Kiev / Kyiv,  Avrupa,  Kiev Gezi

Kiev Gezilecek Yerler 19: Ağlayan Dul Evi, Çikolata Ev, Chimaeras Evi – Zencefilli Kurabiye Evi

Hello Hello Turistler,
Bugün Kiev’ in en ilginç ve en güzel binalarına ev sahipliği yapan Lypky Mahallesini gezeceğiz. Binaların hikayesinden çok mimarisini inceleyeceğimiz bir gün olacak.

Bu Yazıda Yer Alan İçerikler

Mahalle İndepence Square -Maidan – Bağımsızlık Anıtı’ nın arkasında yer alıyor. Kiev’ de 2 günden fazla kalıyorsanız bu mahalleyi gezi planlarınıza dahil edebilirsiniz. 2 gün kalacaksanız daha önemli noktaları tercih etmek isteyebilirsiniz.

Burayı Kiev günlük gezi programına nasıl dahil edebilirsiniz?

 • Mahalle Kireşatik’in sağ tarafında kalıyor. Kireşatik ‘i gezdiğiniz gün buraya da vakit ayırabilirsiniz. Buraya özellikle bir gün ayırmayın, günlük gezi planınızın içine dahil edilmesi daha uygun olur.
 • Bir diğer plan da Volodymyrska Tepesi – Mariyinsky Sarayı taraflarını gezdiğiniz güne dahil etmek olabilir.
 • Mahallede sokakları keşfedeceğimiz ve yürüyeceğiz için yaklaşık 2-3 saat ayırmanız uygun olacaktır.
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi - Ağlayan Dul Evi-Çikolata Ev-Canavarlı Ev - Kievin En Güzel Mahallesi - Lypky-hellofromworld.com
Kiev Gezilecek Yerler Haritası

Lypky Mahallesi Tarihi

 • Mahallenin bulunduğu alana, 1756′ da İmparatoriçe Elizabeth’ in Kiev’ e geldiğinde konaklaması için Klovsky Sarayı inşa ediliyor. Saraya ıhlamur ağaçlarından ve üzüm bağlarından oluşan bir de koru oluşturuluyor. Lypky Mahallesi ismini işte bu Lypa’ dan yani ıhlamur ağacından alıyor.
 • 1800′ lü yıllarda ise 100 yılı aşkındır burada yaşayan bu bağlar ve ağaçlar kesilip, Rus aristokratlar için binalar ve apartmanlardan oluşacak bir mahalle yapılmasına karar veriliyor. Daha sonraki yıllarda da giderek kentin askeri, idari, finans gibi hükümet yapılarının yerleştiği alan oluyor.
 • Şuan da da mahalle de çeşitli hükümet binaları yer alıyor. Maidan Olaylarında da hükümet binalarına ulaşmaya çalışan halk ile en kanlı çatışmalar bu mahallede verilmişti.
 • Kiev’de gezilecek yerler listesinde yer alan en güzel binalar bu mahallede yer alıyor. Ağlayan Dul Evi , Canavar Ev gibi yapıların yanı sıra kendi keşfettiğim Kiev’in en güzel binalarının yerlerini da sizinle paylaşacağım.

1- Ukrayna Bakanlar Kurulu Kulübü – Klub Kabinetu Ministriv Ukrayiny – The Cabinet of Ministers of Ukraine

 • Mavi beyaz zarif bina, 1873 yılında bir mimarlık öğrencisi tarafından kar getirmesi amacıyla 2 katlı bir ev olarak tasarlanmış. Her odasının bir aileye kiraya verilmesi amaçlandığı için her pencere grubu etrafındaki boya ve dekor diğerinden farklıdır.
 • Daha sonra bina Kiev’ deki ilk borsa binası olmuş. Şimdi ise Ukrayna Bakanlar Kurulu üyelerinin toplantılarının yapıldığı bir kulüp olarak kullanılıyor. İçerisi ziyaret edilemiyor.
Kiev Gezilecek Yerler 19: Ağlayan Dul Evi, Çikolata Ev, Chimaeras Evi - Zencefilli Kurabiye Evi » www.hellofromworld.com
Kiev Gezi Rehberi : Ukrayna Bakanlar Kurulu Kulübügörsel

2- Kiev Para Müzesi – Kiev Museum of Money

 • Klüp evinin mor beyaz bina ise “Kiev Museum of Money” – “Kiev Para Müzesi”.Kiev’ in yüzyıllar boyu kullandığı paralar sergileniyor. Ayrıca paranın nasıl basıldığı gibi interaktif alanları da mevcut.
 • Giriş ücretsiz ancak internet sitesinden bir ziyaret formu doldurmanız gerekiyor. Bir rehber gözetiminde gezilebiliyor. İnternet sitesinde sanal tur da mevcut.

3- Ukrayna Merkez Bankası – National Bank of Ukraine

 • National Bank of Ukraine -Ukrayna Merkez Bankası , para müzesinin hemen yanında yer alıyor.
 • Binanın tasarımı için bir yarışma düzenlenmiş, dönemin en ünlü mimarları katılmış ve 20 müteahhit şirketi birlikte 3 yıl çalışarak 1905 yılında tamamlanmış.
Kiev Gezilecek Yerler 19: Ağlayan Dul Evi, Çikolata Ev, Chimaeras Evi - Zencefilli Kurabiye Evi » www.hellofromworld.com
Kiev Gezilecek Yerler – National Bank of Ukraine – Ukrayna Merkez Bankasıgörsel
 • Havalandırma, ısıtma, soğutma sistemleri döneminin mühendislik harikası kabul ediliyor. İlk yangın alarm sistemi de bu binada kullanılmış.
 • Binanın iç ve dışındaki süslemeler İtalyan heykeltıraş Emilio Sala tarafından yapılmış. Ulusal Banka’ nın gücünü vurgulamak için dış süslemelerde aslan heykelleri kullanılmış. Binanın köşelerinde aslan başlı, ejderha kanatlı, mitolojide hazineleri koruduğuna inanılan Griffon denilen mitolojik heykeller var. Yine aynı şekilde sütunların üzerinde kötü ruhları uzak tuttuğuna inanılan mitolojik Gargoyle heykelleri var.
 • Bankanın bahçesine de bir gül bahçesi yapılmış. Havalandırmaya eklenen bir mekanizmayla bahçeden çekilen hava binanın içine veriliyormuş. Böylece binada devamlı bir gül kokusu hakimmiş. Ancak Sovyet zamanında gül bahçesinin üzerine garaj yapılmış.
 • 1934 yılında bina restorasyona alınmış. 1905 yılında 2 katlı olarak inşa edilen bina 1 kat eklenerek bugünkü 3 katlı halini almış.
 • Binanın içi de fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla çok zarif ama ziyaret sadece özel izinle yapılabiliyor.

4- Mimar Gorodetsky Sokağı – Arkhitektora Horodetskoho St.

Mimar Gorodetsky Sokağı boydan boya Kiev’ in en güzel binaları ile doludur. En en güzellerini aşağıya adresleri ile birlikte ekliyorum. Haritama da ekledim.

Kiev Gezilecek Yerler - Kiev 'in En Güzel Binaları- Ağlayan Dul Evi- Çikolata Ev- Zencefilli Kurabiye Evi - Canavarlı Ev - Chimaeras House - Kiev Yürüyüş Rotası
Arkhitektora Horodetskoho St, 11
Kiev Gezilecek Yerler - Kiev 'in En Güzel Binaları- Ağlayan Dul Evi- Çikolata Ev- Zencefilli Kurabiye Evi - Canavarlı Ev - Chimaeras House - Kiev Yürüyüş Rotası
Arkhitektora Horodetskoho St, 6
Kiev Gezilecek Yerler - Kiev 'in En Güzel Binaları- Ağlayan Dul Evi- Çikolata Ev- Zencefilli Kurabiye Evi - Canavarlı Ev - Chimaeras House - Kiev Yürüyüş Rotası
Arkhitektora Horodetskoho St, 15
 • Bonus: Haritada “Pam’yatnyk Murasi” olarak kayıtlı olan noktada sizi bir süpriz bekliyor. Sanatçı bu çalışmasını düşmanlarına karşı birleşen tüm Ukraynalılara armağan etmiş. Madalyonun iki tarafında da “şans ” yazıyor. Hadi bakalım bir dilek tutun ve madalyonu döndürün, bakalım ne gelecek?
Kiev Gezilecek Yerler - Kiev 'in En Güzel Binaları- Ağlayan Dul Evi- Çikolata Ev- Zencefilli Kurabiye Evi - Canavarlı Ev - Chimaeras House - Kiev Yürüyüş Rotası
Kiev Gezi Haritası

5-Ivan Franko Tiyatrosu – Ivan Franko Drama Theater

Burada adından da belli olduğu üzere tiyatro merkezi var ama biz bunun için gelmedik. Hemen karşısındaki parkta çok sevimli iki heykeli göreceğiz.

Mykola Yakovchenko AnıtıMykola Yakovenko Statue

 • Ünlü Ukrayna tiyatro ve sinema oyuncusu Nicholas F. Yakovchenko, İvan Franko tiyatrosunda çalışmış ve bu sokakta yaşamış. Köpeği yanından asla ayrılmazmış, her gün burada gezer ve dinlenirlermiş. Doğumunun 100.yılı anısına bu heykel yaptırılmış.

-Gnat Petrovich Yura Anıtı

 • Gnat Petrovich Yura,Ukrayna tiyatro yönetmeni, tiyatro ve sinema oyuncusu. Ivan Franko Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu’ nun da kurucusu.
  Gnat Petrovich Yura; askere giderken başına trajikomik şeyler gelen bir karakter olan cesur asker Josef Schweik’ in hikayesini sürekli sahnelediği ve bu karakter onunla özdeştiği için asker olarak heykeli yapılmış.
Kiev Gezi Rehberi – Gnat Petrovich Yura Anıtı

 • Kiev’in en güzel binalarından birini daha paylaşmak istiyorum. Heykellerin bulunduğu parkın arkasında aşağıdaki bina yer alıyor. Binada eskiden tiyatro oyuncuları kalıyormuş “Dyakov House” olarak sadece adını bulabildim. İşlemeleri çok gösterişli değil mi?Haritamda işaretli.
 • Binanın yanında bir park göreceksiniz. Park, Gorodetsky – Canavarlı Ev‘ in arka bahçesine bakıyor. Hükümet binasına yakın olmasından dolayı ev ve evin bahçesi polis koruması altında. Evi görmek için üst sokağa ulaşmamız gerekiyor zaten bu alanda gezecek başka bir nokta yok.

6-Kiev Canavarlı Ev – The House with Chimeras – Chimaeras Evi – Gorodetsky Evi

Kiev’in en ünlü evi Chimmeras Evi daha bilinen adıyla Kiev Canavarlı Ev, 1902 yılında ünlü mimar Władysław Horodecki bilinen adıyla Gorodetsky tarafından inşa edilmiş.

 • Mimar burayı ailesiyle birlikte oturmak için inşa etmiş ancak mali sıkıntılar nedeniyle binayı satmak zorunda kalmış. Bina savaş zamanında ve savaştan sonra da bir süre hasta bakım evi olarak kullanılmış.
 • 2000 ‘ li yılların başında bina orijinal plana göre restore edilmiş ve halka açılmış. 2005 yılında ise yabancı devlet misafirlerinin kabul edildiği bir merkez halini almış ve ziyarete kapatılmış. Şu an sadece dışarıdan görülebiliyor.
 • Kiev Canavarlı Evi ilginç yapan binanın mitolojik canavar ve hayvan figürlü heykellerle kaplı olması. Tüm heykeller Gorodetsky’ nin eskizlerine dayanıyor ve İtalyan heykeltıraş Elia Sala tarafından yapılmış.
 • Binanın dış süslemelerinde hayvan figürleri kullanılmasının sebebi Gorodetsky’ nin aşırı av merakı. Kurbağasından deniz kızına portföy çok geniş. Hayvan tasvirlerinin dış cephede kullanılmasına Chimaeras tarzı deniyor, zamanla da evin adı “Chimaeras Evi” olarak kalmış.
Kiev Gezilecek Yerler – The House with Chimeras -Chimaeras Evi – Gorodetsky Evi – Kiev Canavarlı Ev

 • Evin tasarımı Gorodetsky’ e “Kiev’ in Gaudisi” ünvanını kazandırmış. Kiev’ e kazandırdığı değerlerden ötürü de yazının başında anlattığım Kiev’in en güzel binalarının bulunduğu sokağa “Arkhitektora Horodetskoho” olarak adı verilmiş. Bu evlerin çoğunda da zaten bir şekilde desteği olmuş.
 • Ev ile ilgili pek çok efsane var ancak en güncel olanı; konutta görev yapan bekçi ve askerlerin geceleri evin içinde sesler duyuyor olmasıymış. Bence bina yerine oturuyor, ilk birkaç yüzyıl gelir böyle sesler assdasdfasdf.
 • Evin iç dekorasyonu bence dışından daha ilginç. Aşağıdaki sanal turdan evin içini gezebilirsiniz. Tavandan sarkan ahtapota bayıldım, hayatımda böyle güzel şey görmedim. Merdivenler, tavanlar inanılmaz güzel. İnteraktif tablo gibi.
 • Gorodetsky Evi’ nin tam karşısında Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Hükümet Binası var. Aynı sokaktan giriş yapılıyor. Bu nedenle evinin sokağı polis koruması altında. Güvenlik önlemleri nedeniyle pasaport kontrolü yapılarak, denetim altında sokağa alınıyorsunuz.

7- Kiev Ağlayan Dul Evi – House “Crying Widow”

 • House “Crying Widow” – Kiev Ağlayan Dul Evi; 1907 yılında inşa edilmiş. – Binanın son sahibi Sergey Arshavsky vefat edince, karısı yıllarca ağlıyor ve ölmeden önce oğullarına yüzünü binanın cephesine yaptırılmasını vasiyet ediyor.
 • Yağmur yağdığı zaman yağmur suları kadının çiçek şapkasının arkasına birikiyor ve heykelin gözlerinden akmaya başlıyor. Zaman içinde de binanın takma adı “ağlayan dul evi” oluyor.

 • Bina şu an Ukrayna Hükümetine ait ve yabancı davetliler burada ağırlanıyor. Cumartesi günleri ziyaretçi alınıyor diye okudum ama gördüğüm kadarıyla içeride görülecek enteresan bir şey yok.

Bonus:Liuteranska St, 33” ve “Shovkovychna St, 23” olarak haritam da işaretlediğim noktada sizi güzel iki ev bekliyor.

Kiev Gezilecek Yerler - Kiev 'in En Güzel Binaları- Ağlayan Dul Evi- Çikolata Ev- Zencefilli Kurabiye Evi - Canavarlı Ev - Chimaeras House - Kiev Yürüyüş Rotası
Kiev Gezi Rehberi – House “Crying Widow” –
Kiev Ağlayan Dul Evigörsel

8- Zencefil Evi – House Ikskyul Hildenbanda – Gingerbread House

 • House Ikskyul Hildenbanda, Baron Ikskyul-Hildenbanda’ ya aitmiş ve bu ismin telaffuzu zor olduğundan zamanla “Pembe Kale” olarak anılmaya başlanmış. Turistler ise kurabiye hamuruyla yapılan krema ile süslenen ev maketine benzediği için “Gingerbread House” yani “Zencefilli Kurabiye Ev” diyorlar.
 • 1902 yılında inşa edilen Gotik binanın ilk yapıldığında 7 kulesi varmış. 1.Dünya savaşında çıkan yangında sadece 1 tanesi kurtarılabilmiş.
 • Ev, Kiev Belediye meclisince özel bir şirkete satılmış. Şu an içi boş ve ziyaret edilemiyor.

9- Çikolata Ev – Chocolate House

 • Chocolate House – Kiev Çikolata Ev; zengin bir Kiev tüccarının siparişi üzerine ünlü mimar Vladimir Nikolayev tarafından 1890 yılında inşa edilmiş.“Çikolata Ev” adı sadece evin görünüşü çikolata kalıplarına benzediği ve çikolata renginde olduğu için yerel halk ve turistler tarafından verilmiş.
 • Bina şu an Kiev Ulusal Sanat Müzesinin bir kolu olarak Çocuk Sanat Galerisi şeklinde hizmet veriyor. Sergiler, eğitimler ve bazen küçük çaplı konser düzenleniyormuş.
 • Ben binaya girmedim çünkü bloglardan “içini görmeye gerek yok,pek birşey yok” diye okumuştum. Gerek yok diyenlerin hakikaten sanattan, zevkten ve zarafetten anlamadığını düşünüyorum.
 • Yazıyı hazırlarken uzun arayışlar sonunda sanal gezi turunu buldum ve ba-yıl-dım. Buradan evin içini gezebilirsiniz. 2 katlı binanın alt katında çocukların çalışmaları yer alıyor. Üst kattaki beyaz odanın tavan işlemelerine, el oyması saat dolabına, tavanlara, duvarlara, renklere aşık oldum. İçeri girmediğine pişmanım, kesinlikle bir dahaki ziyaretimde gireceğim.

 • Pazartesi ve Perşembe Kapalı. 10:00 – 18:00 arasında ziyaret edilebiliyor. Bilet Ücreti: 40 Grivna – 11 TL ( 2020 Ağustos itibariyle )

10- Mansion Kowalewski – Arabian House Sight House

 • Kowalewsk Evi, 1911-1913 yılları arasında mimar Pavel Aleshin tarafından, tanınmış bir devlet adamı M.Kovalevsky siparişi üzerine inşa edilmiş.
 • Bu büyük gri bina; hem bir Ortaçağ kalesine, hem Arap Ülkelerinin Mağribi saraylarına benziyor. Bu nedenle Kiev halkı ona “Arabian House” yani “Arap Evi” de deniyormuş.

Kiev Gezilecek Yerler - Kiev 'in En Güzel Binaları- Ağlayan Dul Evi- Çikolata Ev- Zencefilli Kurabiye Evi - Canavarlı Ev - Chimaeras House - Kiev Yürüyüş Rotası
Kiev Gezilecek Yerler -Mansion Kowalewski –
Arabian House Sight House görsel
 • Ancak evi ilginç kılan mağribi saray tarzı değil.
  – Bay Kowalewski trenle seyahat ederken karısıyla tanışıyor ve bunun anısını yaşatmak için evin bir odasının içine bir tren vagonu şeklinde bölme yaptırıyor.
  – Hatta bölmenin altına kurulmuş mekanizma sayesinde, bölme trendeymiş gibi hareket edip sallanıyormuş.
 • Evin sürekli artan inşaat maliyetleri nedeniyle Kowalewski çok zor durumda kalmış. 2 kez kredi çekmiş ve ev tamamlanınca da alt katı kiraya vermek durumunda kalmış. Bir süre sonra da evi satarak göç etmiş.
 • Ev Ukrayna Başkanlığına ait ve ziyaretçi kabul edilmiyor.
Kiev Gezilecek Yerler - Kiev 'in En Güzel Binaları- Ağlayan Dul Evi- Çikolata Ev- Zencefilli Kurabiye Evi - Canavarlı Ev - Chimaeras House - Kiev Yürüyüş Rotası

Bonus: Lypska St, 18/5  noktasında sizi güzel bir bina sürprizi bekliyor.

Kiev Gezilecek Yerler - Kiev 'in En Güzel Binaları- Ağlayan Dul Evi- Çikolata Ev- Zencefilli Kurabiye Evi - Canavarlı Ev - Chimaeras House - Kiev Yürüyüş Rotası

Kiev’in En Güzel Binalarının Etrafındaki Gidilebilecek Mekanlar

Bu yazımın sonuna geldim. Hepinize güzel bir gün ve iyi eğlenceler diliyorum. Yazımda bir hata ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana yazın. Sizin keşfettiğiniz, bildiğiniz ilginç bir bilgi varsa lütfen lütfen bana yazın.

@hellofromworldcom
#hellofromworldfromkiev
Yasemin.

Kiev’de Her Şey Haritası

Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber. Kiev gezi haritasında yer alan simgeler ve haritayı nasıl kaydedeceğiniz ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir