Avrupa,  Kiev / Kyiv,  Kiev Gezi

Kiev Gezilecek Yerler: St. Pokrovsky Manastırı Gezi Rehberi

St. Pokrovsky Manastırı Kiev’ de en sevdiğim yerlerden. Google Maps’ de gezerken keşfettiğim manastırı gezi bloglarında ne yazık ki yer almıyor. Bence Kiev’ in en farklı yeri. Kilise ve manastırdan çok Disney saraylarına benziyor.

Bu Yazıda Yer Alan İçerikler

St. Pokrovsky Manastırı’ na Nasıl Ulaşılır?

 • St. Pokrovsky Manastırı, Maidan’ı merkez alırsak biraz uzakta kalıyor. Toplu taşıma ile yaklaşık 20 dakika uzaklıkta.
  OTOBÜS: Manastıra metro ile ulaşılmıyor, sadece otobüs ya da Uber kullanabilirsiniz. Maidan’ dan 16 ve 18 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.Uber’ de en fazla 20 TL civarı tutuyor.

St.Pokrovsky Manastırı Giriş Ücreti

 • Manastır girişi ücretsizdir.

St.Pokrovsky Manastırı Tarihi

St. Pokrovsky Manastırı, Rus Grand düşesi Romanova Alexandra Petrovna, tarafından kurulmuş, şu an aktif olarak hizmet vermeye devam ediyor.

 • Rus Grand Düşesi Alexandra Petrovna, St.Petersburg’ da arabadan kaldırıma düşerek ciddi bir omurga yaralanması geçiriyor ve bir süre tekerlekli sandalye kullanıyor. Bu sürede de Kiev‘ e geliyor.
 • Kiev’ de yaşarken tamamen hayır işlerine adamış bir manastır kurmaya karar veriyor. 1889′ da manastır kurulduktan sonra düşes yavaş yavaş yürümeye başlıyor ve manastıra yerleşerek kendini tamamen hayır işlerine adıyor.
St. Pokrovsky Manastırı Kiev - Pokrovsky Manastırı Ulaşım - Pokrovsky Manastırı Bilet Fiyatı- Kiev Gizli Yerler
Kiev Gezilecek Yerler: St.Pokrovsky Monastery Gezi Rehberi
1912 yılında Pokrovsky Manastır Alanı – görsel
 • Manastır için planlanan tüm yapı ve kurumlar 20 yılda tamamlanıyor. Manastır alanına bir kilise, Aziz Nicholas Katedrali, yatakhaneli bir cemaat okulu, rahibeler için binalar, manastırda kalmak isteyen yoksullar, dullar, yetim ve öksüzler için sığınma evleri yapılıyor.
 • Özellikle, sağlık kurumları inşa ediliyor. Sağlık kurumları dönemin en ileri bilgi ve teknolojisine sahip oluyor. Hatta dönemin en iyi doktorları burada çalışıyormuş.
 • Ücretsiz cerrahi operasyonlar da yapabilen bir kadın hastanesi, görme engelliler ve bedensel engelliler için bir sığınma evi, yoksullar için bir poliklinik, ücretsiz ilaçlı bir eczane açılıyor ve günde 500 kadar hasta bakmaya başlıyorlar.
 • Alexsandra Petrovna burayı kendi parasıyla geliştiriyor ve büyütüyor, halk arasında ona “büyük anne, ulu anne” deniyor. 1900 yılında mide kanserinden vefat edince mezarı manastır alanındaki kiliseye mezarlığına gömülüyor. 2009 yılında naaşı manastır alanında yapılan küçük tapınağa taşınıyor.
 • Manastır 1920′ de Sovyet Birliği tarafından kapatılıyor, 1941′ de Kiev Nazilerden kurtarıldıktan sonra burası hastane olarak tekrar açılıyor ve o tarihten beri de manastır olarak kullanılıyor.
Kiev-Gezilecek yerler - Kiev St.Pokrovsky Monastery Gezi Rehberi
Kiev Gezilecek Yerler: St.Pokrovsky Manastırı Gezi Rehberi
Aziz Alexsandra Petrovna Tapınağıgörsel
 • St. Pokrovsky Manastır alanına pembe sevimli bir kapıdan giriş yapılıyor. Kapı uzun zamandır tadilatta, kapalı diye geri dönmeyin kapının içindeki koridordan geçip alana girebilirsiniz. Uzun bir bahçe yolundan geçerek manastır alanına ulaşacaksınız.
 • Manastır Alanında iki büyük yapı bulunuyor.

1- St. Nicholas Cathedral – Aziz Nicholas Katedrali

 • Yukarıda kalan yeşil yapı St.Nicholas Cathedrali. Rus İmparatoru Nikolay Aleksandroviç Romanov onuruna inşa edilmiş.
 • İçerisi çok ama çok güzel. Katedral kapısını incelemeyi unutmayın.
 • Giriş ücretsiz.

2- St. Pokrovsky Manastırı – Şefaat Manastırı

 • Yeşil kubbeli pembe – beyaz bina ise Şefaat Manastırı ve kilisesi. Kilise dua saatleri dışında ziyaret edilebiliyor.
 • Bahçede otları temizleyen, yerleri süpüren, oradan oraya dolaşan siyah elbiseli teyzeler göreceksiniz çünkü manastır alanı aktif olarak hala kullanılıyor ve burası onların evi.
St. Pokrovsky Manastırı Kiev - Pokrovsky Manastırı Ulaşım - Pokrovsky Manastırı Bilet Fiyatı- Kiev Gizli Yerler
Kiev Gezilecek Yerler: St. Pokrovsky Manastırı – görsel

Kiev’ de 3 gün ve üzeri kalacaksanız mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Merkezden biraz uzak kalıyor ama gerçekten çok güzel bir alan. Bu alana gidiş dönüş dahil 2 saat ayırabilirsiniz.

Bu yazımın sonuna geldim. Hepinize güzel bir gün ve iyi eğlenceler diliyorum. Yazımda bir hata ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana yazın. Sizin keşfettiğiniz, bildiğiniz ilginç bir bilgi varsa lütfen lütfen bana yazın.

@hellofromworldcom
#hellofromworldfromkiev
Yasemin.

Kiev ‘de Herşeyin Haritası

Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber. Kiev gezi haritasında yer alan simgeler ve haritayı nasıl kaydedeceğiniz ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir