Kiev / Kyiv,  Avrupa,  Kiev Gezi

Kiev Gezilecek Yerler 9: Volodymyrska Hill – Volodymyr The Great Monument

Bugün size Kiev’in en güzel parklarından biri Volodymyrska Hill- Volodymyrska Tepesini, Kiev seyir teraslarını ve Kiev’i en güzel noktadan izleyebileceğiniz Volodymyr The Great Monument alanını anlatacağım. Kuşlar, kelebekler hazırsak başlayalım?

Kiev parklarıyla meşhur bir şehir. Hatta Kiev’in kendisinden bile çok bilinen ünlü bir söz var. Bu cümleyi de bloğunda yazmayanı dövüyorlar. Goethe Kiev için şöyle demiş: İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum

Bu Yazıda Yer Alan İçerikler

Kiev ne kadar yeşil derseniz, yandaki 360 ile yanıt vermek isterim. İşte bu kadar!

Volodymyrska Tepesi – Volodymyrska Hill

 • Volodymyrska Hill – Volodymyrska Tepesi parkı; 19. yüzyılın ortalarında kurulmuş. Park kurulmadan önce buraya Mikhailivska Tepesi deniyormuş çünkü St. Michael Altın Kubbeli Manastırı’ nın arka bahçesi gibi duruyor.
 • St. Volodymyr Anıtı yapıldıktan sonra Volodymyrska ismini almış. Kiev’ deki ilk ücretsiz kamu parkı olmuş ve halk bu parkı çok seviyormuş. Parkta bazı noktalarda telefon ve panik butonu gibi makineler var. Sanırım acil durumda ambulans, polis gibi ihtiyaç durumlarında bunlar kullanılıyor. Ama karşı taraftaki kişi İngilizce biliyor mu bilemiyorum?

Volodymyrska Tepesi’ ne nasıl ulaşılır?

 • Volodymyrska Hill – Volodymyrska Tepesi parkı, St.Michael Altın Kubbeli Manastırı’ nın arkasında yer alıyor.
  – St.Andrew Kilisesi’ nin altındaki parktan da yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kiev Finiküler

 • Parkın ilk girişinde yer alan Kiev – Podil Füniküleri 1902 – 1905 döneminde inşa edilmiş. Aşağı şehir Podil ile, yukarı şehir Kiev’ i birbirine bağlıyor. Yolculuk yaklaşık 3 dakika sürüyor. Nehre bakan en alt vagona binebilirsiniz. Dnipro manzarası çok güzel görünüyor.
 • Bilet Fiyatı: 8 Grivna

En Güzel Kiev Manzarası Nereden İzlenir ?

Şimdi en sevdiğim seyir teraslarına gideceğiz.

1-“Kokorivsʹka Alʹtanka

 • Haritamda “Kokorivsʹka Alʹtanka” olarak kayıtlı bu teras biraz aşağıda kalıyor. Buraya gidip, manzarayı izleyip, yukarı geri çıkın. Çünkü parkın üst bölümü daha eğlenceli. Manzarası ise aşağıdaki gibi.

2- Ohlyadovyy Maydanchyk

 • Haritamda “Ohlyadovyy Maydanchyk” olarak kayıtlı bu teras yolumuzun üzerinde uğramayı unutmayın.
Kiev Gezilecek Yerler -Volodymyrska Hill-Kiev Manzara İzleme Noktası - kiev manzara fotoğrafı nerede çekilir. - Ohlyadovyy Maydanchyk - Kiev Görülecek Yerler - Kiev de nerelere gidilir? - Kiev en iyi fotograf noktası neresi? -
Kiev Gezilecek Yerler –Volodymyrska Hill
Kiev Manzara İzleme Noktası görsel

3- “Open work gazebo on Volodymyr Hill

 • Parkta diğer bir manzara seyir noktamız “Open work gazebo on Volodymyr Hill” olarak haritamda kayıtlı. Burayı da çok severim. Volodymyrs anıtının da tam üstünde kalıyor. Anıt da zaten en güzel buradan görünüyor. Yan tarafa seyir noktasının gece manzarasını bırakıyorum.
Kiev Gezilecek Yerler -Volodymyrska Hill-Kiev Manzara İzleme Noktası - kiev manzara fotoğrafı nerede çekilir. - Ohlyadovyy Maydanchyk - Kiev Görülecek Yerler - Kiev de nerelere gidilir? - Kiev en iyi fotograf noktası neresi? - Open work gazebo on Volodymyr Hill -
Kiev’in bu en güzel manzarası “Openwork gazebo on Volodymyr Hill” olarak haritamda kaytlı.
görsel
Kiev Gezilecek Yerler -Volodymyrska Hill -Kiev Manzara İzleme Noktası- Volodymyr The Great Monument -Aziz Volodymyr Anıtı
Kiev Gezilecek Yerler : Volodymyrska Hill -Volodymyr Tepesi Yürüyüş Rotası

2- Volodymyr The Great Monument –Aziz Volodymyr Anıtı

Volodymyr The Great Monument – Aziz Volodymyr Anıtı; Kiev’ in Dinyeper nehrine hakim bir tepede şehrin sembollerinden ve en güzel manzarası olan yerlerinden biridir.

 • Volodymyr The Great Monument, 1853 yılında tamamlanmış ve bir kaide üzerinde toplamda 20.4 mt uzunluğunda ve Kiev’in en meşhur sembollerinden biri. Kiev magnetlerinde bile bu anıt yer alıyor.
 • Aziz Volodymyr Kimdir? Volodymyr , Kiev Rus döneminde hükmdarken Kiev topraklarını tek bir devlet halinde birleştirmiş. Bu nedenle önemi siyasi olarak önemi çok büyüktür. 50 Grivnalık kağıt parada bu azizin görseli var. Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’ da bir sembol olarak kabul ediliyor. Kiev’ deki St.Volodymyr Katedrali de ona ithaf edilmiştir ki burası şu Kiev’ de güzelliğinden en etkilendiğim yerdir.
Kiev Gezilecek Yerler -Volodymyr The Great Monument -Aziz Volodymyr Anıtı - Kiev Yürüyüş Rotası - Open work gazebo on Volodymyr Hill -
Kiev Gezilecek Yerler -Volodymyr The Great Monument – Aziz Volodymyr Anıtı
 • Aziz Volodymyr; Ortodoks dünyası için ayrı bir öneme sahip çünkü Kiev’ in hristiyanlaştırılması için özellikle çaba göstermiş. Onun bu çabası Latin Katolik kilisesinin doğu Slavları arasında gelişmesini engellemiş. Bundan dolayı da Ortodoks kilisesi Volodymyr’ i aziz ilan etmiştir. Her yıl 15 temmuzda “Aziz Volodymyr” günü kutlanır.
 • Aslında bu din konusu oldukça ilginç. Prens Volodymyr ilk hükümdar olduğunda paganmış. Daha sonra elçilerini İslam, Roma Katolikliği, Yahudilik ve Bizans Ortodoksluğu’ nu öğrenmek için göndermiş.
 • “İçki tüm Rusların sevincidir. Bu zevk olmadan var olamayız.” diyerek İslamı seçmemiş. Kudüs’ ün kaybının Tanrı tarafından terk edilmeye dair kanıt olduğunu söyleyerek, Yahudilikten de uzak durmuş.Katolikliğin incelenmesi için de Almanya’ ya gitmişler. Ama hem daha sert kuralların oluşu, hem de Almanların sert mizacı onlara uygun gelmemiş.
 • Bir grup elçi Ortodoks Hristiyanlığı incelemek için Bizans’ a gelmiş. Tam da Volodymyr’ in elçileri geldiğinde Konstantinopolis’ te bir dini bayram varmış ve bundan çok etkilenmişler. Ayasofya’ daki görkemli bir ayini tarif ederek, “Gökte mi, yoksa yeryüzünde mi olduğumuzu artık bilmiyorduk. Kilisenin ihtişamı öyleydi ki nasıl anlatacağımızı bilmiyoruz.” şeklinde de Prens’ e açıklayınca Ortodoks olmuşlar. Prens Hristiyan olunca, pagan olan halkı da zorla Hristiyan yaptı diyorlar ama doğruluğunu bilemem.

Kiev’in En Güzel Seyir Terası

 • Kiev ‘in en ama en güzel fotoğrafları burada çekiliyor. Gece de harika görünüyor. Kışın biraz tenha oluyor. Yazın da çok kalabalık. Sabah saatleri daha uygun gelmek için. Açılış saati de olmadığından olabildiğince erken gelerek burayı gezi listenizden çıkarabilirsiniz.
 • 360 görselde görünen köprü “Pedestrian Bridge Over the Dnipro River” – “Dnipro Nehri Yaya Köprüsü“. Yürüyerek karşıdaki adalara gidip gelebilirsiniz. Yazın nehir kenarı çok kalabalık oluyor, herkes yüzmeye güneşlenmeye gidiyor. Ben burada yüzer miyim? Yüzerken suyun mavi olmasını seviyorum diyelim.
Volodymyr The Great Monument - Volodymyrska Hill - Kiev Seyir Terasları - Kiev Manzara Noktaları - Kiev'de Günbatımı Nerede İzlenir - İngilizce Bilmeden Yurtdışı Gezilir mi
Kiev Gezilecek Yerler : Volodymyrska Hill Yürüyüş Rotası

Buradan nereye gezi programı yapılabilir, günü nasıl doldurabiliriz?Şöyle düşünüyorum;

 • Sabah 7:00 Volodymr parkından başla, Cam Köprü (Glass Bridge), Halkların Dostluğu Anıtı (Friendship of Nations Monument)
  – Öğlen – Mariyinsky Sarayı
  – Otobüsle (15 Dakika 24 veya 38 numara ) ya da yürüyerek (parkın içinden 25 dakika) Meçhul asker Anıtına ulaş.
  – Buradan yürüyerek Pechersk bölgesine gel. Günü Pechersk de bitir.

 • Sabah 7:00 Volodymr parkından başla
  – Öğlen – Mariyinsky Sarayı
  – Solunda Lypky mahallesi var, gezilecek yerleri gez Kireşatik’ e bağlan.

Bu yazımın sonuna geldim. Hepinize güzel bir gün ve iyi eğlenceler diliyorum. Yazımda bir hata ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana yazın. Sizin keşfettiğiniz, bildiğiniz ilginç bir bilgi varsa lütfen lütfen bana yazın.

@hellofromworldcom
#hellofromworldfromkiev
Yasemin.

Kiev’de Her Şey Haritası

Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber. Kiev gezi haritasında yer alan simgeler ve haritayı nasıl kaydedeceğiniz ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir