Kiev / Kyiv,  Kiev Yeme İçme

Kiev’de Ne İçilir: Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi

Bu Yazıda Yer Alan İçerikler

Ukrayna’nın Meşhur İçecekleri

1- Uzvar

 • Uzvar kurutulmuş meyvelerden yapılan alkolsüz bir içecektir. Temel meyvesi kurutulmuş elma, armut, erik ve kuru üzümdür. Tat vermesi için çilek, ahududu gibi mor – kırmızı meyveler, tarçın ve bal da eklenebiliyor.

 • Geleneksel Uzvar kurutulmuş meyvelerin bir miktar kaynatılmasıyla yapılıyor ama çoğunlukla kolay olması nedeniyle yaş meyveler kaynatılarak da yapılabiliyor. Esasında bizim meyve kompostosu. Sıcak yada soğuk tüketilebiliyor. Ekim ayında Kiev’ e gittiğimizde biz sıcak olarak tüketmiştik ve Kiev soğuğunda çok iyi gelmişti.
Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi
Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi: Uzvar- görsel

2- Kvass

 • Kvass kelimesinin kökeni Slav dilinde Maya anlamına geliyor. Rusların votkadan sonra milli içeceğidir. Sovyetler Birliği zamanında Coca Cola tüketmediklerinden Kvass tüketiminde patlama yaşanmış, Kavas’a de ‘komünist kola’ olarak lanse edilmişti. Hatta Antalya’ ya gelen Rusları memnun etmek için Kvass fabrikası açılmıştı. Kvass’ın yazılı tarihi 989 yılı Rus aynaklarına kadar uzanıyor, muhtemelen bilinen tarihinden daha da eskidir. Ukraynalılar için ise kvas, Kiev Rus zamanlarından beri bu topraklarda biliniyor ve tüketiliyor. Dolayısıyla Ukraynalılar içinde geleneksel bir içecek. Ayrıca Ukrayna ve Rusya’ nın meşhur soğuk çorbası okroshka Kvass ile hazırlanıyor.
 • Geleneksel Kvass çavdar ekmeğinin kuru üzüm, şeker ya da bal gibi maya başlatıcılarla mayalandırılmasıyla yapılıyor. Belli bir süre sonra mayalanan su süzülüyor ve şişeleniyor. Kvass , soğuk olarak tüketiliyor ve ferahlatıcı etkisi yüksek bir içecek. Doğal olarak mayalandığı için de sindirime ve kalp dolaşım sistemine iyi geliyor. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırıyor. Tadı birayı andırıyor, sonuçta bira da arpa, buğday, çavdarın mayalanmasıyla elde ediliyor. Sadece bunda alkol yok. Aslında burada şunu da belirtmekte yarar var. Ekmeğin mayalanmasıyla bir miktar alkol oluşuyor. İçine konulan şeker miktarı da bu doğal alkolün oranını etkiliyor. Oran %0.5- 0.7 gibi açıklanmış bazı sitelerde.
Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi
Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi: Kvass
 • Kvass’ ı yazın yol kenarında yerel üreticiler satıyor, marketlerde de bulabilirsiniz. Tezgahlarda ve marketlerde Ukrayna dilindeki yazılışıyla “KBAC” olarak bulabilirsiniz. Eşki’ de okuduğum bir yazar ” Ochakovsky Kvass – OYAKOBCKNN ” markasını önermişti.

3- Ryazhenka – Ряженка

 • Ryazhenka , yoğurda çok benzeyen fermente bir süt içeceğidir. Rusya ve Ukrayna’ da özellikle yüksek besin değerinden dolayı özellikle çocuklar tarafından tüketiliyor.
 • Rus ve Ukrayan köylerinde süt rengi altın sarısına dönenen kadar 1 gün ya da tüm gece ateş üzerinde bırakarak yapılırmış. Günümüzde ise yağlı sütün ocakta ya da fırında 8-10 saat düşük sıcaklıkta pişirilmesiyle elde edilir. Burada püf nokta sütün fokurmayacak şekilde düşük sıcaklıkta pişirilmesi.
 • Pişrilme işleminden sonra süt, bir miktar yoğurt, kefir ve ya ekşi krema gibi fermentasyon başlatıcılarla karıştırılarak bir süre daha bekletiliyor ve ryazhenka hazır oluyor. Kıvamı daha çok akışkan kremaya, uzun süre pişirildiği içinde rengi hafif sarımsı krem rengine benzer. 
 • Ryazhenka‘ nın yağ oranı yüksek olduğu için diyet programı olanlara önerilmiyormuş. Fermente işleminden dolayı da yüksek miktarda demir, kalsiyum, kükürt, magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyum minerallerini içeriyormuş. Ayrıca sindirime olumlu etkisi varmış, bağırsak hareketliliğini sağladığı, kabızlığı geçirdiğini de çeşitli kaynaklarda okudum.
 • Marketlerde ryazhenka’ yı bulabilirsiniz. Süt ürünleri kısmında “Ряженка” olarak arayacaksınız.
Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi
Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi: Ryazhenka – görsel

Horilka – горілка

 • Horilka, Ukrayna’nın meşhur votkasıdır. Horilka Ukraynaca yakmak anlamına gelen hority’den türetilmiştir. Horilka geleneksel olarak buğday veya çavdardan damıtılır ve votka ile aynı alkol içeriğine sahiptir. Temelde Votka ve horilka aynı olsa da Ukraynalılar bunu asla kabul etmez. Onlarla bunu tartışmayın. Ukrayna Votkası = Horilka
 • Horilka Ukrayna köylüleri tarafından tüketilirken, Üretim, bir kasaba olan Nemyriv’de Nemiroff markasıyla dünyaya açılıyor. Bugün bildiğiğimi adıyla NEmiroff aslında bir horilkadır ve şirket, dünyadaki ilk 5 votka tedarikçisi arasındadır.
 • Votka saf halde servis edilirken Horilka genelde bal, meyve, baharatlarla aromalandırılır.
 • En çok bilinen türü Horilka Honey Pepper ‘ dır. Acı kırmızı biber aromalı votkadır. Votka içine acı biber bütün halde eklenerek bekletilir. Şişenin içinde acı biber konularak satılır. Biber şişede ne kadar beklerse aroması o kadar kuvvetli olur. Duty Free’ lerde genelde biberli votka şişesini görmüşsünüzdür. Honey Pepper’in alkol oranı %40 civarındadır.
 • Acı biberli dışında ahududu, kayısı, çilek gibi meyvelerle aromalandırılan türlerine de rastlayabilirsiniz. Ancak meyveli olanlar likör grubuna dahil ediliyor. Alkol oranları değişmekle birlikte genelde %20 civarındadır.
 • Horilka, iştahı artırdığı için genelde shot bardaklarında yemek öncesi aperatif olarak içiliyor. İçkiye toleransınız yoksa abartmamakta fayda var. Ayrıca horilka yanında yağlı ve ağır yiyecekler tüketirseniz midenizi çok zorlamayacaktır.
Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi
Horilka için şöyle bir atasözü var. “Horilka’nın ilk kadehi moralinizi çok hafif yükseltir, ikincisi – sizi bir atmaca gibi uçurur ve sonraki kadehlerde insan bir kuş kadar mutlu ve özgürce süzülür.”

Hrenovuha – Хреновуха

 • Hrenovuha , yaban turpu ve votkanın 3-4 gün bekletilerek elde edilen bir Ukrayna içkisidir. Her evde yapılan oldukça basit bir karışımdır. Dolayısıyla tarifler de değişiklik gösterir. Yaban turpu ve votka karışımına bal ekleyen de var, karabiber, kırmızı biber ekleyen de .
 • Marketlerde pek çok markanın farklı çeşitleri mevcut. “Хреновуха” olarak arayabilirsiniz. Geleneksel Ukrayna Restoranlarında da yer alıyor. Bulamazsanız garsona sorabilirsiniz.
Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi
Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi: Hrenovuha – görsel

Spotykach 

 • Spotykach, ana malzemeleri votka – horilka ve kokulu- tatlı baharat olan tatlı alkollü bir içecektir. Baharat olarak hindistan cevizi, tarçın ya da karanfil kullanılabilir.
 • Malzemeler iki hafta boyunca her gün sallanarak karıştırılır ve bekletilir. Daha sonra süzülerek şişelenir. Likörden farkı daha yoğun daha kokulu ve daha tatlı olmasıdır.
 • Marketlerde satılıyor mu bilmiyorum ama geleneksel restoranlarda mutlaka vardır. ” Спотыкач ” olarak menülerde ve marketlerde arayabilirsiniz.
Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi
Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi: Spotykach – görsel

Medovukha – Медовуха

 • Medovukha balın fermente edilmesiyle yapılan bir bal likörüdür.
 • Kiev Rus zamanlarından beri Ukrayna ve Rusya’ da bilinen ve tüketilen bir likör türüdür. Medovukha genelde %5-12 gibi düşük alkol oranına sahiptir. 
 • Market, restoran ve ya Kiev’den dönerken Duty free’ de almak isterseniz ” Медовуха ” olarak arayabilirsiniz.

Kiev’de Her Şey Haritası

Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber. Kiev gezi haritasında yer alan simgeler ve haritayı nasıl kaydedeceğiniz ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi
Kiev Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Rehberi: Medovukha – görsel

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir