öyle ya da böyle;

1933 yılının sonunda, Ukrayna ve Rusya’ da tahminen 5 – 10 milyon insanın öldüğü düşünülmektedir. 

Ölenlerin %81.3′ ü Ukraynalı, %4.5′ i Rus, %1.4′ i Yahudi ve %1.1′ i Polonyalı’ dır. Tüm köylü nüfusunun %25 – 50’si hayatını kaybetmiştir.

Wikipedia Türkiye

Müze bu olaylarda ölenlerin anısına açılmıştır. İçeride tüm olayları anlatan bir belgesel izleme odası ve eşyaların ve fotoğrafların sergilendiği bir alan vardır. Köylülerin Taş değirmenleri at arabalarını eski kayıkları sergileniyor. Açıkçası sergi alanı çok zengin değil.

Girişte ilk solda belgesel odası oldukça çarpıcı. Siz odaya girince İngilizce olarak belgeseli baştan başlatıyorlar. Belgesel olayları ve yaşananları resimler, videolar ve belgelerle açıklıyor. Ayrıca kurtulanlarla yapılan röportajlarda yer alıyor. İngilizce olması kimseyi korkutmasın zira zaten yukarıda bütün olayı açıkladım. Sadece izleyerek de anlaşılıyor her şey.

Müzenin sitesinde bu olayın neden soykırım olarak kabul edilmesi gerektiğini açıklamışlar.

Olayların soykırım özelliğinde olup olmadığı tartışılsa da, Ukrayna‘ nın uluslararası alanda Holodomor’ un soykırım olarak tanınması yönündeki taleplerine, Rusya şiddetle karşı çıkmaktadır.

Wikipedia Türkiye

Holodomor’ u şu an 26 ülke ve 1 uluslararası kuruluş, soykırım olarak tanıyor.
Türkiye tanıyan ülkeler arasında değil. Hatta Cumhurbaşkanı’ nın Kiev ziyaretinde Ukrayna Hükümeti, Holodomor Soykırım Müzesi’ ni ziyaret etmesini talep etmiş, Türkiye Rusya ile sorun yaşamamak için kabul etmemişti. Sonra bir şekilde aştılar ziyaret protokolü krizini, Cumhurbaşkanı sadece meçhul asker anıtını ziyaret edip çelenk bırakmıştı.

Holodomor Soykırım Müzesi Ziyaret Saatleri ve Bilet Bilgisi

Ziyaret Saatleri : 10:00 – 18:00 Her gün
Giriş ücreti : 30 Grivna
18 Mayıs – Uluslararası Müze Günü ve Kasım ayının dördüncü Cumartesi – Ulusal Holodomor Anma Günü girişler ücretsizdir.


İnternet Sitesi: https://holodomormuseum.org.ua/
Tek bir olayı anlatan küçük bir müze. Kesinlikle ziyaret etmelisiniz, çok etkileyici gözyaşları sel bir yer diyemem ama gittiğiniz ülkenin geçmişindeki bu büyük acıyı öğrenmek için bir fırsat.


Bu yazımın sonuna geldim.Bugün gezime sabah başlamıştım, buradan Pechersk Lavra‘ ya devam edeceğim. Yazıyı 4-5 kere kontrol ettim ancak bir hata ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana yazın. Sizin keşfettiğiniz, bildiğiniz ilginç bir bilgi varsa lütfen lütfen bana yazın.

Hello From World From Kiev
Yasemin.
@hellofromworldcom

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Harita Nasıl Kullanılır?

 —Aşağıdaki haritada üst alanda “daha büyük haritayı görüntüleyin” simgesine tıklarsanız otomatik olarak sizin haritalarınıza kaydedilecek.
Mobilde iseniz Google Maps’e girin.alt sekmede “kayıtlılar” bölümüne gelin.Üst sekmede “haritalar”ı bulun.Burada benim haritamı göreceksiniz.
—Masaüstü bilgisayarda ise “Google Maps”,En soldaki “üçlü çizgi”ye tık,”yerleriniz”,”Haritalar” ve işte orada.

Haritaya temel noktaları işaretledim. Güzergahınıza göre işaretli yerleri programınıza alarak kendi rotanızı çıkarabilirsiniz.

Hello From World Gezi Haritası Hakkında

— Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber.
— Her simgenin ve rengin bir anlamı var.Bu benim gezme tecrübelerimle oluşturduğum bir yöntem. Bazen gün içerisinde aksilikler yaşanabiliyor,her şeyi aklımda tutamayabiliyorum. Bazı noktaları çıkarmak ya da yeni rotaya göre yeni noktalara gitmek gerekebiliyor.
— Ben haritama gezilecek müze,kilise,katedral,bina,anıt,heykel,çeşme vs gibi noktaları önemliden önemsize renklendirerek ekliyorum.Böylece aksi bir durum varsa ,turuncuları çıkaralım doğrudan kırmızılara gidelim diyebiliyorum.


Kırmızı noktalar : Kesin görülmesi gereken yerler
Turuncu Noktalar : Orta öneme sahip görülmesi gereken noktalar
Sarı Noktalar : Yolumun üzerindeyse ,vaktim varsa uğrayabileceğim noktalar.

Fotoğraf Makinesi Simgesi: Fotoğraf çekilebilecek “PhotoPoint” alanlarını gösteriyor.
Hediye Paketi: Bu noktalarda benim size eğlenceli sürprizlerim var.Komik bir heykel,lezzetli pasta ,kahve satan cafe,bir anıt ya da grafiti olabilir.Yolunuzun üzerindeyse uğrayabirsiniz.
Mor Kalpler: “Ay çokkk Güzelll “şeyler noktası.Bina olabilir,kapı olabilir,anıt ya da heykel olabilir,ne olursa olsun çok güzeldir.

Yeşil olan tüm simgeler : Yeme-içme ,atıştırma noktalarıdır.

Simgelere tıklayarak içeriğini öğrenebilirsiniz.Tüm simgelerin içini dolduramadım,zaman içinde hepsi dolduracağım.

Kiev’de Uygun Fiyatlı Nerede Yemek Yenir: Kiev Cafe’ler Rehberi
Kiev'de ne yenir, nerede yenir sorusuna cevap bulabileceğiniz bu yazımı nihayet tamamladım. Kiev'de yemek konusunda seçenekler sonsuz. Ancak …
Kiev Gezilecek Yerler : Aziz Volodymyr Katedrali St.Volodymyr’s Cathedral
St.Volodymyr's Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali, genelde Kiev gezi rehberlerinde burayı da görebilirsiniz şeklinde anlatılır ama burası zeminden …
Kiev Gezilecek Yerler: St.Nicholas Roman Catholic Cathedral
Kiev'de en en sevdiğim üçüncü yer St.Nicholas Roman Catholic Cathedral. Kiev merkezden uzak olduğu için gezilecek yerler listesinde …
Kiev Opera Bileti Nasıl Alınır?
Bu yazıda adım adım "Kiev opera – bale bileti nasıl alınır" sorusuna yardımcı olmaya çalıştım. Bilet alırken benim …
Kiev St.Pokrovsky Monastery Gezi Rehberi
St.Pokrovsky Manastırı Kiev' de en sevdiğim yerlerden. Google Maps' de gezerken keşfettiğim manastırı gezi bloglarında ne yazık ki …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 11: Ağlayan Dul Evi, Çikolata Ev, Canavarlı Ev – Kiev’ in En Güzel Mahallesi Lypky
Hello Hello,Bugün Kiev' in en ilginç ve en güzel binalarına ev sahipliği yapan Lypky Mahallesini gezeceğiz. Binaların hikayesinden …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 9: Volodymyr Anıtı – Kiev Cam Köprü – Halkların Dostluğu Anıtı -Mariyinsky Sarayı
Günaydın Günaydın; Bugün aynı çizgi üzerinde, pek çok "Kiev Gezilecek Yerler" noktasını ziyaret edeceğimiz bir güzergah izleyeceğiz. Volodymyrska …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 8: İkinci Dünya Savaş’ ında Ukrayna Tarihi Müzesi ve Anavatan Heykeli
Bugün Kiev' de mutlaka görülmesi gereken İkinci Dünya Savaş' ında Ukrayna Tarihi Müzesi' ni ve Kev' in simgesi …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 7: Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı
Hello Hello Turistler; Bugün Kiev' in gezilecek yerler listesinin en önemlisi, Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı' nı adım …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 6: Golden Gate – Altın Kapı ve Kiev’in En Güzel Binaları
Merhaba Merhaba,Kiev Gezilecek Yerler Listemizin daimi üyesi Golden Gate – Altın Kapı bölümümüze hoş geldiniz. Bugün yine dolu …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 5: Kireşatik – Khreshchatyk
Khreshchatyk – Kireşatik Tarihi Khreshchatyk – Kireşatik Kiev' in en güzel caddelerinden biri. Caddenin uzunluğu 1,2 km. İndepence …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 4: Bağımsızlık Meydanı – Indepence Monument – Maidan
— İndepence Square Kiev'in en büyük merkez meydanlarından biridir. İndepence Meydanı – Maidan – Bağımsızlık meydanı gibi pek …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 3: St.Andrew’s Church – Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu
Bugün efsaneleriyle Dinyeper 'e bakan uçurumda yükselen Aziz Andreas Kilisesi 'ni (St.Andrew's Church), Andrewski (Andriivs'kyi ) yokuşunu adım …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 2: St. Michael’s Golden – Domed Monastery – Kiev Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırı
Aziz Michael Altın Kubbeli Manastır, Mykhailivs 'ka meydanında yer alıyor. Aziz Sofya Katedralinden yaklaşık 3 dakika yürüyüş uzaklığında. …
3 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
3 Günde Kiev Gezi rotası bekleyen herkese sabrından ötürü teşekkürler. Aşırı ilginize kayıtsız kalamadım ve 3 günlük Kiev …
Kiev Gezilecek Yerler Listesi: Kilisesinden Camisine Tüm Detaylarıyla Kiev
Kiev Gezilecek yerler listesini nihayet tamamladım.Zaman içerisinde yeni keşfettiğim yerleri de eklemeye devam edeceğim.Öyleyse Hello Hello Turistler, haydi …
2 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
"2 Günde Kiev" gezecek turistler hello hello,Bu yazı da farklı alternatiflerle 2 günlük Kiev rotası oluşturdum. Hazırsak başlayalım.Bir …
1 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
1 Günde Kiev Hello hello turistler, Kiev' de pasaport konrol sırası beklerken arkamızda duran kişi, akşam uçağıyla başka …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 1: Aziz Sofya Katedrali Gezi Planı, İpuçları ve Daha Fazlası…
Aziz Sofya Katedrali 1990 da UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiş aynı zamanda Ukrayna' nın yedi harikasından biri kabul …


Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.