Kiev / Kyiv,  Avrupa

Kiev Gezilecek Yerler : Aziz Volodymyr Katedrali St.Volodymyr’s Cathedral

St.Volodymyr’s Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali, genelde Kiev gezi rehberlerinde burayı da görebilirsiniz şeklinde anlatılır ama burası zeminden tavana bir sanat eseridir. Kiev’ de gezi planı yaparken kesinlikle görülmesi gereken yerlerde bence ilk 5′ e girer.

Aşağıdaki 360 görselden bulunduğu alanı inceleyebilirsiniz.

St.Volodymyr’s Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali A.V. Fomin Botanik Bahçesi’nin karşısında yer alıyor.

St.Volodymyr’s Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali’ ne nasıl ulaşılır

St.Volodymyr’s Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali Adres: Tarasa Shevchenko Blvd, 20, Kyiv, Ukrayna

Yürüyerek : Golden Gate – Kiev Altın Kapı’ ya yürüyerek 9 dakika , Bessarabsky Market’e 12 dakika uzaklıkta kalıyor.

Gün planlamanızı Golden Gate – Opera-Doğal Tarih Müzesi – St.Volodymyr Katedrali şeklinde yapabilirsiniz.

St.Volodymyr’s Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali Açılış Saatleri

Her gün 6.30 – 19.30 arasında açık

St.Volodymyr’s Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali Giriş Ücretli mi?

– St.Volodymyr Katedrali girişi ücretsizdir. Girişte bağış kutusuna bağışta bulunabilir ya da dua-dilek mumlarından satın alarak destek olabilirsiniz.

– Kilise kalabalık olmuyor çünkü genelde Kiev halkı ibadet için geliyor. Turistler arasında da pek bilinmiyor ya da pek tercih edilmiyor. Bence içi Roma’ da gezdiğim tüm katedral ve kiliselerden daha güzel.

st.volodymyr cathedral - aziz volodymyr katedrali saat kaçta açılıyor
KİEV GEZİ REHBERİ – ST. VOLODYMYR’S CATHEDRAL
AZİZ VOLODYMYR KATEDRALİ

St.Volodymyr’s Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali Tarihi

– Katedral 19.yy sonlarında Kiev Rus döneminde Prens, ölümünden sonra aziz ilan edilen Volodymyr anısına yaptırılmıştır. Volodymyr, Ukrayna ve Rus tarihinin en önemli azizlerinden biri olarak kabul ediliyor.

– Kiev Rus döneminde hükümdarlığı döneminde dağınık toplulukları tek bir devlet çatısında birleştirmiş. Bu nedenle önemi siyasi olarak çok büyük. 50 Grivnada da bu azizin görseli var.

– Ortodoks dünyası için ayrıca önemli çünkü Kiev’ in Hristiyanlaştırılması için özellikle çaba göstermiş. Onun bu çabası Latin Katolik kilisesinin doğu Slavları arasında gelişmesini engellemiş. Bundan dolayı da Ortodoks kilisesi Volodymyr ‘i aziz ilan etmiştir. Her yıl 15 Temmuzda ” Aziz Volodymyr ” günü kutlanıyor.

kiev st.vovolodymyr's cathedral - aziz volodymyr katedrali nerede
KİEV GEZİLEEK YERLER –ST. VOLODYMYR’S CATHEDRAL
AZİZ VOLODYMYR KATEDRALİ

– Aslında bu din konusu oldukça ilginç. Volodymyr ilk hükümdar olduğunda paganmış. Daha sonra elçilerini İslam, Roma Katolikliği, Yahudilik ve Bizans Ortodoksluğu ‘nu öğrenmek için göndermiş. “İçki tüm Rusların sevincidir. Bu zevk olmadan var olamayız.” diyerek İslam’ ı seçmemiş. Kudüs ‘ün kaybının Tanrı tarafından terk edilmeye dair kanıt olduğunu söyleyerek, Yahudilikten de uzak durmuş. Katolikliğin incelenmesi için de Almanya ‘ya gitmişler. Ama hem daha sert kuralların oluşu, hem de Almanların sert mizacı onlara uygun gelmemiş.

– Bir diğer elçi grubu da Ortodoks Hristiyanlığı incelemek için Bizans ‘a gelmiş. Tam da Volodymyr ‘in elçileri geldiğinde Konstantinopolis’ te bir dini bayram varmış ve bundan çok etkilenmişler. Ayasofya’ daki görkemli bir ayini tarif ederek, “Gökte mi, yoksa yeryüzünde mi olduğumuzu artık bilmiyorduk. Kilisenin ihtişamı öyleydi ki nasıl anlatacağımızı bilmiyoruz.” şeklinde de Prens’ e açıklayınca Ortodoks olmuşlar.

ST. VOLODYMYR'S CATHEDRAL - AZİZ VLADİMİR KATEDRALİ giriş ücreti - kiev gezi notları
KİEV GEZİLECEK YERLER – ST. VOLODYMYR’S CATHEDRAL –
AZİZ VLADİMİR KATEDRALİ

– St.Michael Altın Kubbeli Manastırı’ nın arkasında bulunan, Volodymyrska Tepesi’ nde Aziz Volodymyr’ in bir de heykeli bulunmaktadır. Burada aynı zamanda Kiev’in en güzel manzarasına sahip seyir terasları da buluyor. Aşağıdaki yazımda detaylı okuyabilirsiniz.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 9: Volodymyr Anıtı – Kiev Cam Köprü – Halkların Dostluğu Anıtı – Mariyinsky Sarayı

St.Volodymyr Cathedral -Aziz Volodymyr Katedrali Kiev gezi rehberi - hellofromworld
St.Volodymyr Cathedral -Aziz Vladimir Katedrali
Kilisenin neredeyse tamamında İncil’den tasvirler yer alıyor. – görsel

– St.Volodymyr’s Cathedral – Aziz Vladimir Katedrali 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş ve inşaat 20 yıl sürmüş, tasarım projesi 3 kez değişmiş. Kilisenin inşaatı için tüm ülkede bağış programı oluşturulmuş ve bağış paralarıyla inşa edilmiş. 7 altın kubbesi bulunuyor, uzunluğu 55 genişliği ise 30mt. Ana kubbe üzerindeki haç ile katedralin yüksekliği 49 metreye ulaşıyor.

kiev St.Volodymyr Cathedral -Aziz Vlolodymyr Katedrali - kiev kaç günde gezilir
Katedralin dış ve iç kısmı, eski Bizans tarzında yapılmış.Zemini süslemek için İtalya, Fransa, Belçika ve İspanya’dan renkli mermerler getirtilmiş.
St.Volodymyr’s Cathedral -Aziz Vladimir Katedrali – görsel

– St. Volodymyr Katedrali’ nin dış ve iç kısmı, eski Bizans tarzında yapılmış. Zemini süslemek için İtalya, Fransa, Belçika ve İspanya’dan renkli mermerler getirtilmiş. Mozaik çalışmaları Venedikli ustalar tarafından gerçekleştirilmiş.

– Katedralin içi, tüm duvarlar kubbelere kadar Rus Kilisesi’ nin tarihini anlatan İncil’den tasvirler yer alıyor.

– İçeride sanırım fotoğraf çekimi yasaktı. Emin değilim. Hiç kimseye bir sponsorluk borcum olmadığından bir yeri olduğundan güzel göstermek zorunda da değilim. St.Volodymyr Katedrali ‘nin içi başlı başına bir sanat eseri ancak bir sorun var. Katedralin içi karanlık. Kubbelerin, duvarların üzerindeki boyamaları görmek zor. Bir eser var ama karanlık bir gün de gittiyseniz geçip gidiyorsunuz önünden. Pencerelerden yeteri kadar doğal ışık almıyor, Kiev zaten sürekli bulutlu bir şehir. İçindeki aydınlatmaların tamamı da sürekli yanmıyor. Normal bir zamanda üstteki, fotoğraftaki gibi yarı aydınlık loş bir ortamı var. Bütün ışıkların yanması, tüm tabloların aydınlatılması sanırım sadece çok özel günlere mahsus.

– Aşağıya bir 360 görüntü bırakıyorum,bundan başka bulamadım ne yazık ki. İçerisi normal bir günde böyle görünüyor.

– Sovyetler döneminde din karşıtı politika nedeniyle katedral müze statüsüne alınmış, 2.Dünya Savaşı’ ndan sonra ise tamamen kapatılmış. Ukrayna’ nın bağımsızlığı sonrasında ise 1992 yılında St.Volodymyr Katedral’ i, Kiev Patrikhanesi ‘nin ana katedrali olmuş ibadete açık olarak devam ediyor.

– Katedralin tam karşısında büyük bir park göreceksiniz. Burası ” A.V. Fomin Botanical Garden “olarak bilinen botanik parkı. Kahve standları, oturma alanları vs bulunuyor. Sincaplarıyla meşhur. Elinizde yiyecek varsa size yaklaşıp almaya çalışıyorlar.

– Parkın yanındaki kırmızı büyük bina ise “Taras Shevchenko National University of Kyiv” bir üniversite. Bahçesinde dolaşıp fotoğraf çekilebilirsiniz.

– Üniversite’nin sağında kalan park ise Taras Shevchenko Park’ı. Bu parkta size bir süprizim olacak. Keşfetmeye hazırsanız haritamda “ BONUS: Sürpriz bir kahveci keşfettiniz” olarak kayıtlı.

Bu yazımın sonuna geldim. Hepinize güzel bir gün ve iyi eğlenceler diliyorum. Yazımda bir hata ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana yazın. Sizin keşfettiğiniz, bildiğiniz ilginç bir bilgi varsa lütfen lütfen bana yazın.

@hellofromworldcom
#hellofromworldkiev
Yasemin.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Kiev Gezi Haritası Nasıl Kullanılır?

 —Aşağıdaki haritada üst alanda “daha büyük haritayı görüntüleyin” simgesine tıklarsanız otomatik olarak sizin haritalarınıza kaydedilecek.
Mobilde iseniz Google Maps’e girin.alt sekmede “kayıtlılar” bölümüne gelin.Üst sekmede “haritalar”ı bulun.Burada benim haritamı göreceksiniz.
—Masaüstü bilgisayarda ise “Google Maps”,En soldaki “üçlü çizgi”ye tık,”yerleriniz”,”Haritalar” ve işte orada.

Haritaya temel noktaları işaretledim. Güzergahınıza göre işaretli yerleri programınıza alarak kendi rotanızı çıkarabilirsiniz.

Hellofromworldcom Gezi Haritası Hakkında

— Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber.
— Her simgenin ve rengin bir anlamı var.Bu benim gezme tecrübelerimle oluşturduğum bir yöntem. Bazen gün içerisinde aksilikler yaşanabiliyor,her şeyi aklımda tutamayabiliyorum. Bazı noktaları çıkarmak ya da yeni rotaya göre yeni noktalara gitmek gerekebiliyor.
— Ben haritama gezilecek müze,kilise,katedral,bina,anıt,heykel,çeşme vs gibi noktaları önemliden önemsize renklendirerek ekliyorum.Böylece aksi bir durum varsa ,turuncuları çıkaralım doğrudan kırmızılara gidelim diyebiliyorum.

Kırmızı noktalar : Kesin görülmesi gereken yerler
Turuncu Noktalar : Orta öneme sahip görülmesi gereken noktalar
Sarı Noktalar : Yolumun üzerindeyse ,vaktim varsa uğrayabileceğim noktalar.

Fotoğraf Makinesi Simgesi: Fotoğraf çekilebilecek “PhotoPoint” alanlarını gösteriyor.
Hediye Paketi: Bu noktalarda benim size eğlenceli sürprizlerim var.Komik bir heykel,lezzetli pasta ,kahve satan cafe,bir anıt ya da grafiti olabilir.Yolunuzun üzerindeyse uğrayabirsiniz.
Mor Kalpler: “Ay çokkk Güzelll “şeyler noktası.Bina olabilir,kapı olabilir,anıt ya da heykel olabilir,ne olursa olsun çok güzeldir.

Yeşil olan tüm simgeler : Yeme-içme ,atıştırma noktalarıdır.

Simgelere tıklayarak içeriğini öğrenebilirsiniz.Tüm simgelerin içini dolduramadım,zaman içinde hepsi dolduracağım.

Kiev’de Uygun Fiyatlı Nerede Yemek Yenir: Kiev Cafe’ler Rehberi
Kiev'de ne yenir, nerede yenir sorusuna cevap bulabileceğiniz bu yazımı nihayet tamamladım. Kiev'de yemek konusunda seçenekler sonsuz. …
Kiev Gezilecek Yerler: St.Nicholas Roman Catholic Cathedral
Kiev'de en en sevdiğim üçüncü yer St.Nicholas Roman Catholic Cathedral. Kiev merkezden uzak olduğu için gezilecek yerler …
Kiev Opera Bileti Nasıl Alınır?
Bu yazıda adım adım "Kiev opera – bale bileti nasıl alınır" sorusuna yardımcı olmaya çalıştım. Bilet alırken …
Kiev St.Pokrovsky Monastery Gezi Rehberi
St.Pokrovsky Manastırı Kiev' de en sevdiğim yerlerden. Google Maps' de gezerken keşfettiğim manastırı gezi bloglarında ne yazık …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 12:Kiev Meçhul Asker Anıtı ve Holodomor Soykırımı Müzesi
Hello Hello Turistler,Kiev Meçhul Asker Anıtı ve oldukça yakınındaki Holodomor Soykırımı Müzesi çok çok çok aşırı görülmesi …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 11: Ağlayan Dul Evi, Çikolata Ev, Canavarlı Ev – Kiev’ in En Güzel Mahallesi Lypky
Hello Hello,Bugün Kiev' in en ilginç ve en güzel binalarına ev sahipliği yapan Lypky Mahallesini gezeceğiz. Binaların …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 9: Volodymyr Anıtı – Kiev Cam Köprü – Halkların Dostluğu Anıtı -Mariyinsky Sarayı
Günaydın Günaydın; Bugün aynı çizgi üzerinde, pek çok "Kiev Gezilecek Yerler" noktasını ziyaret edeceğimiz bir güzergah izleyeceğiz. …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 8: İkinci Dünya Savaş’ ında Ukrayna Tarihi Müzesi ve Anavatan Heykeli
Bugün Kiev' de mutlaka görülmesi gereken İkinci Dünya Savaş' ında Ukrayna Tarihi Müzesi' ni ve Kev' in …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 7: Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı
Hello Hello Turistler; Bugün Kiev' in gezilecek yerler listesinin en önemlisi, Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı' nı …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 6: Golden Gate – Altın Kapı ve Kiev’in En Güzel Binaları
Merhaba Merhaba,Kiev Gezilecek Yerler Listemizin daimi üyesi Golden Gate – Altın Kapı bölümümüze hoş geldiniz. Bugün yine …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 5: Kireşatik – Khreshchatyk
Khreshchatyk – Kireşatik Tarihi Khreshchatyk – Kireşatik Kiev' in en güzel caddelerinden biri. Caddenin uzunluğu 1,2 km. …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 4: Bağımsızlık Meydanı – Indepence Monument – Maidan
— İndepence Square Kiev'in en büyük merkez meydanlarından biridir. İndepence Meydanı – Maidan – Bağımsızlık meydanı gibi …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 3: St.Andrew’s Church – Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu
Bugün efsaneleriyle Dinyeper 'e bakan uçurumda yükselen Aziz Andreas Kilisesi 'ni (St.Andrew's Church), Andrewski (Andriivs'kyi ) yokuşunu …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 2: St. Michael’s Golden – Domed Monastery – Kiev Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırı
Aziz Michael Altın Kubbeli Manastır, Mykhailivs 'ka meydanında yer alıyor. Aziz Sofya Katedralinden yaklaşık 3 dakika yürüyüş …
3 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
3 Günde Kiev Gezi rotası bekleyen herkese sabrından ötürü teşekkürler. Aşırı ilginize kayıtsız kalamadım ve 3 günlük …
Kiev Gezilecek Yerler Listesi: Kilisesinden Camisine Tüm Detaylarıyla Kiev
Kiev Gezilecek yerler listesini nihayet tamamladım.Zaman içerisinde yeni keşfettiğim yerleri de eklemeye devam edeceğim.Öyleyse Hello Hello Turistler, …
2 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
"2 Günde Kiev" gezecek turistler hello hello,Bu yazı da farklı alternatiflerle 2 günlük Kiev rotası oluşturdum. Hazırsak …
1 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
1 Günde Kiev Hello hello turistler, Kiev' de pasaport konrol sırası beklerken arkamızda duran kişi, akşam uçağıyla …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 1: Aziz Sofya Katedrali Gezi Planı, İpuçları ve Daha Fazlası…
Aziz Sofya Katedrali 1990 da UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiş aynı zamanda Ukrayna' nın yedi harikasından biri …
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.