Kiev Gezilecek Yerler Listesi: Kilisesinden Camisine Tüm Detaylarıyla Kiev

Bu Yazıda Neler Var?

Kiev Gezilecek yerler listesini nihayet tamamladım.Zaman içerisinde yeni keşfettiğim yerleri de eklemeye devam edeceğim.

Öyleyse Hello Hello Turistler, haydi başlayalım.

Kiev herkese hitap eden bir şehir.Çocukla gezenler için,yalnız gezenler için,çiftler ve arkadaş grupları için harika alternatifleri var. 2-3-4 günüm var,vize ile uğraşmayayım, kültür gezisi de yapmak istiyorum ama kalabalık olmasın , mavisi yeşili bol olsun ,her şey olsun çok da para harcamak istemiyorum derseniz, Kiev hepsine uyuyor.

Kiev’e Kaç Gün Ayırmalı,Kiev Kaç Günde Gezilir?

Kiev tatilimizi 27 Ekim 30 Ekim tarihleri arasında 3 gece 4 gün olarak planlamıştım.Ama yeterli gelmedi.Bloglarda gezilecek pek fazla yer yokmuş gibi anlatılsa da Kiev dolu dolu bir şehir.

Gün bazlı plan yaparsak;
2 günde Kiev’in en temel noktaları gezebilirsiniz,koşturmalı bir program olacak elbette.
3 günde Kiev’de tüm temel noktaları daha sakin gezebilirsiniz.
4 günde Kiev’de tüm gezilecek yerleri gezebilirsiniz.

Gün sayısına göre gezi planlarımı aşağıya ekliyorum,linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1 Günde Kiev Nasıl Gezilir?

2 Günde Kiev Nasıl Gezilir?

Kiev’de 3 ve üzeri gün için Günlük Gezi Programları

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Herkesin gezi anlayışı farklıdır,kimi müze gezmeyi daha çok severken kimi müze dışındaki kültür noktalarına ağırlık vermek istiyor. Ancak Roma’ya gidiyorsak Vatican Müzelerine gitmek yapılacak en temel şeylerin başında geliyor.Bu nedenle aşağıya en temel,herkesin kesinlikle görmesi gerektiğini düşündüğüm noktalardan daha spesifik olanlara doğru sıraladığım ‘Kiev Gezilecek Yerler’ listesini yazdım. Bazı noktalarda adım adım gezi rehberi hazırladım.Bol bol da görsel ekledim. Kaç gün kalacaksanız listeden yerleri seçip planlama yapabilirsiniz.Planlama ile uğraşamam derseniz bir üst yazıda hazır programlara bakabilirsiniz.

1- Aziz Sofia Katedrali
St. Sophia Cathedral

Aziz Sofya Katedrali Kiev’ in görülecek yerlerinin en başındadır ve Kiev’in merkez noktalarından da biridir.
1990’da UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiş,ayrıca Ukrayna’nın yedi harikasından biri olarak kabul ediliyor.Kendi adıyla anılan Sofiyivska Meydanı – Sofiyivska Square da yer alıyor.

Burası pek çok yapıyı içeren bir kompleks müzedir.Katedral,Çan Kulesi,Yemekhane Kilisesi ve din adamlarına ait binalardan oluşuyor.Giriş ücreti de ziyaret edeceğiniz yapılarak göre değişiyor.

Katedral ile ilgili daha detaylı bilgiyi ve adım adım gezi rehberini aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 1: Aziz Sofya Katedrali Gezi Planı, İpuçları ve Daha Fazlası…

2-Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırı
St.Michael Golden Domed Monastery

Altın Kubbeli Aziz Michael Manastırı 12.yy’da kurulmuş Kiev’in en eski yapılarından biridir. Ancak orijinal kilise 1934 yılında Ukrayna Sovyetler Birliğine dahilken Sovyet yetkililer tarafından tarihi değeri olmadığı gerekçesiyle yıkılıyor.Gördüğümüz yapı Ukrayna bağımsızlığını ilan ettikten sonra orijinaline sadık kalarak 1999 yılında yapılmıştır.

Manastırın tarihi,görülmesi gereken noktaları ve giriş bilgilerini detaylıca aşağıdaki rehberimde açıkladım.Linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 2: St. Michael’s Golden-Domed Monastery – Kiev Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırı

3- St.Andrew’s Church
Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu

Kiev’de gezilmesi gereken 3.en önemli yer kesinlikle St.Andrew’s Church yani Aziz Andreas Kilisesi.
Buraya doğrudan bir otobüs ya da metro bulunmuyor. Podil tarafından da, St.Sofia ve St. Michael kiliselerinin oradan da yürüyerek ulaşabilirsiniz. Benim tavsiyem St.Sofia ve St. Michael kiliselerini gezdikten sonra buraya gelmeniz olacak. Birbirlerine oldukça yakınlar ve günlük gezi planına hepsini dahil edebilirsiniz. Kilise’den bir diğer gezilecek yer olan Podil bölgesine iniliyor böylece günü Podil ‘de sonlandırabilirsiniz.

Kiev’in en güzel seyir noktaları burada.Ayrıca tarihi 1000 yılı aşan en eğlenceli ve hediyelik eşya alışverişi yapacağımız yer Andrewski yokuşunu da ziyaret edeceğiz.Detayları uzun uzun anlattığım yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 3: St.Andrew’s Church – Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu

4-İndepence Square
Maidan
Bağımsızlık Meydanı

İndepence Square – Bağımsızlık meydanı Kiev’in en büyük merkez meydanlarından biridir. İndepence Meydanı – Maidan – Bağımsızlık meydanı gibi pek çok ismi vardır. Fakat genelde maidan – meydan herkesçe kullanılır.
Maidan’da pek çok inceleyeceğimiz ve gezeceğimiz nokta mevcut.Bunları sıralamak gerekirse;
1-Meydan
2-Globus AVM
3-Dünya Mesafeleri Anıtı
4-Bağımsızlık Anıtı – Kiev’lilerin tabiriyle “Direkteki Sinek”
5-Kiev Kurucuları Anıtı – Kosak Mamai Anıtı
6-Flower Clock – Meydanı gören en güzel köprü
7-Globus Avm Piramit
8-2013-2014 EuroMaidan Olayları

Bağımsızlık Meydanı gezilecek yerleri adım adım gezi rehberi yazımda uzun anlattım,aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 4: Bağımsızlık Meydanı – Indepence Monument – Maidan

5-Kireşatik – Khreschatyk

Kireşatik Kiev ‘in en güzel caddelerinden biri. Caddenin uzunluğu 1,2 km, Maidan ‘dan başlar ve Besarabsky Pazarı’nın bulunduğu, Bessarabska Meydanı ‘na kadar uzanır. Cadde boyunca ofisler, devler daireleri, alışveriş merkezleri, mağazalar, restaurantlar kısaca ne ararsanız vardır. Bizim taksim meydanı, Kadıkoy – Bahariye – Moda caddesine benzetebiliriz. Sadece ortadan otoban gibi bir yol geçiyor 🙂

Kireşatik ‘in en güzel özelliklerinden biri ise; hafta sonları belirli saatten sonra, trafiğe kapanıp sokak sanatçılarına ve konserlerine ev sahipliği yapması.

Kireşatik uzun ve yol üstünde denenecek,keşfedilecek pek çok güzel nokta var.Adım adım Kireşatik’i anlattığım yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 5 :Kireşatik Kiev’in Uzun İnce Bir Yol’u

6-Golden Gate – Kiev’in Altın Kapısı

Golden Gate – Kiev’in Altın Kapı’sı ; Doğu Avrupa’nın en eski binalarından biridir. Kiev Liderliğinin kurucusu olan Yaroslav Mudri’nin verdiği emir ile 1017-1024 yılları arasında inşa edilmiş.Kapı şehrin etrafını çevreleyen surların ana girişi olarak kullanılmış ve Güneşin üzerinden doğması nedeniyle Kiev yerlilerinin “Gökyüzü Kapısı” adını vermişler.Konstantinopolis’in Altın Kapısından model alınarak inşa edildiği belirtiliyor.

Bugün gördüğümüz yapı orijinal kapı değil çünkü yapının neredeyse tamamı orta çağda yok edilmiş. Sadece bir kaç tonoz,kemer ve sur kalıntıları kalmış. Bugün bu parçalar yapının üzerinde iç kısımda koruma altında sergileniyor. Kiev Altın Kapısı, UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir.

Golden Gate etrafında görülmesi gereken yerler
1-Golden Gate
2-Zoloti Varota Metro İstasyonu
3-Yaroslav The Wise Monument – Bilge Yaroslav Anıtı
4-Panteleymon Anıtı
5-House of Baron Steingel – Baron Steingel Evi
6-Actor’s House
7-Prybutkovyy Budynok Sirotkina – Sirotkin Apartmanı
8- Bonus

Tüm detaylarıyla yazdığım Golden Gate adım adım gezi rehberime aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 6: Golden Gate – Altın Kapı ve Kiev’in En Güzel Binaları

7-Pechersk Lavra—–
Mağaralar Manastırı

Pechersk Lavra ya da Türkçesi ile Mağaralar Manastırı,Dnipro nehrinin yanında yer alıyor. Lavra, Doğu Avrupa’da Doğu Ortodoks Hristiyanlığının önemli merkezidir. Ortodokslar her yıl manastır alanındaki kiliselerde ve yer altı mağaralarında ibadet ederek hacı olmak için geliyor. Ayrıca alan UNESCO Dünya Mirası olarak da listelenmiştir.

Mağaralar Manastırı Alanı ,Alt ve Üst olarak adlandırılan iki parçaya ayrılmıştır. Mağaralar ve aktif manastır Aşağı Lavra’da bulunur ve Ukrayna Ortodoks Kilisesi tarafından yönetilir., Üst Lavra ise şu anda Ukrayna Kültür Bakanlığı’nın yetkisindedir.

Manastır alanı çok büyük ve görülecek çok nokta mevcut.Bu nedenle hepsini bir yazıda toparlamaya çalıştım. Aşağıdaki adım adım gezi rehberimde tüm detayları okuyabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 7: Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı

8-İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi ve Anavatan Heykeli

İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi savaşın başlaması ve sonlanması şeklinde ilerleyecek şekilde 3 kat ,16 salondan oluşuyor.

1974 yılında Nazi işgalcilerinden kurtuluşun 30.yıldönümü şerefine “Büyük Vatanseverlik Müzesi ” adıyla açılmış.Ancak daha sonra adı şu anki “İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi” olarak değiştirilmiş.

Müze alanında pek çok müze ve savaşlarda le geçirilen askeri teçhizat sergileniyor. Anavatan heykeli de müze alanında bulunuyor. Alan büyük ve görülecek pek çok nokta olduğundan ayrı bir yazıda hepsini toparladım.Aşağıdaki yazımdan detaylı incelemeye ulaşabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 8 : İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi ve Anavatan Heykeli 

9-Volodymyrska Hill -Volodymyr The Great Monument

Volodymyrska Hill – Volodymyrska Tepesi parkı; 19. yüzyılın ortalarında kurulmuş. Park kurulmadan önce buraya Mikhailivska Tepesi deniyormuş. Çünkü St.Michael Altın Kubbeli Manastırı ‘nın arka bahçesi gibi duruyor. Tepeye adını veren St.Volodymyr anıtından sonra bu ismi almış.

Volodymyr Anıtı; Dinyeper nehrine hakim bir tepede şehrin sembollerinden ve en güzel manzarası olan yerlerinden biridir.
Aziz Volodymyr Kiev Rus döneminde Kiev topraklarını tek bir devlet halinde birleştirmiş. Bu nedenle önemi siyasi olarak çok büyütür. 50 grivna ve kağıt parasında da bu azizin görseli var.

Detaylar çok ve gezilecek yerler aynı güzergah üzerinde,Volodymyrska Tepesinden başlayarak Mariyinsky Sarayı’na uzanan harika bir yürüyüş rotası çıkardım.Aşağıdaki yazımdan ulaşabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 9: Volodymyrska Hill -Volodymyr The Great Monument -Kiev Glass Bridge – Friendship of Nations Monument -Mariyinsky Sarayı

10-Kiev Glass Bridge
Kiev Cam Köprü

Kiev ’in en turistik köprüsü , Ulusların Dostluğu Anıtı ’nın bulunduğu park ile Volodymyr Tepesi ’ni birbirine bağlıyor. Köprünün uzunluğu 210 m. Yüksekliği ise 32 metre. Turistlerin en çok geldiği yerlerden. O yüzden köprüdeki cam terasların üzerinde yatan, düşüyormuş gibi yapan insanları bol bol göreceksiniz. Nehri ve köprüleri ise harika bir noktadan görüyor. Gündüz ve gece ayrı güzel. Planlamanızı buna göre yapabilirsiniz. Ancak aşırı turistik bir nokta ve çok kalabalık olacağını belirteyim.

Köprü hakkında detaylı bilgiyi ve köprüyü dahil edebileceğiniz gezi planını aşağıdaki yazımda daha detaylı okuyabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 9: Volodymyrska Hill -Volodymyr The Great Monument -Kiev Glass Bridge – Friendship of Nations Monument -Mariyinsky Sarayı

11-Friendship of Nations Monument Halkların Dostluğu Anıtı

görsel

Sovyet döneminde inşa edilen Halkların Dostluğu Kemeri, SSCB ’nin 60. yıldönümünü ve Kiev ’in bir şehir olarak 1500. yıldönümünü kutlamak için 1982’de yapılmış. Ukrayna ve Rusya ‘nın dostluğunun sonsuza kadar sürecek olmasının bir göstergesi olması gerekiyordu, ama olmadı.

Anıtın tarihi ve anıt çevresinde gezilecek yerleri aşağıdaki gezi planımda uzun uzun anlattım.Sayfa açılınca içindekiler kısmından seçerek ulaşabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 9: Volodymyrska Hill -Volodymyr The Great Monument -Kiev Glass Bridge – Friendship of Nations Monument -Mariyinsky Sarayı

12-Mariyinsky Park ve Mariyinsky Sarayı

görsel

Mariyinsky Park yaklaşık 130 yaşında ve adını yakındaki Ukrayna Cumhurbaşkanı resmi tören konutu olan Mariyinsky Sarayı ‘ndan alıyor.

Saray Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna ’nın isteğiyle 1700’lü yıllarda inşa edilmiş. Geçmişte, kraliyet ailesinin ve soyluların temsilcileri için bir ikametgah olmuş. Günümüzde ise Ukrayna Cumhurbaşkanı ’nın resmi tören binası olarak kullanılıyor.

Ülkenin en önemli binalarından olduğu için içerisi gezilemiyor,sadece uzaktan bakabiliyorsunuz.Açıkçası pek bir özelliği yok.Ama bu noktayı içeren harika bir yürüyüş rotası çıkardım.Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 9: Volodymyrska Hill -Volodymyr The Great Monument -Kiev Glass Bridge – Friendship of Nations Monument -Mariyinsky Sarayı

13-Kiev’ in Bohem Mahallesi Podil

görsel

Podil Kiev’in en eski semtidir , birçok tarihi yapı ve anıttan meydana gelir. St.Andrew Kilisesinden bakınca aşağıda gördüğünüz mahalle Podil’dir.19. yüzyıldaki büyük yangına kadar burası Kiev’in en yüksek nüfuslu mahallesiymiş. Aslında, Podil sadece insanların ikamet ettiği bir mahalle değil aynı zamanda ticaret ve zanaatkarlıkların merkezi çünkü dönemler boyunca Yönetici ve soylular Yukarı şehir – Kiev’de yaşarken halk aşağı şehir Podil’de yaşıyormuş.

Podil’i ben Roma Trastevere’ye benzetiyorum. Turistten kısmen uzak,yerli halkın ,öğrencilerin toplandığı ,her tarza hitap eden cafeleriyle bizim Moda’ya da benziyor.

Podil’de Neler Var?
1-Podil Dönmedolabı
2-Çernobil Müzesi
3-Tserkva – Su Kilisesi
4-Podil Sahil
5-Podil Finiküleri
Aşağıdaki yazımda detaylı açıklamaları okuyabilirsiniz.

Podil Nasıl Ulaşılır?

Metro ile Kontraktova durağında inip kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Farklı ulaşım seçenekleri için Google Maps ya da Moovit app kullanmanızı tavsiye ederim.
Podil gezilecek görülecek yerlerin toplandığı bir bölge değil. O yüzden gezi planı yaparken ayrı bir gün ayırmak yerine, St.Andrew Kilisinin olduğu güne ekleyebilirsiniz.

Podil Eye – Podil Dönmedolabı

Meydanda yazın hediyelik eşya satan onlarca küçük tezgah bulunuyor. Sonsuz gibiler o kadar çok stand oluyor ve soğuk nedeniyle Eylül sonuna doğru kaldırılıyor. Kışın ise bu meydana buz pateni alanı kuruluyor.
Roshen’in en güzel vitrin süslemeleri olan dükkanlarından biri de burada.
Lviv Croissants Roshen’in tam karşısında burada oldukça bürük bir kruvan içine sandviç yaptırabilirsiniz. Aşırı ucuz ve çok doyurucudur.

Dönme dolap Kontraktova Meydanında yer alıyor. Andrevski yokuşunu inince hemen karşısınıza çıkacak.
Podil’de yapılacak en eğlenceli şey ve kesinlikle 1 numaralı turist aktivitelerinden biri olan devasa dönmedolap; tek tur dönüyor ve yaklaşık 5-6 dakikada turu tamamlıyor.Dolaplar çok sallanmıyor ama kış aylarında sisli ve bulutlu zamanlarda bir şey de görülmüyor. Şehri tepeden görmek için eğlenceli bir yol.

DönmeDolap Ücreti: 100 Grivna Temmuz 2020 itibariyle 25 TL.(Kişibaşı)

Bonus: Dönme dolabın karşısında oval bir bina var, binanın arkasına dolanın ve işte orada en sevdiğim duvar resimlerinden birini göreceksiniz.
Graffiti “Life without science – death” – “Bilim olmadan yaşam – ölüm “
bu güzel sanat eserini Andrevski yokuşundaki Ukraynalı Kızı yapan sanatçılar yapmış. 1 hafta boyunca çalışmışlar ve UNICEF bu çalışmayı desteklemiş.Anlamını sanırım herkes farklı yorumluyor , burada bunu anlatmak istemişler diyemiyorum o yüzden.

11-Çernobil Müzesi
Ukrainian National Chornobyl Museum

Çernobil Müzesi , 1986 yılında yaşanan ve sonuçları Dünya’yı etkileyen Çernobil Nükleeer Santrali Felaketinin unutulmaması ve hayatını kaybedebleri anmak için 1992 yılında açılmış.1996 yılında ise “Ulusal”statüsü kazanmış. Çernobil Nükleer Santralinde yaşanan felaketin ardından üstün çaba gösterekek yangını söndürmeye çalışan itfaiyeleri onurlandırmak için itfaiye birliğine ait olan ,şu an bulundukları binayı kullanmışlar.

Müzenin dışında bir tank, bir ambulans, bir yangın cipi ve bir askeri cip duruyor. Müze tüm duvarları kazaya ait belge ve görsellerle dolu 3 bölüme ayrılmış bir alanda yer alıyor. Santralin maketi var çalışma prensibini anlatıyor. Hayatını kaybedenlerin etkilenen çocukların fotoğrafları, oyuncakları ,eşyalarının sergilendiği alanlar , Çernobil Nükleer Santrali’nde çalışanların portrelerinin sergilendiği alanı var.

Çernobil Müzesi Ziyaret Bilgileri

Pazartesi – Cumartesi : 10:00 – 18:00
Pazar günleri kapalı.
Çocuklar – 12 UAH, yetişkinler – 24 UAH
İngilizce / Almanca Bireysel Rehber servisi (2-10 kişilik grup için) – UAH 624
Elektronik Cihaz Kiralama Bedeli:60Grivna üstelik türkçe de var. – İngilizce, Almanca, Japonya, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Türkçe, Rusça, Ukraynaca.

İçeride fotoğrafa izin verilmiyor,görevliler sürekli uyarıyor..Açıkçası giden herkes aynı şeyi söylüyor elektronik cihaz ya da rehber almazsanız içeride İngilizce açıklamalar yok.Sadece boş boş bakıp çıkmamak için almanızı ve sindirerek gezmenizi tavsiye ederim.

Buradaki linkten ise müzeyi sanal tur ile gezebilirsiniz. Chrome’da açılmıyor başka tarayıcıdan açabilirsiniz.

Çernobil’de ne olmuştuı?

Çernobil 1970 yılında Kiev’e bağlı Pripyat şehrinin 14,5 km uzağında açıldı.4 aktif reaktör ve 2 inşaat halinde reaktörleri vardı.Teknisyenler ani güç kaybı yaşanması durumunda yapılacakları belirlemek için 25 Nisan günü 4.reaktörde bir test yapmak istediler.Test için güvenlik önlemleri devre dışı bırakıldı ve 26 Nisan 1986 01:23’de deneyi başlattılar.01:24 ‘de ise reaktörde aşırı ısınmadan çekirdek tepkimeleri gerçekleşti,acil durum butonu ile kapatmaya çalışınca daha da ısınarak atom bombasından 200 kat etkili bir patlama gerçekleşti.Çalışan 31 kişi patlama sırasında hayatını kaybetti.Ancak çok büyük bir alana yayılan yüksek radyasyon nedeniyle binlerce insan doğrudan milyonlarca insan dolaylı yoldan etkilendi ve hala etkileri görülmeye devam ediyor.

Tutuşma ile çıkan yangın atmosfere yükseldi. Böylece Pripyat başta olmak üzere geniş bir coğrafyaya yüksek derecede nükleer serpinti bulutu yayıldı. Serpinti bulutu Sovyetler Birliği’nin batısı ile buradan Avrupa’ya ve Karadeniz üzerinden Türkiye’ye sürüklendi.

Wikipedia.

Konuyla ilgili pek çok sitede çok uzun araştırmalar mevcut. onedio sayfasında olayın öncesini ve sonrasını oldukça güzel açıklamışlar.Ayrıca 2019 ‘da yayınlanan 5 bölümlük “çernobil” isimli mini diziyi de izleyebilirsiniz. Diziden sonra patlamanın yaşandığı bölgede turizm patlaması yaşanmış,turizmi canlandırdığı düşünülse de orada yaşayan halk bundan hoşlanmamıştı.Tesiste ve terkedilmiş mahallelerde belli bir alan dahilinde ,rehber eşliğinde geziye izin veriliyor.Bunu düzenleyen turlara kayıt yaptırıyorsunuz ve tur günü otobüslerle sizi bölgeye götürüyorlar.

Turları hiç araştırmadım,terk edilmiş dönme dolap,kum havuzundaki oyuncak bebek ,aceleyle çıkılan evde masada kalan tabaklar fotoğraflarda da görünüyor ,gitmeden de acıyı anlayabiliyorum,doğrudan radyasyon almaya , yakından görmeye gerek olduğunu düşünmedim.

12-Su Kilisesi
Tserkva -St. Nicholas Wondermaker Water Churh

Bu zarif, minik kilise Avrupa’da su üzerinde bulunan tek kilise ayrıca Ukrayna’da da nehirde bulunan tek kilisedir.Daha önce şehir içinde bulurken Sovyet yetkililer tarafından tarihi değeri olmadığı gerekçesiyle 1930 yılında yıkılmış,2004 yılında ise Ukrayna Devleti tarafından şimdiki yerine yaptırılmış.

Aziz Nicholas gezginlerin koruyucu azizi olarak biliniyor, uzun bir yolculuğa çıkanlar,gezginler genellikle buraya yolculuklarının sorunsuz geçmesi için dua etmeye geliyor.Kilisede yaklaşık 200 yıllık Aziz Nicholas’ın simgesi yer alıyor.
Kiliseye giriş ücretsiz ve 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

13-St. Nicholas Roman Catholic Cathedral

Kiev’de en en sevdiğim ikinci yer burası.Kiev merkezden uzak olduğu için gezilecek yerler listesinde genelde yer almaz ama bence görülmeden dönülmemesi gereken bir yer.

Katedral girişi ücretsiz,şu an katedral olarak değil Organ konserlerinin yapıldığı bir konser salonu olarak kullanılıyor.
Katedral ile ilgili detaylı yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

St.Nicholas Katedrali Tarihi ,Konser Bileti Alma ve En güzel İnstagram Noktası

14-St. Volodymyr’s Cathedral -Aziz Vladimir Katedrali

görsel

St. Volodymyr’s Cathedral -Aziz Vladimir Katedrali ; Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin ana katedralidir.

Genelde bütün bloglarda burayı da görebilirsiniz şeklinde anlatılır ama burası zeminden tavana bir sanat eseridir. Kiev’de gezi planı yaparken kesinlikle görülmesi gereken yerlerde bence ilk 5’e girer.

St. Vladimir Katedrali ücretsizdir. Girişte bağış kutusuna bağışta bulunabilir ya da dua-dilek mumlarından satın alarak destek olabilirsiniz.

Katedral ile ilgili detaylı yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

St.Volodymyr’s Cathedral -Aziz Vladimir Katedrali

15-Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

Ukrayna Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi ,Kiev’de gezilecek yerler listelerinde pek yer almayan bir müze.Ancak 30 000 farklı parçayla kurulan müze ,sadece Ukrayna’nın değil dünyanın da en büyük müzelerinden biridir.

Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, dünyadaki en büyük bilimsel araştırma müzelerinden biridir. 1966 yılında Arkeoloji, Jeolojik, Paleontolojik, Zoolojik ve Botanik olarak 4 farklı müzenin birleştirilmesiyle oluşan kompleks bir müzedir.

Oldukça büyük bir alan bu nedenle 3-4 saat ayırmanız gerekebilir,buna göre gün planlamanızı yapabilirsiniz.

Uzun uzun müzede olanları yazmak yerine Aşağıya müzeye ait 360 görselleri ekliyorum,bence bu gidip gitmemeye karar vermenizi daha kolaylaştıracak.Bir sonraki ziyaretimde ben kesinlikle ziyaret etmeyi planlıyorum.

Müzenin İnternet sitesi çok bilgilendirici. Buradan ulaşabilirsiniz. Müzelerin içeriği hakkında detaylı bilgiler var,ayrıca her katın sanal turu da mevcut.

Ziyaret Saatleri ve Bilet

Çarşamba-Cuma : 10:00 – 17:00
Cumartesi – Pazar: 11:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır
Pazartesi ve Salı günleri müze kapalı.

BİLET FİYAT : 80 grivna
Her ayın ilk Çarşamba günü 10:00 ile 13:00 arası ücretsiz ziyaret.
Mayıs ayında ise 18 Mayıs – Uluslararası Müze Günü olduğu için ücretsizdir.

16- Ağlayan Dul Evi, Çikolata Ev, Canavarlı Ev – Kiev ‘in En Güzel Mahallesi Lypky

Lypky Mahallesi, Bağımsızlık Anıtı ‘nın arkasında yer alıyor. 1756 ‘da İmparatoriçe Elizabeth ‘in Kiev ‘e gelişiyle konaklaması için Klovsky Sarayı inşa ediliyor. Saraya ıhlamur ağaçlarından ve üzüm bağlarından oluşan bir koru oluşturuluyor. Lypky Mahallesi ismini işte bu Lypa ‘dan yani ıhlamur ağacından alıyor. 1800 ‘lü yıllarda ise kökleri 100 yılı aşkındır duran bağlar ve ağaçlar kesilip, Rus aristokratlar için mahalle oluşturuluyor. Daha sonraki yıllarda da giderek kentin askeri, idari, finans gibi hükümet yapılarının yerleştiği alan oluyor.
Maidan Olaylarında da hükümet binalarına ulaşmaya çalışan halk ile en kanlı çatışmalar bu mahallede veriliyor.

Lypky Mahallesi Kiev’in en güzel binalarına ev sahipliği yapıyor.Görülmesi gereken yerler;
1-Ukrayna Bakanlar Kurulu Kulübü
2-Ukrayna Merkez Bankası
3-Mimar Gorodetsky Sokağı
4-Ivan Franko Tiyatrosu
5-Chimaeras Evi – Gorodetsky Evi
6-House “Crying Widow” – Ağlayan Dul Evi
7-House Ikskyul Hildenbanda – Gingerbread House -Zencefil Evi
8-Chocolate House -Çikolata Ev
9-Mansion Kowalewski -Arabian House Sight House

Görülecek yer çok olunca haliyle adım adım gezi rehberimden tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 11: Ağlayan Dul Evi, Çikolata Ev, Canavarlı Ev – Kiev ‘in En Güzel Mahallesi Lypky

17-Kiev Meçhul Asker Anıtı ve Holodomor Soykırımı Müzesi

Ebedi Zafer Anıtı diğer bir adıyla meçhul asker anıtı Ukrayna’nın Nazi işgalcilerinden kurtarılmasının 40. yıldönümü vesilesiyle , İkinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen askerlerin anısına 1957’de açılmış. Kiev Marinsky i geçtikten sonra “Park of Eternal Glory” parkta yer alıyor.

Holodomor Soykırım Müzesi , Kiev Meçhul Asker Anıtı’ndan 300 mt.uzaklıkta aynı parkın içinde bulunuyor. Holodomor, Ukraynaca “açlıkla öldürmek” anlamına gelir.
Holodomor ya da Ukrayna soykırımı 1932–1933 yılları arasında Ukrayna Sovyetler Birliği’ndeyken şimdiki Ukrayna ve Rusya’nın Kuban bölgesinde ,Sovyet yönetiminin ekonomik politikaları sonucu oluşan kıtlık sebebiyle yaklaşık olarak 8 milyon insanın öldüğü olaylardır.Bu olay sonunda Ukrayna nüfusunun dörtte birinin o dönemde hayatını kaybettiği düşünülmektedir.

Bu iki yer hakkında detaylı gezi rehberime aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 12:Kiev Meçhul Asker Anıtı ve Holodomor Soykırımı Müzesi

18-National Opera of Ukraine
Ukrayna Ulusal Operası

Ukrayna’da düzenli opera-bale topluluğu Kiev’de 1867 yazında oluşturulmuştur. Kiev bale topluluğu bugün repertuarında bulunan 24 bale ile dünyanın en geniş bale repertuvarına sahip topluluklarındandır.Lviv ve Odessa Opera’larından sonra Ukrayna’da açılan 3.opera topluluğudur.

Başlangıçta opera ve bale gösterileri Kiev Şehir tiyatrosunda gerçekleştiriliyormuş ancak bir oyundan sonra çıkan yangında bu bina tamamen kül olmuş.Şu anki Ukrayna Ulusal Operas binası 1901 yılında 40 bin metrekarelik bir alana 1650 kişi kapasiteli olarak inşa edilmiş.

Ulusal Opera binasında, Çarlık Rusyası başbakanlarından Pyotr Arkadyeviç Stolipin ,1911’de Rus Çarı 2. Nikolay ile birlikte izlediği ‘Çar Saltan Masalı’ oyunu arasında vurulmuş. Stolipin vurulduktan sonra ‘Çar için ölmekten mutluyum’ demiş ve bu sözü tarihe geçmiştir.

Opera binası elbette güzel ancak daha güzel olan uygun fiyata harika gösteriler izleyebiliyor olmamız. Kiev’de mutlaka ama mutlaka yapılması gereken şey bu harika binada bale,opera izlemektir.

Kiev Opera Bileti Nasıl Alınır?

19- Kyiv Founders Monument
Kiev Kurucuları Anıtı

Dinyeper nehri kıyısında, bulunan anıt, 1981 yılında Ukrayna başkentin 1500. yıl dönümünde açılmış.

Efsaneye göre Kiev ,400’lü yıllarda Kyi, Shchek, Khoriv ve kız kardeşleri Prenses Lybid tarafından kurulmuş. Kardeşlerin kökeni hakkında tarihsel olarak resmi bir kuruluş açıklaması bulunmuyor.Kökenlerine ilişkin Polonya kabilesi,kavimler göçü ilk dalgasında Orta Asya’dan göç eden Türkler ,günümüz Ruslarının ataları olarak farklı bilgiler var.

Efseneye göre 4 kardeş Dinyeper nehrine gemileriyle ulaşıyor ve her erkek kardeş bir tepeyi sahipleniyor böylece bu 3 tepede Kiev kuruluyor. En büyük kardeş Kyi’nin adı da şehre veriliyor.

Burada evlenenler arasında yaygın bir de inanış var.Yeni evli çift buraya geliyor,gelin tekneye arkası dönüş olarak buketini arkaya doğru atıyor.Buket teknenin içine düşerse mutlu bir beraberlik kurulacağı düşünülüyor.Anıtın yakınındaki bir ağaca da sağlıklı çocuklar,mutlu bir evlilik için kurdele bağlıyorlar.Bence genelde turistler yapıyor bu işleri.

görsel

20-St Pokrovsky Monastery
Pokrovsky Manastırı

Pokrovsky Manastırı benim tamamen tesadüfen google maps’te gezerken keşfettiğim bir yer. Blogların hiçbirinde yer almaz ama bence Kiev’de en farklı ve görülmeden dönülmemesi gereken bir yer.

Manastır alanı ile ilgili detaylı yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kiev St.Pokrovsky Manastırı

21- Kyiv Fashion Park -Park Landscape Alley

Kiev’in en sevimli gezilecek noktası şüphesiz Park Landscape Alley’dir. Burası aslında bir çocuk parkı ancak heykeltıraşlar ve mimarların dokunuşlarıyla zaman içerisinde turist noktası haline geldi.

Park Peizazhna Sokağında bulunuyor.Burada bir gezinti ve park alanı fikri 1980 yılında mimar Abraham Miletsky’ye ait. 2009 yılında heykeltıraşlar burayı masal kahramanlarıyla süslemeye başlıyorlar.Kedi,tavşan şeklinde banklar ve 30 metrelik kırkayak ,banklar,çeşmeler halkın desteği ile yapılmış. 2010 yılında ise “Alice Harikalar Diyarında” temalı çocuk oyun parkı yapılmış.

Günümüzde ise sanatçıların özgün eserlerinin de sergilendiği bir açık hava sergi ve eğlence alanına dönüşmüş durumda.

Nasıl Ulaşılır?

Kiev Fashion Pak – Lanscape Park’a yürüyerek ulaşmak çok kolay.
St.Sophia meydanının hemen yanında kalıyor,meydandan yüryerek 7 dakikada ulaşabilirsiniz.
St.Adrew Kilisesininden de yürüyerek yaklaşık 8 dakika sürüyor.

Ne kadar Zaman Ayırmalı?Kimler Gelmeli?

3 ve üzeri gününüz varsa programınıza alabilirsiniz. Fotoğraf çekmeniz alanda dolaşmanız için 30 – 45 dak. ayırabilirsiniz.

22-Vozdvizhenka Mahallesi

Vozdvizhenka; 2003 yılında 100 milyon dolar bütçeyle başlatılan zenginler için bir mahalle projesi aslında.17.ve18.yy Ukrayna barok tarzında ,özel tasarımlı bu rengarenk 398 konutun metrekare fiyatı 3500 -4000 dolardan satılmaya başlanmış.Bu da projeyi Ukrayna’nın metrekare başına en yüksek fiyata sahip konut projesi yapıyor. 2008 yılında Ukrayna’yı ekonomik kriz vurmasıyla konut satışları duruyor. Sonunda evlerin sadece %75’i satılabilmiş.Satılanlarda da oturum başlamamış çünkü binalarda derin çatlaklar,elektrik,su ve altyapı sorunları yaşanmaya başlamış. Olay basına da yansıyınca yıllarca kullanılmadan boş kalmış ve çürümeye bırakılmış.

Son yıllarda ise turistlerin burayı keşfetmesiyle bu çürümeye bırakılmış sokaklar hayat bulmuş durumda. 2018 ‘de ziyaret ettiğimde bir kaç otel,restoran ve cafeler,mağazalar ve eğlence noktaları açılmıştı.Şu an ise pek çok cafe ,lüks restoranlar ve mağazalar var. Bir film setinde dolaşmak gibi ,binalar çok güzeller.

Kiev’de 3 ve üzeri kalıyorsanız Kiev gezi planlarınıza dahil edebilirsiniz. Buraya fotoğraf çekmek , dolaşmak ve binalara bakmak için 45- 1 saat ayırmanız yeterli olacaktır.

Vozdvizhenka Mahallesine Nasıl Ulaşılır?

Mahalle , Park Landscape – Kiev Fashion Park’ın bulunduğu tepenin altında kalıyor. Alice Parkının bulunduğu noktadan yürüyerek 14 dakikada aşağıya inebilirsiniz.

St.Sophia Meydanından ,20 dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

St.Andrew Kilisenin bulunduğu Andrewski yokuşuna ise doğrudan bağlantısı var,8 dakika yürüyüşle ulaşabilirsiniz.Burayı gezerken programınıza mahalleyi de katabilirsiniz.

23-Ar-Rahma Mosque

Ar-Rahma Cami tamamen kentin Müslümanlarının bağışlarıyla 1996-2000 yılları arasında tamamlanmış.2000 yılında hilal ve ay takılarak dualarla açılmış.

Ar-Rahma Cami Nasıl Ulaşılır?

Bağımsızlık meydanından mavi hat 2 numaralı metro hatta ile Podil bölgesindeki “Kontraktova”durağında inerek yaklaşık 20 dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz.
Ancak en doğrusu bulunduğunuz noktadan Google Maps ile yol tarifi almanızdır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.