Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 7: Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı

Hello Hello Turistler;
Bugün Kiev’ in gezilecek yerler listesinin en önemlisi, Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı’ nı adım adım birlikte gezeceğiz. Burası çok çok büyük bir alan, yarım günden fazla vakit ayıracak şekilde plan yapmanızı tavsiye ederim.

Suyunuzu, ara öğününüzü yanınıza aldıysanız 3-4 saat buralardayız. Haydi başlayalım.

Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı Ziyaret Saatleri

Açılış Saatleri
Her gün 09:00 – 19:00
Mağaralar Manastırını sanal tur ile buradan gezebilirsiniz.

İPUCU: İnternet sitesinde çok detaylı her bir yapıyı anlatıyorlar ama Ukraynaca ve Rusça. Site dilini İngilizce yaparsanız bir kaç tane yazı var, menülerin içi boş geliyor. Ukrayna dilinde kullanın. Google Chrome da sağ tıklayıp “Türkçe diline çevir” tıklarsanız, bütün menüler ve açıklamalar dolu gelecek. Bu sadece burası için değil bütün siteler için geçerli. Ana dilinde her zaman daha fazla açıklama yer alıyor, turistler için hazırlanan ingilizce sitelerinde üstün körü geçiliyor.

Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı Bilet Bilgileri

Bilet fiyatları çok çeşitli olduğundan Mağaralar manastırının kendi sitesinden bakmanız en doğrusu olacaktır. Kısaca özet geçmek gerekirse;

Manastır alanı ve kiliseler : 80 Grivna – 22 TL
Great Lavra Bell Tower – Çan Kulesi : 60 Grivna – 16 TL

Combine Tickets : 130 Grivna – 35 TL
– Hem alana giriş, hem de kule girişini içeren, ama kapıdaki fiyat tablosunda yazmadıkları, sitesinde yazdıkları bu bilet türü de var.

Microminiatures by Mykola Syadrysty – Minyatür Müzesi : 60 Grivna16 TL
– Bunu müzenin kapısında ödüyorsunuz.
– İnternet sitesinde bulunan tablodaki diğer fiyatlar; profesyonel olarak 1 saatlik çekim, bireysel tur, grup tur vs. vs. olarak değişiyor.

– Ben alana giriş ve kule için toplam 140 Grivna – 38 TL ödedim. Çünkü ikisi birlikte olan 130 grivnalık bilet dışarıdaki fiyat listesinde yazmıyordu.
– Tüm fotoğrafları iphone ile çektim. Bazen kilisenin içini de çektim ama görünce kızıyorlar söylemiş olayım.

Pechersk LavraMağaralar Manastırı Tarihi

Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı; Ukrayna’ daki ve Doğu Avrupa’ da, Doğu Ortodoks Hristiyanlığı’ nın en önemli ve en eski dini merkezlerindendir.
– Ortodokslar için kutsal bir yer ve hacı olabilmek için buraya geliyorlar. Manastırın bünyesinde 18 adet kilise yer alıyor. Buraya aynı bizim kutsalımız olan Mekke – Medine gibi hacılar otobüslerle getiriliyor, konaklama için özel alanları var. Rahipler eşliğinde özel ayinleri ve dua saatleri var. Kiliselerde ağlayan, dua eden, insanları görebilirsiniz. Ziyaretçilere açık olmayan bölümlere onlar girebiliyor. İbadet edip hacı oluyorlar.

– Alan UNESCO Dünya Mirası olarak da listelenmiştir.

-“Pechery” mağaralar anlamına geliyor. “Lavra” ise mağaraların içinde inzivaya çekilme, mağaralara manastır yapılması anlamına gelen bir Slav Ortodoks kültürü.
– Dnipro’ nun yanında bulunan, bu tepedeki bir mağaraya, 1051′ de bir keşiş (ilk kimin bulduğuna dair net bir bilgi yok) inzivaya çekilip kendini tamamen dine adamak için geliyor ve burada yaşamaya başlıyor. Ardından diğer keşişler de buraya geliyor. Burada yaşıyor ve burada ölüyorlar. Yer altında oluşan bu soğuk hava akımından dolayı da ölü bedenleri çürümüyor.
– Zamanla bu tepeler kutsal merkez haline geliyor. Rahipler yerin üstüne kilise ve manastır inşa ediyorlar. Bu alanın altının tünellerle birbirine bağlandığı hatta Dinyeper nehrine kadar uzandığı efsanesi var.

– Sovyetler zamanında din politikasından nasibini alıyor. Manastır alanı müzeye dönüştürülüyor.
– 2.Dünya Savaşında da “Pechersk Lavra” bombalanıyor ve harabeye dönüyor. Yıllar içinde sürekli yeniden yapılanma ve restorasyon görmüş. En son restorasyon 2000 yılında yapılıyor ve son haline kavuşuyor.

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI - Kiev Gezi - Manastır - Mağara - seyahat - Kiev de Gezilecek Görülecek Yerler - Gezi Listesi - Hacı - Kiev de Hacı olmak - İbadet - Yıkım - 2.Dünya Savaşı
Kiev Gezilecek Yerler – PECHERSK LAVRA – MAĞARALAR MANASTIRI
1942 yılında bombalanan ve yıkılan kilise. görsel

– Mağaralar Manastırı; Alt ve Üst olarak adlandırılan iki parçaya ayrılmıştır. Mağaralar ve aktif manastır, Aşağı Lavra’da bulunur ve Ukrayna Ortodoks Kilisesi tarafından yönetilir. Üst Lavra ise şu anda Ukrayna Kültür Bakanlığı’ nın yetkisindedir.

– Mağaralar Manastırı’ nın aşağıdaki haritada kırmızı ok ile gösterildiği gibi 3 girişi var.

Ben Meçhul Asker ve Holodomor’ u ziyaret ettikten sonra yürüyerek geldiğim için, All Saints Church kısmından girdim.

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI - Kiev Gezi - Manastır - Mağara - seyahat - Kiev de Gezilecek Görülecek Yerler - Gezi Listesi - Hacı - Kiev de Hacı olmak - İbadet - Yıkım - 2.Dünya Savaşı
Kiev Gezilecek Yerler – PECHERSK LAVRA – MAĞARALAR MANASTIRI
Haritayı kaydedersiniz diye tam boy koydum.

1 – All Saints Church
Azizler Kilisesi

All Saints Church – Azizler Kilisesi‘ nin altında bilet gişesi var, biletinizi alıp alana giriş yapıyorsunuz.
– Kilise yaklaşık 300 yaşında. İçerisi sanırım gezilemiyor. Ben bir giriş kapısı göremedim belki ben gittiğimde mevsimin kış olması nedeniyle kapanmış olabilir. Bir sonraki ziyaretimde içeri giriş yolunu öğrenirim.

2- Ukrainian Treasures Museum
Ukrayna Hazineleri Müzesi

– Müzede Kiev Rus döneminden altın, gümüş, elmastan, kraliyet taçları, süs eşyaları, mücevherler, sikke koleksiyonları sergileniyor. Eski pagan geleneğine göre ölen kişi altınlar, elmaslar vb. sahip olduğu değerli mücevherler ile gömülüyormuş, sanırım bir kaç tane de açık mezar var müzede.

Ziyaret Saati: 10:00–16:45 – Pazartesi günü kapalı.
Bilet Ücreti: 50 Grivna
– Müze bileti müze girişinde alınıyor. İlk ödediğiniz bilet ile gezilemiyor.

– Ben müzeyi bütçeme ilk gidişimde uygun olmadığı için gezmedim. Bir sonraki gidişimde gezmeyi düşünüyorum. Size de fikir olması açısından yukarıya bir kaç görsel bırakıyorum. 360 görsel bulamadım ne yazık ki.

Kiev Gezilecek Yerler – PECHERSK LAVRA – MAĞARALAR MANASTIRI

3 – Uspensʹkyy Sobor
Varsayım Katedrali

– Varsayım Katedrali, manastırın topraklarında yapılan ilk taş kiliseymiş. İnşa edilmeden önce, burada ahşap bir kilise bulunuyormuş.
– Orjinal Varsayım Katedrali 1075-78 yılları arasında yapılmış. Adı neden “varsayım” olarak çevriliyor bilmiyorum ama orijinal adı “Kutsal Bakire Meryem’ in Göğe Kabulü Katedrali” ve Mağaralar Manastırı’ nın da ana katedralidir.

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI - Kiev Gezi - Manastır - Mağara - seyahat - Kiev de Gezilecek Görülecek Yerler - Gezi Listesi - Hacı - Kiev de Hacı olmak - İbadet - Yıkım - 2.Dünya Savaşı - Uspensʹkyy Sobor - Varsayım Katedrali
Kiev Gezilecek Yerler – PECHERSK LAVRA – MAĞARALAR MANASTIRI
görsel

– Uspensʹkyy Sobor – Varsayım Katedrali, tarih boyunca doğal afetler ve düşmanlıklar nedeniyle defalarca yıkılmış ancak tamamen yerle bir edilmesi 1941 yılında olmuş.
– Nazi işgali sırasında burası mühimmat deposu, nehre yakınlığı nedeniyle de gözlem noktası olarak kullanılıyormuş. Nazi işgali karşısında geri çekilmek zorunda kalan Sovyet birlikleri, geri çekilirken Kireşatik’ deki binaların, St.Sophia Katedrali’ nin ve Varsayım Katedrali’ nin içine bir düzenekle bombalar yerleştirmiş.

Kireşatik Gezi Rehberi kısmında açıklamıştım. Cadde boyunca tüm binalar bu bombalarla yıkılmış. 2.Dünya savaşı sonrası yeniden yapılmıştır.
– St.Sophia Katedrali’ ndeki bomba düzeneği çalışmamış bu nedenle yıkımdan kurtulmuş. Ancak Uspensʹkyy Sobor – Varsayım Katedrali 1941 yılında tamamen yıkılmış. Bugün gördüğümüz katedral 2000 yılında yeniden inşa edilmiştir.

– Katedralin içi müthiş görkemli. Ancak ışık sorunu burada da var. İçerisi tamamen düzgün aydınlatılsa, daha görkemli daha ihtişamlı görünecek bence.

– Üst katın da, 360 görüntüsünü ekliyorum. Biz gittiğimizde kapalıydı, gezememiştik.

4 – Great Lavra Bell Tower
Mağaralar Manastırı Çan Kulesi

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI - Kiev Gezi - Manastır - Mağara - seyahat - Kiev de Gezilecek Görülecek Yerler - Gezi Listesi - Hacı - Kiev de Hacı olmak - İbadet - Yıkım - 2.Dünya Savaşı - Uspensʹkyy Sobor - Varsayım Katedrali - Great Lavra Bell Tower -   Mağaralar Manastırı Çan Kulesi
Kiev Gezilecek Yerler – PECHERSK LAVRA – MAĞARALAR MANASTIRI

Great Lavra Bell Tower – Mağaralar Manastırı Çan Kulesi; Alman mimar “Gottfried Johann Schedel” tarafından 1731 – 1745′ te inşa edilmiş.
– 20. yüzyılın ortalarına kadar 96.5 metre yüksekliğindeki çan kulesi, Kiev’ deki en yüksek binaymış. Hatta Ana vatan Heykeli, kutsal kilisenin çan kulesini geçtiği için çok tartışılmış ve heykelin elindeki kılıç üstten bir miktar kısaltılmış.

– Günümüzde ise çan kulesi, dünyadaki Ortodoks kiliselerinin en yüksek çan kulelerinden biriymiş.
– Kule 3 kattan oluşuyor. Girişte biletiniz kontrol ediliyor ve merdivenlerden döne döne toplamda 374 basamak ile 2.kata ve 3.kata ulaşıyorsunuz.

– Merdivenler dar ve klostrofobik ancak panaromik şehir manzarası çok ama çok güzel.
– 3.katında 4.5 ton ağırlığında çanlar var. Çanlar sanırım saat başı çalıyor. Emin değilim,1 kez yakalayabildim ve çok sevimli bir melodisi var.

5 – Gate Church of The Trinity
Trinity Kapısı Kilisesi

– Mağaralar Manastırının 3 girişinden de biri.
– Kilisenin girişindeki karşılıklı iki duvarda İncil’ den sahnelerin aktarıldığı duvar boyaması var. Bu yol, Tanrı’ ya giden yolu simgeliyor ve bu yoldan geçenin cennete gideceğine inanılıyormuş.


– 12.yy’ da yapıldığından beri depremler, saldırılar, bombalar ve savaşlardan kurtulan, Mağaralar Manastırı’ nın en eski kilisesiymiş.

– Kilisenin içinin gezildiğini bilmiyordum. Hiç bir yerde okumadım. Görünürde bir kapısı da yoktu. Sanal Tur’ da gezerken kilisenin kapısını tesadüfen buldum ve kilisenin içi inanılmaz güzelmiş.

– Klasik Ukrayna dini mimarisi, tüm duvarlar İncil’ den sahnelerin yer aldığı duvar boyamaları ile kaplı. Buradaki Sanal turdan inceleyebilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI
Gate Church of The Trinity
Trinity Kapısı Kilisesi
Kiev Gezilecek Yerler – PECHERSK LAVRA – MAĞARALAR MANASTIRI
Gate Church of The Trinity
Trinity Kapısı Kilisesi

– Kilisenin altından geçtikten sonra hemen solda kapısız bir giriş var. Oradan kilise bahçesine gireceksiniz ve kapısı hemen solda.

6 – Museum of History of Kyiv – Pechersk Lavra
Kiev Mağaralar Manastırı Tarihi Müzesi

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI
Kiev Gezilecek Yerler – PECHERSK LAVRA – MAĞARALAR MANASTIRI

– Gate Church of the Trinity – Trinity Kapısı Kilisesi ile Çan kulesinin arasında kalan uzun bina Kiev Mağaralar Manastırı Tarihi Müzesi’ dir.

– Müzede; Mağaralar Manastırı’ nın kuruluşu 11.yy dan itibaren bulunan belgeler, fotoğraflar, videolar gibi 1000 yıllık arşiv sergileniyor.
Ben gezmedim ama ilginiz varsa bir göz atabilirsiniz. Benim vaktim olmadığından içeriye giremedim.

7-Mykola Syadristy Microminiatures Museum
Mikro Minyatürler Müzesi

– Kiev Mikro Minyatür Müzesi, Mağaralar Manastırında bulunan en ilginç yerlerden biri.
– Dünyaca ünlü Ukraynalı minyatür ustası Mykola Syadristy’ ın özel bir teknolojiyle yaptığı el yapımı eserler sergileniyor ve sadece mikroskop yardımıyla görülebiliyor.

– Sanatçı 1960 yılında başlamış ve eserlerin çoğu Guinness Rekorlar Kitabı’ na girmiş ve Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkesinde sergilenmiş.
– 2011 yılında Emine Erdoğan, Ukrayna’ ya yaptığı resmi ziyarette burayı da ziyaret edip sanatçı ile görüşmüş.

– 3.5 mm lik 400 parçadan oluşan bir tekne, iğne deliğine yerleştirilmiş deve kervanı ve piramit, 6.5 mm büyüklüğünde sivrisinek ve burunda oturan küçük kız, bir çivinin ucuna yerleştirilmiş satranç tahtası gibi mutlaka görülmesi gereken eserleri var.
– Eserlerin listesi internet sitesinde var. İngilizceniz iyi değilse (benim gibi) gitmeden eserlerin listesini çıkarıp, Türkçe açıklamaları yanına not alarak gidebilirsiniz ya da müzede Google Translate ile çevirebilirsiniz.

– Mikro minyatür sanatı müzesi Dünya’ da 3 ülkede bulunuyor.
1- İspanya – Barcelano
2- Ukrayna – Kiev
3- Türkiye – Kuşadası.
– Türkiye’ de Necati Korkmaz Ustanın 35 yıl boyunca yaptığı çalışmaları Kuşadası Necati Korkmaz Mikro Minyatür Sanat Merkezi ve Sergi Alanınında 2018 yılından beri sergileniyor.
– 1 mm’ yi geçmeyen Dünyanın en küçük çinileri, bir darı tanesine işlenen kayıkçı, saç teline yazılan besmele, dünyanın en küçük satranç takımı gibi çok ilginç eserler varmış. Eserlerin yapımı 5-6 ay sürüyormuş. Onarım gibi bir şans olmadığı için kırılan bozulan bir çalışmaya yeni baştan başlıyormuş. Ben bu müzeyi şu an öğrendim. Haritaya da ekleyeceğim.

Mykola Syadristy Mikro Minyatürler Müzesi Ziyaret Saatleri

– İnternet Sitesi: http://microart.kiev.ua/
– Çalışma saati belirtilmemiş, manastır ile aynı saatlerde açılıyordur.
– Salı hariç diğer günler açık.

Mykola Syadristy Mikro Minyatürler Müzesi Giriş Ücreti

BİLET : 60 Grivna yani 15 TL.
– Bileti müze girişinde ayrıca alıyorsunuz. Mağaralar Manastırı biletine dahil değil.

Burayı mutlaka ziyaret etmeye çalışın. Çok değerli çalışmalar, çok değerli sanat eserleri var müzede, listenizde mutlaka olmalı.

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI
Kiev Gezilecek Yerler – PECHERSK LAVRA – MAĞARALAR MANASTIRI

8- Ukrayna Halk Dekoratif Sanatlar Ulusal Müzesi The National Museum of Ukrainian Folk Decorative Art

– Müze; mikro minyatür müzesinin tam karşısında yer alıyor.
– 15.yy’ dan 21.yy Ukrayna geleneksel halk ve profesyonel dekorasyon sanatını yansıtan 80.000′ nin üzerinde parça bulunuyormuş.

– Müzede halı dokuma örneklerinin sergilendiği halı bölümü, cam ve seramik eşyalar bölümü, geleneksel halk çömlekleri bölümü, geleneksel Ukrayna giysilerine ait bir bölüm, nakış ve işleme ürünlerin bulunduğu bir bölüm ve dekoratif resim sergisi bulunuyor.

Müze Salı Günü hariç diğer günler açık.
Bilet: 50 grivna Müze girişinde ayrıca ödeniyor.


– Vaktiniz, bütçeniz ve ilginiz varsa ziyaret edebilirsiniz. İlginizi çekmiyorsa özellikle listenizde olsun diyemem bu müze için.

9- Yemekhane Kilisesi
Refectory Church of St. Anthony and Theodosius Pechersky

– Kilise; 1108 yılında topluca yemek yeme alanı olarak inşa edilmiş. 1230 yılındaki depremde ve 1718 yılında çıkan yangında çok ciddi zarar görmüş.
– 1895′ de yapı yıkılarak, kilise olarak yeniden inşa edilmiş.
– 1941 yılındaki Varsayım Katedrali’ nin bombalanmasıyla hasar görmüş ve 1956-80 arasında restorasyon yapılmış. Bu nedenle Mağaralar Manastırı’ nın en genç kilisesi olarak biliniyor.
– Kiliseye giriş ücretsiz.

– Refektory Church – Yemekhane Kilisesi’ nin arka avlusuna dolanırsanız, çok güzel bir seyir noktası var. Ana vatan heykelini ve uzak mağaralar kiliselerini görüyor.

Bonus: Seyir Terası

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI
Kiev Gezilecek Yerler – PECHERSK LAVRA – MAĞARALAR MANASTIRI

– Yemekhane Kilise’ sinin yanında taş bir bina var. Burası İkon Boyama Atölyesi.
– Manastır alanındaki boyama ve yenileme işlemleri burada yapılıyor. Bu binanın arka avlusunun çok güzel bir manzarası var. Hediyelik eşya standına uğramayı unutmayın.

Manastır alanı 3 bölüme ayrılıyor.
– Manastır kısmı, yakın mağaralar ve uzak mağaralar.
– Manastır Müze alanını bitirdik, şimdi alt lavra – yakın mağaralar kısmına devam edeceğiz.
– Yazının başında verdiğim, Mağaralar Manastırı haritasına göre 23 numaralı yerdeyiz. Aşağıya Google Maps görselini de ekliyorum.

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI
Kiev Gezilecek Yerler – PECHERSK LAVRA – MAĞARALAR MANASTIRI

– Mağaralara ve alt kiliselere giriş ücretsiz. Sadece kurallara uymamız ve saygılı olmamız gerekiyor.
– Hacı girişi olarak işaretlediğim alanda genel olarak hacı adayları ve Ortodoks olanlar toplanıyor. İbadet için gelenler de diyebiliriz.

– Şu oklarla gösterilen beyaz alandan içeri girince bir gişe var, buradan kıyafet kiralıyorsunuz. Başınızı kapatmak için büyük bir şal, etek ve gömlek gibi bir şey veriyorlar. Mağaralara kadınlar başı, kolları ve bacakları kapalı olarak girebiliyor. Pantolon dahi giymiş olsanız popo ve bacakları bir şal veya gişeden kiralanan etek ile kapatmanız isteniyor.

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI
Kiev Gezilecek Yerler – PECHERSK LAVRA – MAĞARALAR MANASTIRI

– Belirli saat aralıkları vermişler. Bu saat geldiğinde bir rahip, grubu almaya geliyor. Turistlere kapalı olan Mavi yoldan geçerek doğrudan Vvedensky Church, Haç Yüceltme Kilisesi, Church of the Exaltation of the Cross isimleri ile de bilinen, Kutsal Haç kilisesine götürülüyorlar. Yakın Mağaralar bu kilisenin altında bulunuyor.

– Turistler ise düz devam ediyor, bir yol ayrımına gelince aşağıda kırmızı ile işaretlediğim alandan aynı kiliseye ulaşabiliyor. Kıyafet kuralı geçerli ve fotoğraf çekmek yasak. Yeşil ok ile gösterilen yoldan da başka kiliselere ulaşıyorsunuz. Orada da değişik bir şey yok, ama gidip bir dolaşabilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI
Kiev Gezilecek Yerler – PECHERSK LAVRA – MAĞARALAR MANASTIRI

– Ben bu kırmızı yoldan kiliselere ulaşılabildiğini bilmiyordum, keşfetmek için de enerjim yoktu.
– Bilseydim bile keşiş mezarlarını görmek, ölü bedenlere bakmak, karanlıkta yer altı mağaralarına inmek zaten panik atağı olan benim için mümkün değildi. Hala da mümkün değil. Bir sonra ki gidişimde yine inmeyeceğim. Ama gitmek isteyenler için bulduğum bilgileri paylaşmak isterim.

10- Yakın Mağaralar

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI
Yakın Mağaralar Alanı

1 Numaralı Alanda Küçük bir sunak var.
2 Numaralı yer Kutsal Haç Kilisesi. Burada büyük bir altın yaldızlı sunak bulunuyor.
4 numaralı yerde de kilise var, küçük bir sunak mevcut.
3 numaralı kapıdan mağaralara giriş yapılıyor. Girişte mutlaka bir mum almalı ve bir grubun peşine takılmalısınız. İçerisi labirent gibi, karanlık, dar ve klostrofobik. Yazarken nefes alamadım, öf be.

Aşağıya mağaranın haritasını ekliyorum. Buradan sanal tur ile yeşil noktaları ziyaret edebilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI

– İçerisi sanal turda gördüğünüz gibi aydınlık değil. Aksine oldukça karanlık. Mum ile zar zor görülüyormuş.
– Keşişlerin naaşları cam tabutlarda mumyalanmış olarak, dışarıdan görünmeyecek şekilde sarılı olarak bulunuyor. Sanırım 1 tane Keşiş’ in sadece eli görünecek şekilde dışarıda bırakılmış. Arayıp bulursunuz Google’ da, koyamayacağım buraya, çok korkarım böyle şeylerden.
– Her yerde ayin yapan papazlar, hacı adayları var, ağlayanlar, ilahiler, cam tabutlara sarılıp dua edenler varmış.
– Dediğim gibi burada ibadet etmeden Ortodoks inanınca göre hacı olamıyorlar, bu nedenle maneviyatı çok ama çok yüksek bir yer.

11- Uzak Mağaralar

– Hala devam etme gücünü bulanlar için aşağıda işaretlediğim noktadan ilerleyerek Uzak Mağaralar alanına geçiş yapabilirler.

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI
Mağaralar Manastırı Uzak Mağaralar Alanı

– Kırmızı ile işaretlediğim alanda mağaralar girişi bulunuyor.
– Aynı şekilde bir mum ile içeri giriyorsunuz, rehbersiz kaybolabilirsiniz, çok derinlere dalmayın.
– Ne olur ne olmaz haritasını da aşağıya ekliyorum. Sanal tur‘ dan da bakabilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler - PECHERSK LAVRA - MAĞARALAR MANASTIRI

Eveett yolumuz ve yazımız burada bitiyor.
– Buraya sabahtan geldiyseniz mağaraları gezemeyecekseniz, öğlene kadar alanı gezmiş olursunuz.
– Vakit öğlen ise İkinci Dünya Savaşı’ nda Ukrayna Tarihi Müzesini ve Ana vatan heykelini ziyaret edebilirsiniz.
– Mağaralara girecekseniz, öğleden sonraya kadar buradasınız demektir. Ana vatan tarafını 1-2 saate sıkıştırmayın, çok değerli bir alan burası. Başka güne planlamanızı tavsiye ederim.

Ben sabah Meçhul Asker ve Holodomor ile başladım. Mağaralara girmedim. Öğlen 1-2 gibi geziyi tamamladım. Buradan Ana vatana devam edeceğim. Aynı bölgede oldukları için aynı güne planlamıştım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Hatalı ya da eksik bilgi olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın. Paylaşmak istediğiniz eğlenceli bir turist aktivitesi varsa lütfen kesin ulaşın, rehberi güncelleyelim.

Dünyadan Kiev’ den Merhaba
umut ile
Yasemin.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Harita Nasıl Kullanılır?

 – Aşağıdaki haritada üst alanda “daha büyük haritayı görüntüleyin” simgesine tıklarsanız otomatik olarak sizin haritalarınıza kaydedilecek.
Mobilde iseniz Google Maps’ e girin. Alt sekmede “kayıtlılar” bölümüne gelin. Üst sekmede “haritalar”ı bulun. Burada benim haritamı göreceksiniz.
– Masaüstü bilgisayarda ise “Google Maps”, en soldaki “üçlü çizgi” ye tık, “yerleriniz”, “Haritalar” ve işte orada.

Haritaya temel noktaları işaretledim. Güzergahınıza göre işaretli yerleri programınıza alarak kendi rotanızı çıkarabilirsiniz.

Hello From World Gezi Haritası Hakkında

— Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek – görülecek – ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber.
— Her simgenin ve rengin bir anlamı var.Bu benim gezme tecrübelerimle oluşturduğum bir yöntem. Bazen gün içerisinde aksilikler yaşanabiliyor,her şeyi aklımda tutamayabiliyorum. Bazı noktaları çıkarmak ya da yeni rotaya göre yeni noktalara gitmek gerekebiliyor.
— Ben haritama gezilecek müze,kilise,katedral,bina,anıt,heykel,çeşme vs gibi noktaları önemliden önemsize renklendirerek ekliyorum.Böylece aksi bir durum varsa ,turuncuları çıkaralım doğrudan kırmızılara gidelim diyebiliyorum.

Kırmızı noktalar : Kesin görülmesi gereken yerler
Turuncu Noktalar : Orta öneme sahip görülmesi gereken noktalar
Sarı Noktalar : Yolumun üzerindeyse ,vaktim varsa uğrayabileceğim noktalar.

Fotoğraf Makinesi Simgesi: Fotoğraf çekilebilecek “PhotoPoint” alanlarını gösteriyor.
Hediye Paketi: Bu noktalarda benim size eğlenceli sürprizlerim var.Komik bir heykel,lezzetli pasta ,kahve satan cafe,bir anıt ya da grafiti olabilir.Yolunuzun üzerindeyse uğrayabirsiniz.
Mor Kalpler: “Ay çokkk Güzelll “şeyler noktası.Bina olabilir,kapı olabilir,anıt ya da heykel olabilir,ne olursa olsun çok güzeldir.

Yeşil olan tüm simgeler : Yeme-içme ,atıştırma noktalarıdır.

Simgelere tıklayarak içeriğini öğrenebilirsiniz.Tüm simgelerin içini dolduramadım,zaman içinde hepsi dolduracağım.

Değerlendirme: 5 / 5.
Kiev’de Uygun Fiyatlı Nerede Yemek Yenir: Kiev Cafe’ler Rehberi
Kiev'de ne yenir, nerede yenir sorusuna cevap bulabileceğiniz bu yazımı nihayet tamamladım. Kiev'de yemek konusunda …
Kiev Gezilecek Yerler : Aziz Volodymyr Katedrali St.Volodymyr’s Cathedral
St.Volodymyr's Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali, genelde Kiev gezi rehberlerinde burayı da görebilirsiniz şeklinde anlatılır …
Kiev Gezilecek Yerler: St.Nicholas Roman Catholic Cathedral
Kiev'de en en sevdiğim üçüncü yer St.Nicholas Roman Catholic Cathedral. Kiev merkezden uzak olduğu için …
Kiev Opera Bileti Nasıl Alınır?
Bu yazıda adım adım "Kiev opera – bale bileti nasıl alınır" sorusuna yardımcı olmaya çalıştım. …
Kiev St.Pokrovsky Monastery Gezi Rehberi
St.Pokrovsky Manastırı Kiev' de en sevdiğim yerlerden. Google Maps' de gezerken keşfettiğim manastırı gezi bloglarında …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 12:Kiev Meçhul Asker Anıtı ve Holodomor Soykırımı Müzesi
Hello Hello Turistler,Kiev Meçhul Asker Anıtı ve oldukça yakınındaki Holodomor Soykırımı Müzesi çok çok çok …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 11: Ağlayan Dul Evi, Çikolata Ev, Canavarlı Ev – Kiev’ in En Güzel Mahallesi Lypky
Hello Hello,Bugün Kiev' in en ilginç ve en güzel binalarına ev sahipliği yapan Lypky Mahallesini …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 9: Volodymyr Anıtı – Kiev Cam Köprü – Halkların Dostluğu Anıtı -Mariyinsky Sarayı
Günaydın Günaydın; Bugün aynı çizgi üzerinde, pek çok "Kiev Gezilecek Yerler" noktasını ziyaret edeceğimiz bir …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 8: İkinci Dünya Savaş’ ında Ukrayna Tarihi Müzesi ve Anavatan Heykeli
Bugün Kiev' de mutlaka görülmesi gereken İkinci Dünya Savaş' ında Ukrayna Tarihi Müzesi' ni ve …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 6: Golden Gate – Altın Kapı ve Kiev’in En Güzel Binaları
Merhaba Merhaba,Kiev Gezilecek Yerler Listemizin daimi üyesi Golden Gate – Altın Kapı bölümümüze hoş geldiniz. …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 5: Kireşatik – Khreshchatyk
Khreshchatyk – Kireşatik Tarihi Khreshchatyk – Kireşatik Kiev' in en güzel caddelerinden biri. Caddenin uzunluğu …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 4: Bağımsızlık Meydanı – Indepence Monument – Maidan
— İndepence Square Kiev'in en büyük merkez meydanlarından biridir. İndepence Meydanı – Maidan – Bağımsızlık …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 3: St.Andrew’s Church – Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu
Bugün efsaneleriyle Dinyeper 'e bakan uçurumda yükselen Aziz Andreas Kilisesi 'ni (St.Andrew's Church), Andrewski (Andriivs'kyi …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 2: St. Michael’s Golden – Domed Monastery – Kiev Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırı
Aziz Michael Altın Kubbeli Manastır, Mykhailivs 'ka meydanında yer alıyor. Aziz Sofya Katedralinden yaklaşık 3 …
3 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
3 Günde Kiev Gezi rotası bekleyen herkese sabrından ötürü teşekkürler. Aşırı ilginize kayıtsız kalamadım ve …
Kiev Gezilecek Yerler Listesi: Kilisesinden Camisine Tüm Detaylarıyla Kiev
Kiev Gezilecek yerler listesini nihayet tamamladım.Zaman içerisinde yeni keşfettiğim yerleri de eklemeye devam edeceğim.Öyleyse Hello …
2 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
"2 Günde Kiev" gezecek turistler hello hello,Bu yazı da farklı alternatiflerle 2 günlük Kiev rotası …
1 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
1 Günde Kiev Hello hello turistler, Kiev' de pasaport konrol sırası beklerken arkamızda duran kişi, …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 1: Aziz Sofya Katedrali Gezi Planı, İpuçları ve Daha Fazlası…
Aziz Sofya Katedrali 1990 da UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiş aynı zamanda Ukrayna' nın yedi …

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.