Kiev / Kyiv,  Avrupa,  Kiev Gezi

Kiev Gezilecek Yerler : Aziz Volodymyr Katedrali – St. Volodymyr Cathedral

St.Volodymyr’s Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali, genelde Kiev gezi rehberlerinde burayı da görebilirsiniz şeklinde anlatılır ama burası zeminden tavana bir sanat eseridir. Kiev’ de gezi planı yaparken kesinlikle görülmesi gereken yerlerde bence ilk 5′ e girer.

Bu Yazıda Yer Alan İçerikler

St. Volodymyr Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali’ ne nasıl ulaşılır

St.Volodymyr’s Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali Adres: Tarasa Shevchenko Blvd, 20, Kyiv, Ukrayna

Yürüyerek : Golden Gate – Kiev Altın Kapı’ ya yürüyerek 9 dakika , Bessarabsky Market’e 12 dakika uzaklıkta kalıyor.

Gün planlamanızı Golden Gate – Opera-Doğal Tarih Müzesi – St.Volodymyr Katedrali şeklinde yapabilirsiniz.

St. Volodymyr Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali Açılış Saatleri

Her gün 6.30 – 19.30 arasında açık

St. Volodymyr Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali Giriş Ücretli mi?

 • St. Volodymyr Katedrali girişi ücretsizdir. Kilise de kalabalık olmuyor çünkü genelde Kiev halkı ibadet için geliyor. Turistler arasında da pek bilinmiyor ya da pek tercih edilmiyor. Bence içi Roma’ da gezdiğim tüm katedral ve kiliselerden daha güzel.

St. Volodymyr Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali Tarihi

 • St.Volodymyr’s Cathedral’ i 19.yy sonlarında Kiev Rus döneminde Prens olan, ölümünden sonra aziz ilan edilen Volodymyr anısına yaptırılmıştır. Volodymyr, Ukrayna ve Rus tarihinin en önemli azizlerinden biri olarak kabul ediliyor.
 • Kiev Rus döneminde hükümdarlığı döneminde dağınık toplulukları tek bir devlet çatısında birleştirmiş. Bu nedenle önemi siyasi olarak çok büyük. 50 Grivna’ da da bu azizin görseli var.
 • Ortodoks dünyası için ayrıca önemli çünkü Kiev’ in Hristiyanlaştırılması için özellikle çaba göstermiş. Onun bu çabası Latin Katolik kilisesinin doğu Slavları arasında gelişmesini engellemiş. Bundan dolayı da Ortodoks kilisesi Volodymyr ‘i aziz ilan etmiştir. Her yıl 15 Temmuzda ” Aziz Volodymyr “ günü kutlanıyor.
 • Aslında bu din konusu oldukça ilginç. St. Volodymyr ilk hükümdar olduğunda paganmış. Daha sonra elçilerini İslam, Roma Katolikliği, Yahudilik ve Bizans Ortodoksluğu ‘nu öğrenmek için göndermiş. “İçki tüm Rusların sevincidir. Bu zevk olmadan var olamayız.” diyerek İslam’ ı seçmemiş. Kudüs ‘ün kaybının Tanrı tarafından terk edilmeye dair kanıt olduğunu söyleyerek, Yahudilikten de uzak durmuş. Katolik Hristiyanlığın incelenmesi için de Almanya’ ya gitmişler. Ama hem daha sert kuralların oluşu, hem de Almanların sert mizacı onlara uygun gelmemiş.
 • Bir diğer elçi grubu da Ortodoks Hristiyanlığı incelemek için Bizans’ a gelmiş. Tam da Volodymyr’ in elçileri geldiğinde Konstantinopolis’ te bir dini bayram varmış ve bundan çok etkilenmişler. Ayasofya‘ daki görkemli bir ayini tarif ederek, “Gökte mi, yoksa yeryüzünde mi olduğumuzu artık bilmiyorduk. Kilisenin ihtişamı öyleydi ki nasıl anlatacağımızı bilmiyoruz.” şeklinde Prens’ e açıklayınca Ortodoks olmuşlar.
ST. VOLODYMYR'S CATHEDRAL - AZİZ VLADİMİR KATEDRALİ giriş ücreti - kiev gezi notları
KİEV GEZİLECEK YERLER : ST. VOLODYMYR CATHEDRAL –
AZİZ VLADİMİR KATEDRALİ
 • St. Volodymyr Cathedral – Aziz Vladimir Katedrali, 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş ve inşaat 20 yıl sürmüş, tasarım projesi 3 kez değişmiş. Kilisenin inşaatı için tüm ülkede bağış programı oluşturulmuş ve bağış paralarıyla inşa edilmiş. 7 altın kubbesi bulunuyor, uzunluğu 55 genişliği ise 30mt. Ana kubbe üzerindeki haç ile katedralin yüksekliği 49 metreye ulaşıyor.
 • St. Volodymyr Katedrali’ nin dış ve iç kısmı, eski Bizans tarzında yapılmış. Zemini süslemek için İtalya, Fransa, Belçika ve İspanya’dan renkli mermerler getirtilmiş. Mozaik çalışmaları Venedikli ustalar tarafından gerçekleştirilmiş.
St.Volodymyr Cathedral -Aziz Volodymyr Katedrali Kiev gezi rehberi - hellofromworld
KİEV GEZİLECEK YERLER : ST. VOLODYMYR CATHEDRAL –
AZİZ VLADİMİR KATEDRALİ – görsel
 • Katedralin içi, tüm duvarlar kubbelere kadar Rus Kilisesi’ nin tarihini anlatan İncil’den tasvirler yer alıyor

 • İçeride sanırım fotoğraf çekimi yasaktı. St.Volodymyr Katedrali ‘nin içi başlı başına bir sanat eseri ancak bir sorun var. Katedralin içi karanlık. Kubbelerin, duvarların üzerindeki boyamaları görmek zor. Bir eser var ama karanlık bir gün de gittiyseniz geçip gidiyorsunuz önünden. Pencerelerden yeteri kadar doğal ışık almıyor, Kiev zaten sürekli bulutlu bir şehir. İçindeki aydınlatmaların tamamı da sürekli yanmıyor. Normal bir zamanda aşağıdaki 360 görselindeki gibi yarı aydınlık loş bir ortamı var.
 • Katedralin dış ve iç kısmı, eski Bizans tarzında yapılmış. Zemini süslemek için İtalya, Fransa, Belçika ve İspanya’dan renkli mermerler getirtilmiş.
kiev St.Volodymyr Cathedral -Aziz Vlolodymyr Katedrali - kiev kaç günde gezilir

KİEV GEZİLECEK YERLER : ST. VOLODYMYR’S CATHEDRAL –
AZİZ VLADİMİR KATEDRALİ – görsel
 • Sovyetler döneminde din karşıtı politika nedeniyle katedral müze statüsüne alınmış, 2.Dünya Savaşı’ ndan sonra ise tamamen kapatılmış. Ukrayna’ nın bağımsızlığı sonrasında ise 1992 yılında St.Volodymyr Katedral’ i, Kiev Patrikhanesi ‘nin ana katedrali olmuş ibadete açık olarak devam ediyor.

St.Volodymyr’s Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali Etrafındaki Güzel Mekanlar

 • Katedralin tam karşısında büyük bir park göreceksiniz. Burası ” A.V. Fomin Botanical Garden “olarak bilinen botanik parkı. Kahve standları, oturma alanları vs bulunuyor. Sincaplarıyla meşhur. Elinizde yiyecek varsa size yaklaşıp almaya çalışıyorlar.
 • Parkın yanındaki kırmızı büyük bina ise “Taras Shevchenko National University of Kyiv” bir üniversite. Bahçesinde dolaşıp fotoğraf çekilebilirsiniz.
  – Üniversite’nin sağında kalan park ise Taras Shevchenko Park’ı. Bu parkta size bir süprizim olacak. Keşfetmeye hazırsanız haritamda “ BONUS: Sürpriz bir kahveci keşfettiniz” olarak kayıtlı.
 • St.Volodymyr Katedrali etrafında çok güzel kafeler var.
  Kahve ve atıştırmalık için hem fiyatları da çok uygun olan hem de Kiev’in en popüler instagram kafesi ORANG+UTAN‘a gidebilirsiniz.
  Yemek yemek içinse en yakında Chachapuri Restaurant‘ a gidebilirsiniz. Gürcü mutfağında hizmet veriyorlar ve herkes çok beğeniyor yemeklerini.
 • Bunlar dışında Kiev yeme – içme rehberine de buradan ulaşabilirsiniz.

Kiev ‘de Herşeyin Haritası

Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber. Kiev gezi haritasında yer alan simgeler ve haritayı nasıl kaydedeceğiniz ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımın sonuna geldim. Hepinize güzel bir gün ve iyi eğlenceler diliyorum. Yazımda bir hata ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana yazın. Sizin keşfettiğiniz, bildiğiniz ilginç bir bilgi varsa lütfen lütfen bana yazın.

@hellofromworldcom
#hellofromworldfromkiev
Yasemin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir