Kiev St.Pokrovsky Monastery Gezi Rehberi

St.Pokrovsky Manastırı Kiev’ de en sevdiğim yerlerden. Google Maps’ de gezerken keşfettiğim manastırı gezi bloglarında ne yazık ki yer almıyor. Bence Kiev’ in en farklı yeri. Kilise ve manastırdan çok Disney saraylarına benziyor.

St.Pokrovsky Manastırı’ na Nasıl Ulaşılır?

OTOBÜS: Manastıra 16 ve 18 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.
– Manastır girişi ücretsizdir.

Kiev Gezi Rehberi –
St.Pokrovsky Manastırı Nerede?

St.Pokrovsky Manastırı Tarihi

Rus Grand düşesi Romanova Alexandra Petrovna, St.Petersburg’ da arabadan kaldırıma düşerek ciddi bir omurga yaralanması geçiriyor ve bir süre tekerlekli sandalye kullanıyor. Bu sürede de Kiev’ e geliyor.
– Kiev’ de yaşarken tamamen hayır işlerine adamış bir manastır kurmaya karar veriyor. 1889′ da manastır kurulduktan sonra düşes yavaş yavaş yürümeye başlıyor ve manastıra yerleşerek kendini tamamen hayır işlerine adıyor.

Kiev Gezilecek Yerler - Kiev St.Pokrovsky Monastery Gezi Rehberi
Kiev St.Pokrovsky Monastery Gezi Rehberi
1912 yılında Pokrovsky Manastır Alanı – görsel

– Manastır için planlanan tüm yapı ve kurumlar 20 yılda tamamlanıyor. Manastır alanına bir kilise, Aziz Nicholas Katedrali, yatakhaneli bir cemaat okulu, rahibeler için binalar, manastırda kalmak isteyen yoksullar, dullar, yetim ve öksüzler için sığınma evleri yapılıyor.
– Özellikle, sağlık kurumları inşa ediliyor. Sağlık kurumları dönemin en ileri bilgi ve teknolojisine sahip oluyor. Hatta dönemin en iyi doktorları burada çalışıyormuş.
– Ücretsiz cerrahi operasyonlar da yapabilen bir kadın hastanesi, görme engelliler ve bedensel engelliler için bir sığınma evi, yoksullar için bir poliklinik, ücretsiz ilaçlı bir eczane açılıyor ve günde 500 kadar hasta bakmaya başlıyorlar.

– Alexsandra Petrovna burayı kendi parasıyla geliştiriyor ve büyütüyor, halk arasında ona “büyük anne, ulu anne” deniyor. 1900 yılında mide kanserinden vefat edince mezarı manastır alanındaki kiliseye mezarlığına gömülüyor. 2009 yılında naaşı manastır alanında yapılan küçük tapınağa taşınıyor.

Kiev-Gezilecek yerler - Kiev St.Pokrovsky Monastery Gezi Rehberi
Kiev St.Pokrovsky Monastery Gezi Rehberi
Aziz Alexsandra Petrovna Tapınağıgörsel

– Manastır 1920′ de Sovyet Birliği tarafından kapatılıyor, 1941′ de Kiev Nazilerden kurtarıldıktan sonra burası hastane olarak tekrar açılıyor ve o tarihten beri de manastır olarak kullanılıyor.


– Manastır alanına şu sevimli kapıdan giriş yapılıyor. Kapı uzun zamandır tadilatta olduğundan tadilat öncesi görselini bulamadım. Kapalı diye geri dönmeyin kapının içinden geçip alana girebilirsiniz. Uzun bir bahçe yolundan geçerek manastır alanına ulaşıyoruz.

Manastır Alanında iki büyük yapı bulunuyor.

1-St.Nicholas Cathedral
Свято – Покровський жіночий монастир УПЦ МП (РПЦ) –
Aziz Nicholas Katedrali

– Yukarıda kalan yeşil yapı St.Nicholas Cathedrali. Rus İmparatoru Nikolay Aleksandroviç Romanov onuruna inşa edilmiş.

– İçerisi çok ama çok güzel. Katedral kapısını incelemeyi unutmayın.

Giriş ücretsiz.

2- Pokrovsky Monastry – Никольский Собор –
Şefaat Manastırı

– Yeşil kubbeli pembe – beyaz bina ise Şefaat Manastırı ve kilisesi. Kilise dua saatleri dışında ziyaret edilebiliyor.

– Bahçede otları temizleyen, yerleri süpüren, oradan oraya dolaşan siyah elbiseli teyzeler göreceksiniz çünkü manastır alanı aktif olarak hala kullanılıyor ve burası onların evi.

görsel

Kiev’ de 3 gün ve üzeri kalacaksanız mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Merkezden biraz uzak kalıyor ama gerçekten çok güzel bir alan. Bu alana gidiş dönüş dahil 2 saat ayırabilirsiniz.

Bu yazımın sonuna geldim. Yazıyı kontrol ettim ancak bir hata ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana yazın. Sizin keşfettiğiniz, bildiğiniz ilginç bir bilgi varsa lütfen lütfen bana yazın.

Hello From World From Kiev
Yasemin.
@hellofromworldcom

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Harita Nasıl Kullanılır?

 —Aşağıdaki haritada üst alanda “daha büyük haritayı görüntüleyin” simgesine tıklarsanız otomatik olarak sizin haritalarınıza kaydedilecek.
Mobilde iseniz Google Maps’e girin.alt sekmede “kayıtlılar” bölümüne gelin.Üst sekmede “haritalar”ı bulun.Burada benim haritamı göreceksiniz.
—Masaüstü bilgisayarda ise “Google Maps”,En soldaki “üçlü çizgi”ye tık,”yerleriniz”,”Haritalar” ve işte orada.

Haritaya temel noktaları işaretledim. Güzergahınıza göre işaretli yerleri programınıza alarak kendi rotanızı çıkarabilirsiniz.

Hello From World Gezi Haritası Hakkında

— Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber.
— Her simgenin ve rengin bir anlamı var.Bu benim gezme tecrübelerimle oluşturduğum bir yöntem. Bazen gün içerisinde aksilikler yaşanabiliyor,her şeyi aklımda tutamayabiliyorum. Bazı noktaları çıkarmak ya da yeni rotaya göre yeni noktalara gitmek gerekebiliyor.
— Ben haritama gezilecek müze,kilise,katedral,bina,anıt,heykel,çeşme vs gibi noktaları önemliden önemsize renklendirerek ekliyorum.Böylece aksi bir durum varsa ,turuncuları çıkaralım doğrudan kırmızılara gidelim diyebiliyorum.


Kırmızı noktalar : Kesin görülmesi gereken yerler
Turuncu Noktalar : Orta öneme sahip görülmesi gereken noktalar
Sarı Noktalar : Yolumun üzerindeyse ,vaktim varsa uğrayabileceğim noktalar.

Fotoğraf Makinesi Simgesi: Fotoğraf çekilebilecek “PhotoPoint” alanlarını gösteriyor.
Hediye Paketi: Bu noktalarda benim size eğlenceli sürprizlerim var.Komik bir heykel,lezzetli pasta ,kahve satan cafe,bir anıt ya da grafiti olabilir.Yolunuzun üzerindeyse uğrayabirsiniz.
Mor Kalpler: “Ay çokkk Güzelll “şeyler noktası.Bina olabilir,kapı olabilir,anıt ya da heykel olabilir,ne olursa olsun çok güzeldir.

Yeşil olan tüm simgeler : Yeme-içme ,atıştırma noktalarıdır.

Simgelere tıklayarak içeriğini öğrenebilirsiniz.Tüm simgelerin içini dolduramadım,zaman içinde hepsi dolduracağım.Kiev’de Uygun Fiyatlı Nerede Yemek Yenir: Kiev Cafe’ler Rehberi
Kiev'de ne yenir, nerede yenir sorusuna cevap bulabileceğiniz bu yazımı nihayet tamamladım. …
Kiev Gezilecek Yerler : Aziz Volodymyr Katedrali St.Volodymyr’s Cathedral
St.Volodymyr's Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali, genelde Kiev gezi rehberlerinde burayı da …
Kiev Gezilecek Yerler: St.Nicholas Roman Catholic Cathedral
Kiev'de en en sevdiğim üçüncü yer St.Nicholas Roman Catholic Cathedral. Kiev merkezden …
Kiev Opera Bileti Nasıl Alınır?
Bu yazıda adım adım "Kiev opera – bale bileti nasıl alınır" sorusuna …

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.