Kiev / Kyiv,  Avrupa

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 6: Golden Gate – Altın Kapı ve Kiev’in En Güzel Binaları

Merhaba Merhaba,
Kiev Gezilecek Yerler Listemizin daimi üyesi Golden Gate – Altın Kapı bölümümüze hoş geldiniz. Bugün yine dolu dolu geçecek.

Hazırsak başlıyoruz.

Ön Açıklama: Google maps’deki yer isimleri yurt dışında otomatik olarak İngilizce’ye geçiyor. Google maps’ e altın kapı yazarsanız bulamayacaksınız. İngilizce biliyorsanız sorun yok ama ben özellikle bilmeyenlere yol göstermeyi amaçlıyorum. Turistler için hazırlanan tabelalar, otobüs güzergahları her şey İngilizce. Bu nedenle yer isimlerini İngilizce olarak özellikle yazıyorum ki not alıyorsanız, haritanıza işaretliyorsanız, hem İngilizce hem Türkçe olarak kaydedin…

1-Golden Gate Museum –
Golden Gate Müzesi – Kiev Altın Kapı

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 6: Golden Gate - Altın Kapı ve Kiev'in En Güzel Binaları
Kiev Golden Gate – Kiev Altın Kapı – görsel

— Kiev Golden Gate – Kiev Altın Kapı ; Doğu Avrupa’nın en eski binalarından biridir. ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.
— Kiev Liderliğinin kurucusu olan Yaroslav Mudri’nin verdiği emir ile 1017-1024 yılları arasında inşa edilmiş.
— Konstantinopolis’ in Altın Kapısından model alınarak inşa edildiği belirtiliyor. Google’a “Konstantinapolis Altın Kapısı ” yazarsanız bizimkinin halini de görebilirsiniz.

— Kiev Golden Gate – Kiev Altın Kapı, şehrin etrafını çevreleyen surların ana girişi olarak kullanılmış ve güneşin üzerinden doğması nedeniyle Kiev yerlileri “Gökyüzü Kapısı” adını vermişler.
— Bu surlar yaklaşık 3.5 km uzunluğundaymış. Golden Gate’den St.Michael Manastırına kadar bir yuvarlak çizin, o kadar geniş bir alanı kaplıyorlarmış.
— Golden Gate en geniş alana sahip olduğundan genelde şehre giriş kapısı olarak kullanılıyormuş.
— Altın Kapı’nın üst katında bir de kilise yer alıyormuş, böylece şehre giren yabancılar burasının Hristiyan şehri olduğunu anlıyormuş. Kilise bugün hala mevcut.

— Bugün gördüğümüz yapı orijinal değil çünkü yapının neredeyse tamamı orta çağda yok edilmiş. Sadece bir kaç tonoz,kemer ve sur kalıntıları kalmış. Bugün bu parçalar yapının iç kısmında koruma altında sergileniyor.

Neden Altın Kapı deniyor,kapı altından değil, altın yaldızdan bile değil ki?
Kapı, yani bu kapı kulesi ilk yapıldığı dönemde , altın ile ödeme yapılarak yaptırılmış. O nedenle adı da altın kapı olarak kalmış.

— 1982 yılında Kiev’in 1500. yıldönümünü kutlamak için Sovyet yetkililerin isteği üzerine, tekrar yaptırılmasına karar verilmiş. Bu konuda oldukça tartışmalar yaşanmış çünkü kapının aslında neye benzediğine dair pek çok fikir varmış. Sanatçıların resimleri, gezginlerin el yazmaları, bir kaç da eskiz dışında belge bulunmuyormuş. 2007 yılında tekrar restorasyona girmiş ve bugünkü halini almış.


— İçerisi eskizlerin,surların kalan parçaları, Kiev Rus zamanındaki halinin 3 boyutlu modeli vs. yer aldığı bir müze olarak kullanılıyor.
— Çatıdaki kiliseye de çıkabiliyorsunuz ama genelde kapalı oluyormuş.

Kiev Golden Gate – Kiev Altın Kapı Ziyaret Bilgileri

Müze : Pazartesi hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açık.
Giriş Ücreti : 50 Grivna – yaklaşık 15 TL.

— İçeride çok özel şeyler beklemeyin, açıkçası vaktiniz varsa içeri girin yoksa çok bir kaybınız olmayacak.

Golden Gate-Altın Kapı’nın Anıtları

1-Yaroslav The Wise Monument –
Bilge Yaroslav Anıtı

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 6: Golden Gate - Altın Kapı ve Kiev'in En Güzel Binaları
görsel

— Bilge Yaroslav, Kiev Rus döneminin en önemli hükümdarlarındanmış. Onun dönemi  Kiev Rus’un en refah dönemiymiş.
— Yaroslav tarafından kurulan St. Sophia Katedrali siyasi, sosyal ve ruhsal yaşamın merkezi haline gelmiş.
— Bilge Yaroslav anıtı heykeltıraş Ivan Kavaleridze tarafından 1958′ de tasarlanmış ve 1997′ de Yaroslav döneminde şehrin ana kapısı olan Altın Kapı’ya yerleştirmişler.

— Bille Yaroslav, elinde St.Sophia Katedrali’nin bir maketini tutuyor ve katedralin bulunduğu alana doğru bakıyor. Katedral, Altın kapı tarafından korunuyor vurgusu yapmak için de sırtı Altın Kapı’ya’e dönük duruyor.
— Kievliler bu anıta “kekli bir adam” diyorlarmış – çünkü elinde pasta tutan birine benziyormuş. Bence ilk bakışta katedral,kilise vs olduğu anlaşılıyor.

 2- The Monument Of Panteleymon The Persian Cat – Panteleymon Kedi Anıtı

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 6: Golden Gate - Altın Kapı ve Kiev'in En Güzel Binaları  2- The Monument Of Panteleymon The Persian Cat - Panteleymon Kedi Anıtı
görsel

— Golden Gate-Altın Kapı parkının st.sophia arafına doğru yukarı kısmında küçük bir kedi heykeli var.
Kedi Panteleymon , Golden Gate’e bakan bir restoranın kedisiymiş. Bütün fareleri tek tek yakalayıp yok etmeyi başaran bu kedi hem restoran tarafından hem de halkı tarafından çok seviliyormuş. Zamanla da kedi restoranla özdeşleşmiş. Ancak bir gece restoranda çıkan yangında dumandan zehirlenmiş ve ölmüş. Restoran sahipleri ve halk aralarında para toplayıp 1998 yılında bu bronz heykeli yaptırmışlar.
— Kedinin baktığı yönde önceleri bir kuş varmış ama turistler tarafından çalınmış.
— Elbette klasik heykel efsanesine göre kedinin başını ,kuyruğunu okşarsanız dileğiniz kabul oluyormuş.

Golden Gate – Altın Kapı Etrafında Görülecek Yerler

1- Zoloti Vorota Metro Durağı

— Zoloti Varota Kiev’de herkesin favorisi metro duraklarından biri. Golden Gate – Altın Kapı’nın da tam karşısında yer alıyor. Yeşil hat üzerinde ve havaalanından gelirken genelde bu durak kullanılıyor.Daha önce kullanmadıysanız içeriyi bir görmenizi tavsiye ederim.Şimdi size hiç dikkat edilmeyen kısımları göstereceğim.
—Bu arada Metro Giriş Bileti :8 Grivna.

— İstasyon 31 Aralık 1989′da Syretsko-Pecherska Hattının ilk bölümünün bir parçası olarak açılmış.
—Zoloti Varota istasyonu 96,5 mt derinliğinde iki yürüyen merdivenle iniliyor.Bburayı özel kılan şey ise eskiliği ve derinliği değil mozaik işlemeli duvarları.
—Bu arada Dünya’nın en derin metro istasyonu 105,5 mt ile Kiev Arsenalna istasyonu.Burayı da ziyaret edebilirsiniz.

— Aşağı inerken geçilen, iki merdiven arasındaki oval salon, mozaik işlemelerle süslenmiştir.
— Kırmızı ile işaretlediğim noktada ise СЛАВА УКРАЇНІ yani “Ukrayna’ya Zafer “ yazıyor. Metronun yapıldığı 1989’da Ukrayna hala SSCB’ye dahildi. Ukrayna milliyetçiliğini öven bu yazıların cezası çok ağırdı ancak yazı sadece onun orada olduğunu biliyorsanız fark edilebiliyor,mozailer de plakalar halinde yerleştirildiğinden fark edilmemiş.Ufak tefek direnişler,minik minik anarşikliklere bayılırım 🙂

— Zoloti Vorota istasyonu, sanatçılar Hryhoriy Korin ve Volodymyr Fedko tarafından hazırlanan toplam 80 büyük mozaik parçası yer alıyor.
— 2011 yılında istasyonun mozaikleri, “yeni keşfedilen kültürel miras nesneleri” olarak belgelenmiş..

27 adet Kiev Rus Prenslerinin yer aldığı mozaik plakası bulunuyor.
-Ayrıca 9 adet önemli devlet adamlarını , yönetici ve azizleri tasvir eden, 8 adet de St. Sophia Katedrali, St. Michael Altın Kubbeli Katedrali, St. Cyril Manastırı ve antik Kiev’in diğer kiliselerinin mozaik plakası var.
Bir de Doğu Slav mitolojisinde efsanevi yaratıklar içeren 32 mozaik parçası daha var. Tüm bu yapıda, toplamda yaklaşık yarım milyondan fazla mozaik parçası kullanılmış ve sadece bir kaç ayda tamamlanmış.

Karşı duvardaki altın sarısı yazıda eski rusça ile “Zoloti Vorota” yazıyor yani “Altın Kapı”
görsel

Zoloti Vorota Mozaikleri

BONUS: Daha önce yazılarımda bahsettiğim kişiler var, aşağıya sadece onları ekliyorum böylece özellikle onları arayıp bulabilirsiniz.

— Bu moziklerde yer alan kişiler tam olarak kimdir derseniz uzun saatler sonunda bu bilgiye de ulaştım ama o kadar değerli bir çalışma olmuş ki kendi sayfasından baksanız daha iyi olacak.

1. Mozaikteki kişi “Lybed”.
— Kiev’in 4 kardeşin, Dinyeper nehrine gelip Kiev’i çok beğenmesiyle kurulduğu söyleniyor. Kiev 3 tepeli bir şehir. Erkek kardeşlerden her biri bir tepeyi almış ve en büyük abilerinin adı KYi(Кий)şehre verilmiş. Burada mozaiği olan, o kurucu kardeşlerden 4.sü kız olanı, “Lybed“.

2.Mozaikteki kişi PRenses Olga.
— Prenses Olga’yı St.Michael Manastır Meydanı’nda açıklamıştım. Kocasını öldüren kabileyi yok etmiş ve oğlunun naibi olarak tahta geçmişti. Aynı zamanda Kiev Rus’un vaftiz edilen ilk Hristiyan kadın hükümdarı.

3.Mozaik St.Volodymyr.
— Volodymyr’in Kiev tarihinde 2 büyük önemi var.
— Birincisi Ortodoks Hristiyanlığı seçerek ülkenin dini çizgini belirlemiş. Olga daha önce Hristiyan olmuştu ancak Olga halkı özgür bırakmıştı. Volodymyr devletin resmi dini olarak kabul etmiş. Bazı zorlama uygulamaları yapılmış diye okudum ama bilemem “Dinde zorlama olmaz ” derler.
— İkincisi dağınık boyları Kiev Rus topraklarına katarak birleştirmiş. Tüm katkılarından dolayı da kendisi “aziz “ilan edilmiş. Volodymyr Hill ve içindeki Volodymyr The Great Monuments ayrıca Kiev’de görünce güzelliğinden şoka girdiğim St.Volodymyr Kilisesi onun onuruna inşa edilmiştir.

— İngiliz The Guardian gazetesi 2013 yılında Kiev’deki Zoloti Vorota (Golden Gate) metro istasyonu, Avrupa’nın en etkileyici 22 metro istasyonu listesine dahil etmiş.

— Ben biraz daha incelemek isterim derseniz aşağıya bir video bırakıyorum.

Tabiki ben Kiev’e gittiğimde bu bilgilere Türkçe sayfalarda ulaşamadım ve her kolonda mozaik olduğunu bilmiyordum, avizelerden dolayı güzel dediklerini sanmıştım.

Siz bir 30 dakika içeriye ayırın, çok değerli sanat eserleri bunlar.
Unutmadan burası iş çıkışı ve sabah işe gidiş saatinde bir kalabalık oluyor kelimelerle anlatmam mümkün değil.

Kiev metroları bir harika,başka güzel istasyonlar var mı derseniz ;Kiev’in En Güzel Metro İstasyonları yazımdan ulaşabilirsiniz.

3-House Baron Steingel –
Baron Steingel Evi

Baron Kalesi veya Podgorsky Evi, 1898 yılında Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş.
— Bina hakkında turistik ilginç hiçbir şey yok ne yazık ki. Sadece dışı çok güzel. Bina kullanılmıyor, alt katında galeri gibi bir dükkan var.

4-Karayimsʹka Kenasa-Karaite Kenesa- Actor’s House Oyuncular Evi

Karaite Kenesa , Karaite yahudiliğine ait bir sinagogmuş.
— Ünlü mimar Gorodetsky tarafından (ünlü Canavar Ev‘in mimarı ) 1902 yılında İtalyan heykeltıraş Elio Sal’ın da desteğiyle inşa edilmiş. Rengi daha açıkmış orijinalinde ama giderek toz ve kirden koyulaşmış.
— Günümüzde, Ukrayna Aktörler Evi olarak biliniyor.
— Şu an konserler,müzik dinletileri vs yapılıyor, hatta akustiği çok iyiymiş.
— Etkinlik biletlerini Kiev’in Biletix’i kontramarka ‘da ya da kendi sitesinden alabilirsiniz.

Kiev’de bale,opera,konser dinleyebileceğiniz mekanları bu yazımda yazmıştım.

5-BONUS : Kiev’in En Güzel Binaları

1- Actor’s House ‘ın tam karşısında aşağıda görselini paylaştığım kırmızı bina çok güzeldir.Bu binayı kaçırmayın.

2-Yukarıdaki kırmızı evin iki solunda mavi bir bina daha var. Onun da balkonları çok güzel.Bir bakarsınız buraya kadar gitmişken.

6-BONUS: Kiev Duvar Boyama Sanatı – Kargalar
Dvir Z Krukamy

— Golden Gate – Altın Kapı’ nın bir üst sokağında, Altın Kapı’ya yaklaşık 4 dakika yürüme mesafesinde gizli bir avluda Kiev’in en sevimli duvar resmi yer alıyor.
— Resmin hemen altında da “Каштан” kestane anlamına gelen minik bir cafe var ve kahveleri çok ucuz.

Kiev Mural- Kargalar Duvar Boyama Çalışması
“Dvir Z Krukamy “olarak haritamda kayıtlı
görsel

— Bu avluda kafes içinde kargalar göreceksiniz.
— 1991 yılında bir karga buraya yuva yapmış,mahalle halkının beslemesiyle de hiç ayrılmamış. Daha sonra bir kaç yaralı kuş daha gelmiş ve buraya kuşlar için bu kafes yapılmış çünkü sokak hayvanları onlara saldırıyormuş. Birkaç, birkaç derken burada bir karga evi oluşmuş.
— 2015 yılında da kafesin tam karşısındaki binanın duvarına Oleksandr Brittsev bir çalışma yapmış. Burada siyah kuşlar bilgeliği beyaz kuş ise umudu temsil ediyor.
— Bu güzel duvar sanatı haritamda “Dvir Z Krukamy” olarak kayıtlı.

SÜRPRİZ BONUS : Haritada yakınlara bir hediye kutusu bıraktım,bu noktada sizi bir sürpriz bekliyoooor.

7-Prybutkovyy Budynok Sirotkina
Sirotkin Apartmanı – Hotel Prag

Sirotkin Evi , 1902 yılında ,Kiev’in 42.5 mt yükseklik ile en uzun eviymiş. Konak, kiralanmak üzere ticari bir apartman binası olarak inşa edilmiş,mağazalar, daireler ve eczane barındırıyormuş.
— Binanın popüler olabilecek tek özelliği ,Yazar Mikhail Bulgakov “Beyaz Muhafız” adlı romanında, binanın zemin katında bulunan “Marquis”” adlı bir kafeden bahsetmesi.
Sovyet döneminde bir otel varmış, onlar çekilince boş kalmış.
—Sanırım bu evin uğursuzluğu mali kriz olmuş çünkü evin geçmişinde ilk sahibi inşaatın başında iflas etmiş evi satmış. İkinci sahibi evi inşa ettirirken ülkede mali kriz çıkmış, kredilerle zorlukla tamamlamışlar ama o da mali sorunlar yaşamış. Ev adını da ikinci sahibinden alıyor. Alexander Sirotkin.
— Evler şirketlere,devlet kurumlarına ,kişilere kiraya verilmiş ama hep el değiştirmiş.
80‘ lerde evin ikinci katı içinde kiracılar varken çökmüş.
90‘ larda yangın çıkmış.
2000‘ lerde otel yapmak için bir şirket almış yine mali kriz nedeniyle yapamamış.
2015 ‘de İstanbul merkezli Rönesans inşaat şirketi “Renaissance Kiev Hotel “adıyla bir otel açacakmış ancak mali kriz nedeniyle proje olarak kalmış. Sadece şirketin ismi duruyor şu an.

Evetttt bu kısa gezimizin sonuna geldik.

— Golden Gate-Altın Kapı’nın yukarısında St.Sofia Katedrali ve St.Michael Manastırı var. Aşağısında ise Opera binası ve St.Volodymyr Kilisesi yer alıyor. Planlamanızı buna göre yapabilirsiniz. Ben buradan aşağıya ,Opera binasına devam edeceğim.

Planlamanıza yardımcı olabilecek diğer yazılarıma bakabilirsiniz.Eğlenceli bir gün dilerim.

Yazıda eksik ya da hata olduğunu düşünüyorsanız benimle lütfen iletişime geçin. Ben burayı keşfettim, sen de beğenirsin diyorsanız, lütfen lütfen bana yazın.

Hello From World From Kiev
With Happiness
Yasemin.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Harita Nasıl Kullanılır?

 —Aşağıdaki haritada üst alanda “daha büyük haritayı görüntüleyin” simgesine tıklarsanız otomatik olarak sizin haritalarınıza kaydedilecek.
Mobilde iseniz Google Maps’e girin.alt sekmede “kayıtlılar” bölümüne gelin.Üst sekmede “haritalar”ı bulun.Burada benim haritamı göreceksiniz.
—Masaüstü bilgisayarda ise “Google Maps”,En soldaki “üçlü çizgi”ye tık,”yerleriniz”,”Haritalar” ve işte orada.

Haritaya temel noktaları işaretledim. Güzergahınıza göre işaretli yerleri programınıza alarak kendi rotanızı çıkarabilirsiniz.

Hello From World Gezi Haritası Hakkında

— Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber.
— Her simgenin ve rengin bir anlamı var.Bu benim gezme tecrübelerimle oluşturduğum bir yöntem. Bazen gün içerisinde aksilikler yaşanabiliyor,her şeyi aklımda tutamayabiliyorum. Bazı noktaları çıkarmak ya da yeni rotaya göre yeni noktalara gitmek gerekebiliyor.
— Ben haritama gezilecek müze,kilise,katedral,bina,anıt,heykel,çeşme vs gibi noktaları önemliden önemsize renklendirerek ekliyorum.Böylece aksi bir durum varsa ,turuncuları çıkaralım doğrudan kırmızılara gidelim diyebiliyorum.

Kırmızı noktalar : Kesin görülmesi gereken yerler
Turuncu Noktalar : Orta öneme sahip görülmesi gereken noktalar
Sarı Noktalar : Yolumun üzerindeyse ,vaktim varsa uğrayabileceğim noktalar.

Fotoğraf Makinesi Simgesi: Fotoğraf çekilebilecek “PhotoPoint” alanlarını gösteriyor.
Hediye Paketi: Bu noktalarda benim size eğlenceli sürprizlerim var.Komik bir heykel,lezzetli pasta ,kahve satan cafe,bir anıt ya da grafiti olabilir.Yolunuzun üzerindeyse uğrayabirsiniz.
Mor Kalpler: “Ay çokkk Güzelll “şeyler noktası.Bina olabilir,kapı olabilir,anıt ya da heykel olabilir,ne olursa olsun çok güzeldir.

Yeşil olan tüm simgeler : Yeme-içme ,atıştırma noktalarıdır.

Simgelere tıklayarak içeriğini öğrenebilirsiniz.Tüm simgelerin içini dolduramadım,zaman içinde hepsi dolduracağım.

Kiev’de Uygun Fiyatlı Nerede Yemek Yenir: Kiev Cafe’ler Rehberi
Kiev'de ne yenir, nerede yenir sorusuna cevap bulabileceğiniz bu yazımı nihayet tamamladım. …
Kiev Gezilecek Yerler : Aziz Volodymyr Katedrali St.Volodymyr’s Cathedral
St.Volodymyr's Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali, genelde Kiev gezi rehberlerinde burayı da …
Kiev Gezilecek Yerler: St.Nicholas Roman Catholic Cathedral
Kiev'de en en sevdiğim üçüncü yer St.Nicholas Roman Catholic Cathedral. Kiev merkezden …
Kiev Opera Bileti Nasıl Alınır?
Bu yazıda adım adım "Kiev opera – bale bileti nasıl alınır" sorusuna …

One Comment

  • Zeliha

    Yazınızı çok beğendim. Ortak bir arkadaşımız önermişti sizin sayfanızı. Açıkçası gezilecek yerlerin ismini yazıp geçmişsinizdir diye düşünmüştüm ama detaylara bayıldım.ne olur dünyayı gezin. Böyle sayfalara ihtiyacımız vR Sevgiler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.