Kiev / Kyiv,  Avrupa,  Kiev Gezi

Kiev Gezilecek Yerler 4: Kiev İndepence Square – Kiev Maidan

İndepence Square, Kiev’in en büyük merkez meydanlarından biridir. İndepence Meydanı – Maidan – Bağımsızlık Meydanı gibi pek çok ismi vardır. Fakat genelde Maidan herkes tarafından kullanılır.

Bugün bu meydanı dip köşe gezeceğiz.

Bu Yazıda Yer Alan İçerikler

Kiev Maidan Nasıl Ulaşılır?

 • Burası Kiev’in orta noktası olduğundan nerede olursanız olun bulamamanız mümkün değil. Her yol buraya çıkacak zaten 🙂

1- İncepence Square – Kiev Maidan

 • Bağımsızlık Meydanı – Maidan; 1990 yılında Ukrayna’nın bağımsızlık hareketinin başlangıcından bu yana, siyasi mitingler için geleneksel bir yer olmuş. Devrimler ve büyük ölçekli protestolar buradan başlamış.
 • Ukrayna’nın 4 büyük devrim hareketi var. Ancak en bilineni 2013-2014 Euromaidan Olayları çok yakın geçmişe ait. Bir facebook çağrısıyla başlayıp, katliamla biten Euromaidan Olayları, Dünya’nın gündemine oturmuştu. Bu meydana bu bilinçle gezilmeli.

Euromaidan Olayları

Olayları anlayabilmek için tarihleri biraz geri alalım.

1991 – İndepence Day

 • Ukrayna bağımsızlığı kazandı.Sovyet Birliğinden ayrıldı artık tek bir devlet. Yeri gelmişken her yıl 24 Ağustos Ukrayna’da “İndepence Day ” bağımsızlık günü olarak kutlanıyor.

2004 – 2005 Turuncu Devrim

 • Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Viktor Yuşçenko ve Viktor Yanukoviç aday oluyorlar. Seçim sonucu olarak Yuşçenko’nun 46,69 oy oranına karşılık Yanukoviç’in 49,42 ile seçimleri kazandığı ilan ediliyor.
 • Yuşçenko  seçime hile karıştırıldığını belirterek halkı  Kiev’de gösteri düzenlemeye çağırıyor ve Bağımsızlık Meydanı ve Ukrayna Parlamentosu olan Verkhovna Rada’nın ( Mariyinsky Sarayının yanındaki bina ) önünde protestolar başlıyor. Gösterilerin büyümesi üzerine de meclis seçimi yenileme kararı alıyor. Tekrarlanan seçimde Yuşçenko daha yüksek oy alarak seçimi kazanıyor. Bu olaylara “Turuncu Devrim ” deniyor. Turuncu denilmesinin sebebi seçimlere hile karıştığını iddia eden Viktor Yuşçenko’nun seçim kampanyası dönemince bu rengi kullanmasıdır. Yuşçenko batı yanlısı bir politikacı olarak biliyor. Turuncu Devrim’den sonra da cumhurbaşkanı oluyor.

2014 – Euromaidan Olayları

 • Turuncu Devrim’de hile yapmakla suçlanan Viktor Yanukoviç 2010 yılında Cumhurbaşkanı seçiliyor. 2013′ ün son aylarında Yanukoviç Avrupa Birliği ile Ortaklık Sözleşmesini imzalamayacağını ve Rusya ile yakın ilişkiler kurulacağını açıklamasıyla Maidan’ da protestolar başlıyor. Halk Avrupa Birliğine girmek istediklerini, Avrupa’da yaşadıklarını ve Avrupalı olduklarını söylüyor.
 • Barışçıl eylemler karşılıklı ufak çaplı sataşmalara dönüyor. İtiş-kakışlar çatışmalara, çatışmalar Yanukoviç desteğiyle de giderek katliama dönüşüyor.
 • Protestocuların vazgeçmemesi , muhaliflerin baskısı ,tüm Dünya’nın ayağa kalkmasıyla Yanukoviç Rusya’ya kaçıyor ve darbe yapıldığını iddia ediyor.
 • Acil bir seçim yapılıyor ve yeni cumhurbaşkanı seçiliyor. Şuan Yanukoviç Ukrayna’da vatan haini sayılıyor ve hala Rusya’da sürgünde.
Kiev İndepence Meydanı - Kiev Maidan - Kiev Bağımsızlık Meydanı - Kiev İndepence Square - Kiev Euromaidan - Globus Avm - İndepence Monument - Kiev Gezilecek Yerler
Kiev Gezilecek Yerler: Kiev İncedepence Square – Kiev Maidan

Euromaidan olayları sonra sonrası neler oldu?

 • Olaylar elbette bitmiyor Euromaidan sona ererken Rusya yandaşları ve muhalifler Rusya’ya yakın bölgelerde ve Kırım’da ayaklanma başlatıyor. Rusya Kırım’ı ilhak ediyor. Şu an bu bölgede hala devam eden Ukrayna-Rus savaşı var.
 • Euromaidan olayları , doğudaki savaş ülkeyi tarihindeki en büyük ekonomik krize de sürüklemiş oluyor. Grivna hızla değer kaybederken vergiler artıyor, alım gücü azalıyor.
 • Olaylar sonunda yüzlerce kişi öldürülmüş, binlercesi yaralı. Kaybolan ve hala bulunamayan protestocular var. Özgürlük bedeli çok yüksek bir ayrıcalık, savaşların da hiçbir zaman tek kaybedeni olmuyor ne yazık ki.

 • 21 Kasım ise “Onur ve Özgürlük Günü” olarak kabul edilip resmi tatil ve o gün anma törenleri düzenleniyor.

 • Yan taraftaki fotoğrafın çekildiği yer Piramit ‘in tepesi. Karşıdaki yanmış bina ise Kiev İşçi Sendikası binası. Olaylardan sonra binanın ön yüzü “Freedom is our religion ” – “Özgürlük dinimizdir “yazılı devasa bir afiş yerleştirilmiş.
Kiev İndepence Meydanı - Kiev Maidan - Kiev Bağımsızlık Meydanı - Kiev İndepence Square - Kiev Euromaidan - Globus Avm - İndepence Monument - Kiev Gezilecek Yerler
Kiev Gezilecek Yerler: Kiev İncedepence Square – Kiev Maidan Euromaidan Olayları
 • Bu olayın Kiev’in her yerinde acı izleri var. Netflix’de bununla ilgili bir belgesel var. Gitmeden mutlaka ama mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Ben belgeseli izledikten sonra asla aynı gözle bakamadım Kiev’e. Kalbimde çok başka bir yeri var artık.

Artık turistik işlere geçebiliriz.

 • İndepence Square – Kiev Maidan’ ın ortasından Kiev’in en bilinen Kireşatik caddesi geçiyor. Cadde , Küre tarafı ve anıt tarafı olarak meydanı ikiye bölüyor. Maidan genelde çok kalabalıktır. Kahve ve yiyecek standları , sokak satıcıları ve turistler…
 • Maidan , geceleri de gündüzleri de çok hareketli. Kahve ve atıştırmalık satan küçük büfeler var. Kahveleri güzel ve atıştırmalık da var. Akşamları da meydanın ışıklandırması çok güzel. Meydanı görebileceğiniz köprüye çıkarsanız ışıkları izleyebilirsiniz. Haritada işaretledim.
 • DİKKAT: Burada yankesicilere dikkat etmelisiniz. Sizinle konuşmak isteyen , size bir şeyler satmak isteyen satıcılara karşı dikkatli olun. Önünüzde birden biri düşebilir ya da size papağan ,tavşan vs gibi hayvanları göstermek isteyenler olursa aldırmayın, ilgilenmeyin ve uzaklaşın. Burada çok fazla hırsızlık olayı yaşanıyor. Ağzımızın tadı kaçmasın.

Önce o meşhur cam küre Globus Avm Tarafına bakalım.

2- GLOBUS AVM

 • Meydanın ortasındaki cam küre Globus AVM ‘nin ve metro istasyonlarının girişidir.
 • Meydanın altında oldukça büyük bir AVM yer alıyor, zaten meydanda fıskiyelerin arasında AVM’nin cam tavanı görebilirsiniz.
 • Globus AVM’nin iki girişi var. Biri yuvarlak kürenin içinden ,diğeri de cam tavanın sonundaki metro girişinden.

Globus AVM’de Neler Var?

 • Cam küreden girince ilk girişte solda Billa Market var. İtalya’dan ,Prag’dan hatırlarsınız. Bir ülkede ucuz bir market arıyorsan ilk önce Billa ve Lidl’ ı arayacaksın.
 • Billa’ nın arka tarafta solda alkol bölümü oldukça zengin. Her çeşitten vardı. Yine arkada sağda unlu mamül standı var. Oradan atıştırmalık ve meyve alabilirsiniz. Ara öğün önemli. Airbnb evimize çok yakın olduğundan biz bakkal gibi kullandık her gün 3-4 kez gitmişizdir her şey bulunuyor.
 • Globus AVM’de en altta yemek katı ve yukarı doğru pek çok mağaza var. Mağazalar ucuz değil çoğu lüks markalar , ihtiyacım da olmadığından ben sadece yemek katını gezip çıktım.
 • Yemek katında Puzata Hata var. Burası en bilinen ve tasviye edilen bütçe dostu bir restaurant. Self servis şeklinde çalışıyor, yemekler tezgahın arkasında istediğinizi gösterip tepsinize alıyorsunuz. Ancak geleneksel Ukrayna yemeklerin ne olduğunu bilmenizde fayda var. Çünkü hem az ingilizce biliyorlar hem de açıklamalar yetersiz.
 • Bir de Puzate Hata’nın yanında DogzAnd Burgerz diye bir yer var. 1€ tabelaları asılı önünde ama pek bir şey yok 1€ ya. Hamburger,Sosisli sandviç vs satılıyor. İngilizce menüsü var mı hatırlayamadım ama sanırım vardı.

Kiev İndepence Meydanı - Kiev Maidan - Kiev Bağımsızlık Meydanı - Kiev İndepence Square - Kiev Euromaidan - Globus Avm - İndepence Monument - Kiev Gezilecek Yerler
Kiev Gezilecek Yerler: Kiev İncedepence Square – Kiev Maidan
 • Alt katta “Butler’s” ve “UAMade” var ve envai çeşit ıvır zıvır var. Gezmesi çok eğlenceli ancak fiyatları bana çok yüksek geldi. Yine de orijinal bir şey bulursanız kaçırmayın.
 • Yemek katından devam ederseniz “MORO” adında Miniso benzeri bir dükkan var. Birebir aynı dizayn edilmiş. Fiyatları ucuz değil Türkiye ile aynı diyebiliriz. Ben sarj kablosu ile anahtarlık aldım. 2 yıl oldu hala bozulmadı, kopmadı.
 • Ve -1’de “De Facto” var ama aşırı pahalı. Öyle böyle değil acayip pahalı. Çok üşümüştüm bir kazak ,hırka vs almak için girdim, bir kazak yaklaşık 150 -200 ye denk geliyordu.

 • Billa tarafından değil de diğer taraftan çıkarsanız da el yapımı doğal cilt bakım ürünleri satan Lush var. Ben her ülkede Lush’u arar bulurum. Hediyelik alabilirsiniz. İngilizce biliyorlar. Bilmeseniz de Google Translate. Fiyatları Türkiye ile aynı. Yalnız dikkat! Kabin bagajı sıvı kurallarına dikkat edelim. Maske, krem neyse de sıvı içerik alacaksanız sıvılar için yeriniz olduğundan emin olun.

3- Lanterns In Love Monument-Aşık Fenerler Anıtı

 • Kürenin hemen yukarısında haritada işaretledim Birbirine sarılmış iki fener direği var. Love is eeverywhereeee tam bir turist aktivitesi hemen fotoğraf çekinelim.

4- Lyadsky Gate

 • Bağımsızlık Meydanı’ndaki Lach Gates, 2001 yılında Orta Çağ şehir kapılarından birinin anısına yapılmış bir anıttır. En tepede, kentin sembolü ve koruyucu azizi olan Başmelek Mikail’in heykeli var. Lach kapıları Orta Çağ Kiev’in bilinen üç kapısından biriymiş, diğerleri ise Altın Kapı ve Yahudi (Lviv) Kapılarıdır.
Kiev İndepence Meydanı - Kiev Maidan - Kiev Bağımsızlık Meydanı - Kiev İndepence Square - Kiev Euromaidan - Globus Avm - İndepence Monument - Kiev Gezilecek Yerler
Kiev Gezilecek Yerler: Kiev İncedepence Square
Kiev Maidan – Lyadsky Gate görsel

5- Freedom is Our Religion

 • Meydanda en bilinen yer ise şüphesiz sol tarafta bir binanın üzerinde asılı duran devasa afiştir.”Freedom is our religion” yani “Özgürlük dinimizdir” anlamı zaten çok açık.
Kiev İndepence Meydanı - Kiev Maidan - Kiev Bağımsızlık Meydanı - Kiev İndepence Square - Kiev Euromaidan - Globus Avm - İndepence Monument - Kiev Gezilecek Yerler
Kiev Gezilecek Yerler: Kiev İncedepence Square – Kiev Maidan

Maidan’ da En Sevdiğim 3 Mekan.

1- Veterano Pizza

 • Pizzalarına “çok aşk annecim” ödülünü veriyorum. Küçük bir girişi var ama olayı asıl arka taraftaki bahçesinde. Üstü yaz kış kapanmayan bir bahçesi var.
 • Pizzaların fiyatları 180 – 225 grivna ( yaklaşık 50 -60 TL )arasında değişiyor. Çok aç değilseniz iki kişi bir pizza ile doyabilir. Biz tek pizza alıp 2 kişi yedik ve ikimize de yetti. En güzeli, menüden 2 pizza çeşidinden seçim yapıp tek pizza olarak birleştirebiliyorsunuz. Biz seçemeyince garson “dont worry , we make half half ” dedi. Biz 4 peynirli ve Hawai aldık,ikisi de çok güzeldi.
 • Bu internet sitesi. Menüleri İngilizce olarak var. Sitesinde de fiyatları ve menüleri yer alıyor.

2- One Little Coffee Shop

 • Kahveleri ve pastaları çok güzel küçük bir cafe. Fiyatları da uygun.

3- Lviv Croissants

 • Çok da aç değilim aslında bir atıştırırsam yeter diyorsanız sizi buraya alalım. Ben buraya her gün en az 2 kere uğramışımdır. Menüdeki sanırım her şeyi denedim. Büyük bir kruvasan içine sandviç yapıyorlar.
 • Fiyatları 45- 85 grivna (12 TL – 22 TL ) arasında değişiyor. Alıp gidecekseniz “to go ” oturup yiyecekseniz “here – table ” gibi bir şey demeniz lazım çünkü sçdlfsdfljk gibi bir şey soruyorlar ve bekliyorlar. Ağızlarının içinde geveledikleri şey bu. To go ?

Bunlar dışında Kiev yeme içme rehberine de buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi yolun karşısına geçelim.

6- Bağımsızlık Anıtı – İndepence Monument

 • İndepence Monument – Bağımsızlığı Anıtı, 2001 yılında Ukrayna’nın bağımsızlığının 10. yıldönümü şerefine kurulmuş ve yeni bir devletin doğuşunu simgeliyor.
 • En iyi proje için heykeltıraşlar arasında iki haftalık bir yarışma düzenlenmiş ve seçilen 3 modelin birleşiminden bu eser oluşturulmuş.
 • Tapınağa benzeyen bir yapının üzerinde ve 52 metrelik sütun üzerinde 9 metrelik bir heykel var. Ukrayna ulusal kostümü giymiş bir kadın , bir elinde hayatı simgeleyen elinde bir dal tutar diğer elini gökyüzüne uzatır. Heykelin durduğu kaide, elinde tuttuğu dal , kıyafetlerdeki süslemeler altın kaplamadır.
 • Bu kadın figürü ,Slav mitolojisinde “Slav tanrıçası” olarak kabul edilen Berehynia‘dır. 1991’de Ukrayna’nın bağımsızlığından bu yana, ulusun koruyucusu kabul ediliyor. Ukrayna ulusal armasında da bu simge kullanılıyor.
 • Dedikodu: Kiev halkı sütun çok uzun olduğu ve heykeli göremedikleri için “direkteki sinek” anlamına gelen komik isimler veriyorlarmış.

7- Globus AVM 2

 • Anıtın arkasındaki piramit şeklindeki cam yapı Globus AVM 2. Piramidin üst tarafına geçerseniz yani Avm’ nin üstüne çıkarsanız meydanı ve anıtı daha net görebileceğiniz bir izleme alanı var.
 • Globus’ un arkasındaki bina ise Hotel Ukraine. Odaların manzarası aşırı iyi değil mi? İçi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.
 • Globus’ un birleşik durduğu ,beyaz sütunlu yapı ise “Kiev Konservatur Okulu” ve konser merkezi.

8- Kiev Kurucuları Anıtı – The Founders of Kyiv Monument

 • Kiev ; Kyi, Shcechk, Khorvy adlı üç erkek ve Lybid adlı bir kız kardeş tarafından kurulmuş. Buraya tekneyle gelmişler ve görünce aşık olmuşlar. Her kardeş bir tepeyi almış, abileri Kyi’nin adını da şehre vermişler.
 • Bu anıttan iki tane var. Diğeri Dnipro nehrinin kenarında (Anavatan heykeline yakın )kardeşlerin buraya ilk gelişlerini tasvir ediyor.
 • Belgeseli izlediyseniz hatırlarsınız, Maidan olaylarında kardeşleri Ukrayna bayrakları ile donatmış ellerine de bayrakları tutturmuşlardı.
Kiev İndepence Meydanı - Kiev Maidan - Kiev Bağımsızlık Meydanı - Kiev İndepence Square - Kiev Euromaidan - Globus Avm - İndepence Monument - Kiev Gezilecek Yerler
Kiev İndepence Meydanı – Kiev Maidan

9- Kosak Mamai Anıtı – Fontan “Kulʹbaba”

 • Kozaklar diğer isimleriyle Kozak, Kosak, Cossack, Kossak, Kazaklar, Ukrayna ve Güney Rusya yerli halklarının karışımı ile 15. yüzyıl dolaylarında yaşayan etnik bir topluluk. İsim benzerliği var ancak bugünkü Kazakistan’da yaşayan Kazaklarla ilgisi yok.
 • Kosaklar , Ukrayna’nın ataları, Savaşçı özellikleri çok üstün o yüzden Rus devletinde sınırları koruyorlar. Burada heykeli bulunan kişi ise Kozak Mamai.
 • Kazak Mamai “Kutsal savaşçı, savaşçı atası, kahraman savaşçı olarak mitolojide geçiyor. Ukrayna’ nın folklorik kahramanıdır.
 • Mamay burada atının önünde müzik aleti çalıyor. Kobza adındaki müzik enstrümanı Ukrayna ruhunu, atı özgürlük ve sadakati, silahlar ise insanların gücünü sembolize ediyormuş.
 • Bizimle ile şöyle bir ilginç olayları var. 17. yy ‘da artan Kazak yağmaları ve saldırılarına karşı Kırım Hanının, Osmanlı’dan yardım istemesine istinaden 4. Mehmed, Zaporojye Kozakları ‘nın üzerine bir ordu göndermiş.
 • 10.000 askerimizin şehit düştüğü bu sefer neticesinde 4. Mehmed güya , Zaporojye Kazakları’na bir mektup yollayarak onları teslim olmaya davet etmiş. Yine güya, Osmanlı Padişahının bu mektubuna kozaklar bir mektupla zehir zemberek küfürlerle cevap vermişler.
 • Mektubun aslı veya böyle bir yazışma Osmanlı arşivlerinde mevcut değil. Rus ve Ukrayna kaynaklarında bu mektupların her biri farklı padişahlara yazılmış olarak 17 çeşitlemesi bulunuyormuş. Her dönem bir klavye delikanlılığı yaşanıyor yani. Meraklısı için mektup.
 • Bu olayın bir de Rus sanatçı İlya Repin‘e ait bir tablosu var. Tablo hâlen San Peterburg’ daki Rus Devlet Müzesi’nde sergilenmektedir.
Kiev İndepence Meydanı - Kiev Maidan - Kiev Bağımsızlık Meydanı - Kiev İndepence Square - Kiev Euromaidan - Globus Avm - İndepence Monument - Kiev Gezilecek Yerler

10- Flower Clock

 • Kiev’in çiçek saati Ağustos 2009’da açılmış. Yaklaşık 16,6mt. çapı ile Kiev’in çiçek saati dünyanın en büyüklerinden biri olarak kabul ediliyormuş.

11- Nebesna Sotnya – Maidan’ ı Gören En İyi Seyir Terası

 • Çiçek saatin üzerindeki bu köprü meydanı en iyi gören noktalardan biri.
 • Köprüyü takip ederseniz , piramidin üstündeki seyir teraslarına ulaşabilirsiniz.

12- International Center of Culture and Arts

 • Köprünün arkasındaki yuvarlak sütunlu bina ise Uluslararası Kültür Sanat Merkezi. Burada konserler, bale gösterileri, sahne sanatları gibi etkinlikler yapılıyor.
 • İnternational center of culture and arts events “yazarak Google’ da aratırsanız güncel etkinlikleri görebilirsiniz. Fiyatları her gösteriye göre değişiyor. Mesela bu yazıyı yazarken modern bale gösterisi varmış. 90 ile 259 UAH arasında. Not: Bale için ön sıralardan almanızı tavsiye ederim. Tam kapasite doluyor ve görmek için sürekli sallanmak çok sıkıcı oluyor.

Şu yazımda opera ve bale için koltuk seçimini nasıl yaptığımı anlattım.

 • Vee İndepence Square – Maidan – Meydan gezimiz burada bitiyor. Meydanın arka tarafı Kiev’in savaşlardan , bombalardan sağ kurtulmuş bir mahallesi yer alıyor. Burayı ayrıca bir yazımda anlatacağım bu yazı çok uzun oldu zaten.

 • Maidan’a bir sabahınızı ayırabilirsiniz. Meydanda şöyle bir dolaşmak için 1 saat , Avm ‘yi de gezecekseniz 2 saat yeterli olacaktır. Akşamları da yürüyüş için gelirsiniz. Akşam ayrı güzel oluyor.

 • Tekrar belirtiyorum papağan,maymun,tavşanlı gruplara dikkat edin. Cüzdan,pasaport,telefon,çanta vs vs dikkatli olun. Çok sorun yaşayan var uyarmış olayım.

Bu yazımın sonuna geldim. Hepinize güzel bir gün ve iyi eğlenceler diliyorum. Yazımda bir hata ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana yazın. Sizin keşfettiğiniz, bildiğiniz ilginç bir bilgi varsa lütfen lütfen bana yazın.

@hellofromworldcom
#hellofromworldfromkiev
Yasemin.

Kiev’de Her Şey Haritası

Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber. Kiev gezi haritasında yer alan simgeler ve haritayı nasıl kaydedeceğiniz ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir