Kiev / Kyiv,  Avrupa,  Kiev Gezi

Kiev Gezilecek Yerler 5: Kireşatik – Khreshchatyk

Khreshchatyk – Kireşatik Kiev’ in en güzel caddelerinden biri. Caddenin uzunluğu 1,2 km. İndepence Square – Maidan’ dan başlar ve Besarabsky Pazarı’ nın bulunduğu, Bessarabska Meydanı’ na kadar uzanıyor.

 • Cadde boyunca ofisler, devler daireleri, alışveriş merkezleri, mağazalar, restoranlar kısaca ne ararsanız vardır. Bir şehirde mutlaka çok popüler bir cadde vardır ya bizim Taksim – Tünel gibi Kiev’in de bu çok popüler caddesi Kireşatik’ tir.

Bu Yazıda Yer Alan İçerikler

 • Aşağıdaki 360 da nehir tarafında doğru değil, diğer tarafa doğru ilerleyeceğiz.

1- Khreshchatyk – Kireşatik Tarihi

 • Khreshchatyk – Kireşatik ‘te ilk evler 1700′ lü yıllarda ortaya çıkmış. 70 – 80’ li yıllara kadar gelişmeye ve büyümeye devam etmiş, dükkanlar, ofisler ve bankalar için üç katlı binalardan oluşuyormuş.
 • Büyüdükçe ve daha fazla önemli daireler etrafında toplandıkça Khreshchatyk – Kireşatik ana cadde haline gelmiş. Bessarabska Meydanına kadar uzatılarak 1.2 km’ lik şimdiki uzunluğuna ulaşmış.
Kiev Gezilecek Yerler: Khreshchatyk - Kiev Kireşatik - Kiev Arena - Besarabsky Pazarı - Kiev Yürüyüş Rotası - İngilizce Bilmeden Yurtdışı Gezilir Mi?
Kiev Gezilecek Yerler : Khreshchatyk-Kireşatik 18-19.yy kartpostalları
 • II. Dünya Savaşı sırasında geri çekilen Sovyet ordusu, buradaki binaları kazarak içlerine Alman askerleri için ölümcül bubi tuzakları yerleştirmiş. Bu nedenle çoğu bina patlamış ya da yanmış. Bu binalar daha sonra, o zaman ki Sovyet tarzında yeniden inşa edilmiş.
Kiev Gezilecek Yerler: Khreshchatyk - Kiev Kireşatik - Kiev Arena - Besarabsky Pazarı - Kiev Yürüyüş Rotası - İngilizce Bilmeden Yurtdışı Gezilir Mi?
Kiev Gezilecek Yerler: Khreshchatyk – Kiev Kireşatik
 • Khreshchatyk – Kireşatik hafta sonları belirli saatten sonra, trafiğe kapatılıyor. Sokak sanatçılarına ve konserlerine ev sahipliği yapıyor. Bağımsızlık Meydanı daha bilinen adıyla Maidan’ ı ikiye bölen caddeyi hem gündüz, hem gece görmenizi tavsiye ederim.

 • Cadde boyunca Nike, Mango, Adidas gibi bilindik, bilinmedik pek çok mağaza var. Mango burada, Nike şurada demeyeceğim. Bu cadde üzerinde ki en ilginç ve popüler yerlere uğrayacağız.
 • Dikkat! Alt geçitleri kullanalım. Kiev’ de alt geçit kullanmamanın cezası var ve polis abiler ceza kesmek için orada olacak. Bu bir kamu spotu değildir, ceza yiyen Türk arkadaşlar var.
Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk -Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan -
Kiev Gezilecek Yerler – Khreshchatyk-Kireşatik

2- Kiev Passage 15

 • Khreshchatyk-Kireşatik 15 numara üzerinde yer alan pasaj, iki binanın bir geçit ile birleştirildiği lüks alışveriş sokağı. “Louis Vitton”, “Roberto Cavalli”, “Prada”, “Bottega Veneta”, “Burberry” butikleri de burada bulunduğundan; “Kyivan Paris” de deniyor.
 • İnstagramda pek popüler. Çünkü bu geçit fotoğraflarda arka plan olarak çok güzel görünüyor. Binaların zemin ve birinci katlarında dükkanlar, kafeler ve restoranlar var, fiyatları normalden pahalı olabilir. Ama bütçeniz uygunsa deneyebilirsiniz.
Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Kyivan Paris
Kiev Gezilecek Yerler – Khreshchatyk-Kireşatik
Kiev Passage
 • Bonus: Kiev pasajının sonlarına doğru, 20. yüzyılın başlarındaki ünlü Kiev mimarı, Vladislav Gorodetsky‘ nin elinde bir fincan kahve ile bir masada oturduğu bronz bir anıt var. Bu ünlü mimar daha sonra ziyaret edeceğimiz, Canavar Ev olarak bilinen Gorodetsky House – Chimeras’ ın mimarı.
 • Bir de yaygın bir inanış var. Sandalyeye oturur, almak istediğiniz evi söylerseniz dileğiniz kabul oluyormuş.
Kiev Gezilecek Yerler: Khreshchatyk - Kiev Kireşatik - Kiev Arena - Besarabsky Pazarı - Kiev Yürüyüş Rotası - İngilizce Bilmeden Yurtdışı Gezilir Mi?
görsel
Kiev Gezilecek Yerler: Vladislav Gorodetsky
 • Merak ederseniz, pasajın hemen karşısında ki, caddenin de karşısında kalan uzun güzel bina “National Council of Ukraine for Television and Radio Broadcasting” yani “Ukrayna TV ve Radyo Yayınları Ulusal Konseyi”. Bizim RTÜK gibi bir şey.
Kiev Gezilecek Yerler: Khreshchatyk - Kiev Kireşatik - Kiev Arena - Besarabsky Pazarı - Kiev Yürüyüş Rotası - İngilizce Bilmeden Yurtdışı Gezilir Mi?
Kiev Gezilecek Yerler –Khreshchatyk-Kireşatik
 • Şimdi sokağın karşısına geçip, bu binanın yanındaki sokaktan içeri girelim. Sürprizli bir şey göstereceğim.

3- Prorizna St. – Prorizna Sokağı

Cat Wishes -Kit Bazhan

 • Dilek Kedisi, küçük bir parkın ortasında bir çitin üzerinde yatan bir kedinin bronz bir heykelidir. Dileğinizi diler ve başını okşarsanız kabul olurmuş.
 • Bonus: Kedinin arkasında ise Ukrayna geleneksel ürünlerini satan bir hediyelik eşya dükkanı var. El yapımı kupa, bardak, seramik ürünler, Geleneksel Ukrayna kıyafetleri, aksesuarlar, ev eşyaları, oyuncaklar gibi çok çeşitli ürünler var. Tamamı el yapımı ve Ukrayna kültürüne ait ürünler. Özgün ve el yapımı ürünler arıyorsanız, buraya bakabilirsiniz. Elbette el yapımı olduğundan fiyatlar yüksek.
Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Dilek Kedisi - Cat Wishes - Prorizna Sokağı - Prorizna St. -

Mykhailo Panikovskyi Anıtı

 • Dilek Kedisinin biraz ilerisinde ise ilginç bir heykel var. Heykel Rus yazarlar; Ilf ve Petrov’ un “Altın Buzağı” adlı romanının en önemli karakterlerinden biri olan Mykhailo Panikovskyi’ e aittir.
 • Panikovskyi Kör numarası yaparak hırsızlık yapan bir karakter. Kitap mizah dilince yazılmış ancak Sovyet Rusya’ sını eleştiren bir kitap.
 • Heykelin ayağının altında bir sürpriz varmış ve aynayla görülüyormuş. Heykelin bir kolu geriye savrulmuş bunu bilerek yapmışlar. Cebinizi denk getirirseniz sanki sizden bir şey çalıyormuş gibi görünür pozu verebilirsiniz. Komik olan ise diğer elinde bir baston olması gerekiyor, ancak bu baston sürekli çalınıyormuş. İronik!
Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Mykhailo Panikovskyi - Altın Buzağı -
Kiev Gezilecek Yerler: Mykhailo Panikovskyi Anıtı

4- Kireşatik’ te Mutlaka Gidilmesi Gereken 4 Mekan

1- Drunken Cherry Kireşatik

 • Burası caddenin en eğlenceli yeri. Kiraz likörü satılıyor. Kapının önündeki her daim olan kalabalıktan, bar taburelerinden, kule yapılmış kristal bardaklardan, tanıyabilirsiniz.
 • Likör çok ekşi değil, çok tatlı da değil.
 • Bir bardak likör 38 grivna, Sıcak likör ise 55 grivna. Hediye olarak alabilirsiniz, 1 lt. Şişe fiyatı 395 grivna.
 • Ayrıca vişneli tatlıları da var. Onlarda 15 ile 35 arasında değişiyor. Bonus: İçeride tezgahın üstündeki harika avizeyi mutlaka görmelisiniz.

Kiev Gezilecek Yerler: Khreshchatyk - Kiev Kireşatik - Kiev Arena - Besarabsky Pazarı - Kiev Yürüyüş Rotası - İngilizce Bilmeden Yurtdışı Gezilir Mi?
Kiev Gezilecek Yerler: Drunken Cherry Kireşatik

2- Bilyy Nalyv – Білий Налив / Белый Налив

 • Bilyy Nalyv 1 € bar diye biliniyor .İçeride de, dışarıda da dubalar var. Ayakta tüketiyorsunuz. Oturma yeri bulunmuyor. Hızlıca iki istiridye, bir şarap atıp yola devam etmelik.
 • İstiridyeleri ve şarapları çok güzel. Bir porsiyon istiridyede 2 adet oluyor. Yanında da limon veriliyor. 3 lokasyonu var. Hepsini haritama ekledim.
 • 29 Grivna’ ya şarap, elma şarabı / gül şarabı / elma likörü / istiridye ya da sosisli alabiliyorsunuz. Armut şarabı da var : 39 grivna.
 • Білий Налив / Белый Налив Adres: Khreschatyk St, 23А, Kyiv, Ukrayna, 01001

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - 1 euro Bar - 1 € BAR
Kiev Gezilecek Yerler: Bilyy Nalyv – Білий Налив / Белый Налив

3- Kyivska perepichka

 • Burası Kiev’ in en sevilen sokak lezzetlerinden biri. Avm’ nin karşısında yer alıyor. Bizim pişi gibi bir kızarmış hamurun içinde sosisli satılıyor. Hamur biraz fazla yağlı.
 • Dana ve tavuktan yapılıyormuş. Oturma yeri yok. Al çık bir mekan. Hep sıra oluyor. Turistler ve yerel halk arasında çok popüler
 • Tanesi 18 Grivna – 5 TL.
 • Adres: Bohdana Khmel’nyts’koho St, 3, Kyiv, Ukrayna, 02000
Kiev Gezilecek Yerler: Khreshchatyk - Kiev Kireşatik - Kiev Arena - Besarabsky Pazarı - Kiev Yürüyüş Rotası - İngilizce Bilmeden Yurtdışı Gezilir Mi?
Kiev Gezilecek Yerler: Kyivska perepichka

4- Roshen Çikolata

Kireşatik’ in en en en sevdiğim yeri Roshen Chocolate. Çikolata, şekerleme, bisküvi, gofret, kek, pasta gibi dünya kadar çeşidi var.

Benim şahsi fikrim düz çikolataları Lviv Handmade Chocolate’ nin yanına yaklaşamaz. Sıradan çikolatadan da farkı yoktur. Asıl bombası likörlü ve konyaklı olanlar.

Roshen’ den Neler Alabiliriz?

Alkol Grubu: Cosmopolitan, Margarita, Pina Colada Kokteyl aromalı, Rom’ lu, Brandi’ li, Kakao Likörlü, Tekila ve Vişne Likörlü çikolataları alabilirsiniz.

Favorimiz: Tekila ve Vişne

Alkolsüz Grubu: Üzerinde Kiev’ in turistik yerleri olan özel kutulu şekerleme, çikolata alabilirsiniz. Çikolatalar idare eder ama kutular kabartma şeklinde yapılmış ve çok güzeller.
– Fiyatları 30 ile 60 grivna arasında değişiyor.

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Roshen' den Neler Alabiliriz? Roshen Çikolata
Kiev Gezilecek Yerler: Roshen Çikolata

5- Kireşatik ‘te Uygun Fiyatlı Yemek Mekanı Önerileri

1- Druzi Cafe

 • Acıktıysanız, atıştırmak isterseniz buraya uğrayabilirsiniz. Kahvaltıları güzel, fiyatları da gayet uygun. Menüleri İngilizce, fiyatları da yazıyor. İnternet sitelerinden de bakabilirsiniz. Zencefilli limonatası ve Ukrayna çorbası çok beğenilmiş. Ayrıca sıcak elma şarabı da var.
 • Adres: Druzi Cafe Kireşatik: 1-3/5, 01034, Prorizna St, 5, Kyiv, Ukrayna

2- Varenychna “Katyusha”

 • Geleneksel Ukrayna mutfağı olarak hizmet veren bir restoran. İçerisi sanki Ukraynalı ninenizin salonuna girmişsiniz gibi, çok sevimli.
 • Menüleri resimli ve İngilizce. Buraya da menüsünü bırakıyorum. Gitmeden fikir sahibi olabilirsiniz. Fiyatları uygun. .
 • Varenychna “Katyusha” Adres: Khreschatyk St, 29/1, Kyiv, Ukrayna, 02000

3- Mimosa Brooklyn Pizza

 • Pizza ağırlıklı bir mekan ama hamburger, makarna vs de var. 4 peynirli pizzaları ve tiramisu favori. Menüsünü de buradan İngilizce olarak inceleyebilirsiniz.
 • Mimosa Pizza Kireşatik Adres: Baseina St, 1/2, Kyiv, Ukrayna, 02000

Bunlar dışında Kiev yeme içme rehberine de buradan ulaşabilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler: Khreshchatyk - Kiev Kireşatik - Kiev Arena - Besarabsky Pazarı - Kiev Yürüyüş Rotası - İngilizce Bilmeden Yurtdışı Gezilir Mi?
Kiev Gezilecek Yerler –Khreshchatyk-Kireşatik

6- Besarabsky Pazarı

 • Kireşatik’ in sonundaki büyük yapı, Besarabsky. Ev yapımı yemeklik ürünlerin, meyve – sebze tezgahlarının, et – balık tezgahlarının bulunduğu büyükçe bir kapalı pazar.
 • Ukrayna’ nın geleneksel pazarını görmek, günlük yaşamı tanımak isterseniz ziyaret edebilirsiniz. Çat pat Türkçe biliyorlar, bazıları oldukça iyi konuşuyor. Hatta Türk lirası olarak fiyat söylüyorlar.
 • Et alanlarında ağırlıklı olarak domuz ürünleri satılıyor. Bir şey tadıyorsanız ve domuz eti tüketmiyorsanız sormanız ve kesin netleştirmeniz lazım.
 • Balık, meyve – sebze, kuruyemiş, et ürünleri, baharat, turşular, peynir tezgahları, bira çeşitleri, sokak yemekleri tarzı atıştırmalıklar vb. envai çeşit yiyecek ürünü var. Sosis, döner vs. vs. tezgahları var. İçerisi oldukça kasvetli, ürünler açıkta ve ağır kokuyor.
 • Ben turistik bir aktivite olarak gezdim, dolaştık, tezgahları inceledim ve çıktım. Açıkçası bazı bloglarda yazdığı gibi aç gidin diyemeyeceğim. Burası bence benim yemek anlayışıma göre karın doyuracak ya da atıştırma yapılacak bir yer değil. Tezgahlardan alınan numunelerle nasıl karın doyacak onu da anlamış değilim. Yanlış yönlendirmeler beni sinirlendiriyor. Her neyse.
 • Siz de buraya mutlaka gidin ve yerel halkın pazar kültürünü görün. Bunu deneyimleyin. Bize gelen turist nasıl ki sokak arasına kurulan mahalle pazarlarına şaşırıp, ilginç buluyorsa, sanırım biz de bu çeşit pazar kültürünü ilginç buluyoruz. Ayrıca hediyelik pek çok baharat, peynir kutuları vs var.
Kiev Gezilecek Yerler: Khreshchatyk - Kiev Kireşatik - Kiev Arena - Besarabsky Pazarı - Kiev Yürüyüş Rotası - İngilizce Bilmeden Yurtdışı Gezilir Mi?

7- Arena City – Kiev Arena

Kiev Arena İçinde Neler Var?

 • Gece hayatı dışında gündüz burası içerisinde alışveriş merkezi, yeme içme alanları, cafe, müzeler, sanat galerisi, gece kulüpleri ve barlar bulunan arena şeklinde yuvarlak, ortası avlu şeklinde devasa bir merkez. Arka tarafında da Mandarin Plaza AVM var.

Pinchuk Sanat Merkezi

 • Doğu Avrupa’ nın en büyük özel müzesidir. 3 katlı binasında yerel sanatçılar, uluslararası sanatçıların eserleri sergileniyor. Bunun dışında eğitim sınıfları da bulunuyor. İngilizce rehberle ve eserlerde İngilizce açıklamalar da var. Üst katında ise Kiev manzaralı bir kafesi var.
 • Salı – Pazar 12:00 – 21:00 Pazartesi – Kapalı
 • Giriş ücretsizdir. Vaktiniz varsa uğrayabilirsiniz. Ben vaktim olmadığından uğrayamadım ama internetten araştırdığım kadarıyla sergiler çok güzel. Kiev 4 günde gezilecek bir şehir abi, 2 buçuk günde gezemedim doğru düzgün. O ‘2 günde gezilir’ yazan blogların elleri kırılsın.

One Love Coffee

 • One Love Coffee, Pinchuk Sanat Merkezinin kafesi. Bembeyaz tasarımından tanıyabilirsiniz. En beğenilen kahve lokasyonları arasında. Sanat merkezinin üst katında ve panoramik Kiev manzarası var.
 • Baristaları ve kahve çekirdekleri ödüllüymüş. Ayrıca içinde bulunan dükkandan alışveriş de yapabiliyorsunuz.
 • 3 şubesi var. Onları da listeye ve haritama ekliyorum.
 • Yandaki 360′ da sağdaki yuvarlak bina Besarabsky Pazarı, soldaki bina kulesinde Kia tabelası olan Arena.

8- Bonus: Snezhko and Khlebnikova Apartmanı

 • 1901 yılında inşa edilen konak, “tuğla patronu” olarak adlandırılan Adam Snezhko’ nun mirasçılarına aitti: Elena Khlebnikova ve Sergey Snezhko.
 • Çok katlı ve çok odalı olması nedeniyle de apartman olarak kullanılmış. Snezhko ve Khlebnikova’ nın apartman dairesi en güzel Kiev konaklarından biri olarak kabul ediliyor.
Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Snezhko and Khlebnikova
görsel Kiev Gezilecek Yerler: Snezhko and Khlebnikova Apartmanı

Vee yolun en sonuna ulaştık.
Kireşatik için vaktiniz varsa 1 tam gün ayırabilir; mağazalara gir çık yapabilirsiniz. Fazla zamanınız yoksa akşamları Maidan’ dan başlayıp Arena’ ya kadar yürüyüş yaparak da gezebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Hatalı ya da eksik bilgi olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın. Paylaşmak istediğiniz eğlenceli bir turist aktivitesi varsa lütfen kesin ulaşın, rehberi güncelleyelim.

@hellofromworldcom
#hellofromworldfromkiev
Yasemin.

Kiev’de Her Şey Haritası

Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber. Kiev gezi haritasında yer alan simgeler ve haritayı nasıl kaydedeceğiniz ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir