Avrupa,  Kiev / Kyiv,  Kiev Gezi

Kiev Gezilecek Yerler 10: Kiev Glass Bridge – Friendship of Nations Arch

Kiev’de en sevdiğim şeylerden biri gezilecek görülecek yerlerin aynı alanda ve yürüyüş rotası üzerinde olması. Volodymyrksa Tepesinden yürüyüşe başlasanız Maryinsky Sarayı’na kadar yürüyerek pek çok görülmesi gereken noktayı görebilirsiniz. Bugün Kiev’in Dniro nehri tarafında kalan yeşillikler içindeki Cam Köprü ve Friendship of Nations Arch anıtlarına ve pek bilinmeyen Mariyinsky Parkına göz atacağız.

Bu Yazıda Yer Alan İçerikler

Kiev Cam Köprü - Kiev Glass Bridge - Friendship of Nations Arch - Kiev Halkların Dostluğu Anıtı - Mariyinsky Park - Kiev Free Walking Tour - Kiev Gizli Yerler
Kiev yürüyüş rotası

1- Kiev Glass Bridge – Kiev Cam Köprü

 • Kiev Glass Bridge – Kiev Cam Köprü, Kiev’ in Ulusların Dostluğu Anıtının bulunduğu park ile Volodymyr Tepesi’ ni birbirine bağlıyor.
 • Köprünün uzunluğu 210 mt. Yüksekliği ise 32 mt.
 • İnşaat maliyetleri 275 milyon UAH yani yaklaşık 10.4 milyon ABD Doları tutmuş. Gazetelerden okuduğum kadarıyla köprünün gereksiz para israfı olduğu çok tartışılıyor.
 • Kiev’ in cam köprüsü, 25 Mayıs 2019 da görkemli bir katılımla, Kiev Belediye Başkanı Vitaly Klitschko ve kardeşinin camın sağlamlığını göstermek için zıplamaları eşliğinde açılmış.
 • Köprünün tamamı cam değil elbette. Bazı noktalara camdan gözlem noktaları koymuşlar. Yakın zamanda da bisiklet yolu yapılmış tam ortasına. Köprü ile ilgili ilginç olan ise sürekli birilerinin camları kırmaya çalışması. Vandalizm her yerde!

 • Turistlerin en çok geldiği yerlerden. O yüzden köprüdeki cam terasların üzerinde yatan, düşüyormuş gibi yapan insanları bol bol göreceksiniz. Nehri ve köprüleri ise harika bir noktadan görüyor. Gündüz ve gece ayrı güzel. Planlamanızı buna göre yapabilirsiniz. Ancak aşırı turistik bir nokta ve çok kalabalık olacağını belirteyim.
 • Köprünün ortasındaki camlı kısımdan bakınca, görülen beyaz mermer merdivenler, Monument to the Magdeburg RightsMandeburg Kanunları Anıtı ‘na gidiyor. Anıt çok görülesi değil ama merdivenler ormanın içinden geçiyor. Akşamları ışıklar yanınca çok hoş görünüyor. Kiev’ in bu gizli noktasının zarif bir güzelliği var.
Monument to the Magdeburg Rights -Mandeburg Kanunları Anıtı - Kiev ilginç yerler -kiev gizli yerler - Dnipro Nehri Yaya Köprüsü - Kiev Gezilecek Yerler - Kiev Glass Bridge - Kiev Cam Köprü nasıl gidilir? - Open work gazebo on Volodymyr Hill - Pedestrian Bridge Over the Dnipro River - Dnipro Nehri Yaya Köprüsü -
Kiev Gezilecek Yerler : Monument to the Magdeburg Rights
Mandeburg Kanunları Anıtı

2- Friendship of Nations Monument Halkların Dostluğu Anıtı

 • Friendship of Nations Monument – Halkların Dostluğu Anıtı; Dinyeper nehrine bakan tepede oldukça geniş bir alan kaplıyor. Kemerin uzunluğu 30 metre.
 • Sovyet döneminde inşa edilen Halkların Dostluğu Kemeri, SSCB’ nin 60. yıl dönümünü ve Kiev’ in bir şehir olarak 1500. yıl dönümünü kutlamak için 1982’ de yapılmış.
 • Ukrayna ve Rusya’ nın dostluğunun sonsuza kadar sürecek olmasının bir göstergesi olması için yapılmış ama hiçbir aşk sonsuza kadar sürmez.
 • 2018′ de Ukraynalı sanatçılar ve insan hakları aktivistleri kemerin ortasına gözle görülür büyüklükte bir çatlak yerleştirmiş. Bu çatlağın bir de adı var.  “Crack of Friendship” yani “Arkadaşlığın Çatlaması”. Sanatçı Ukrayna siyasi mahkumlarına, özellikle 2011 yılında Rusya’ nın, Kırım’ ı ilhakını anlatan bir film yaptığı için, Rusya’ ya kaçırılan ve 20 yıl terörizm suçundan mahkum edilen yönetmen, Oleg Sentsov’ a ithaf edilmiş. Çatlak bugün hala duruyor aynı biten dostlukları gibi.
Şuraya da Dostluk Anıtının havadan 360 görselini bırakayım.
 • Kemerin altında 6 metre uzunluğunda iki halkı temsil eden ve halkların dayanışmasını göstermek için, el ele tutuşup kollarını kaldırmış olarak tasvir edilen bir heykel var. İri yarı olarak tasvir edilen Rus, diğeri Ukraynalı. Heykellerin bulunduğu kaidenin üzerinde bir plaka varmış ama bozulan dostluk nedeniyle sökülmüş.
 • Heykellerin arkasında ise bir grup insanın olduğu başka bir anıt yer alıyor. St.Sofia Meydanında Bohdan Khmelnytsky anıtı vardı hatırlarsanız. Bir bağımsızlık savaşı başlatmış ve yeni bir devlet Kiev Hetmanlığı kurmuştu. Bogdan’ ın Kiev tarihinde yapılmış bir askeri toplantısı – konseyi var. Bu heykelde de bu konseye atıfta bulunarak, tarihlerindeki önemli kahramanlar yer alıyor. Şu sağda müzik aleti tutan kişi kim olabilir? Evet bildiniz. İndepence Meydanındaki Kosak Mamai.

Kiev’de Gün Batımı Nerede İzlenir?

 • Hemen önünde ise nehrin en en en en en en güzel manzarasını izleyebileceğiniz bir seyir terası bulunuyor. Buradan ayrıca müthiş gün batımı izleniyor. Erken gidin kıyamet gibi turist kalabalığı oluyor. Yani mesela ne kadar müthiş derseniz, işte böyle.
 • Friendship of Nations Monument – Halkların Dostluğu Anıtının arka tarafındaki çok güzel bir park var. Bu parktan devam ederek Marinsky parka ve Marinsky Sarayı’na ulaşabilirsiniz.
 • Vaktiniz yoksa buradan sonra görmeden dönmeyin diyebileceğim bir atraksiyon bulunmuyor. Buradan ayrılıp başka noktaya geçebilirsiniz.

Monument To The frog – Kurbağa Anıtı

 • Bu devasa kurbağa 2010 yılında, ünlü Ukraynalı heykeltıraş Oleg Pinchuk tarafından yapılmış. Yaklaşık 180.000 ABD Doları’ na mal olmuş ve 4 metrekare ve 6 tondan ağır.
 • Kurbağa ile ilgili bazı ilginç efsaneler var. Anıtın içine 9.000.000 adet bozuk para taşıyabilen özel bir bozuk para kovası yerleştirilmiş, kova tamamen dolduğunda, bir mekanizma tetiklenecek ve bütün biriken bozuk para en son bir madeni para atmaya çalışan kişinin ayaklarına dökülecekmiş.
 • – Bu kurbağanın çevresi hep çok kalabalık oluyor. Para atma çabanız da başarılar dilerim.
 • Kurbağayı geçtikten sonra, iki disney kuleli bir alana geleceksiniz. Bu kulelerden biri “Сапераві” adında bir Gürcü Restoranı, diğeri ise Su Müzesi‘ dir. Bu arada acıktıysanız bu restoranda yiyebilirsiniz. Ama Ukrayna ortalamasının epey üzerindedir.
 • Su Müzesi’ ni ise ben ziyaret etmedim. Sanırım Kiev’ in su altyapı sistemini anlatıyor. Vaktiniz varsa uğrayabilirsiniz.
 • Hemen arka tarafta görünen bina ise “Kyiv Academic Puppet Theatre” “Kiev Kukla Tiyatrosu” dur.
 • Bahçesinde eğlenceli heykeller var. Bahçeyi ücretsiz gezebilirsiniz, konuya ilginiz varsa içeriyi de gezebilirsiniz. Ben içeri girmedim ama sanırım ücretli.
Kiev Gezilecek Yerler – Kyiv Academic Puppet Theatre Kiev Kukla Tiyatrosu
 • Su kulesinin solundan devam ederek harika bir yere geleceğiz.
Kiev Cam Köprü - Kiev Glass Bridge - Friendship of Nations Arch - Kiev Halkların Dostluğu Anıtı - Mariyinsky Park - Kiev Free Walking Tour - Kiev Gizli Yerler
Kiev Mariyinsky Park Yürüyüş Rotası

Love Story (Luigi and Mokryny)- Luigi ve Mokrina Aşk Hikayesi Anıtı

– Köprünün girişinde bir heykel göreceksiniz. Mendilleri hazırlayın, kendinize bir çay koyun, kalbimiz çok kırılacak.

 • İtalyan asker Luigi Pedutto ile Ukrayna asıllı Morkyna Yurchuk, 2.Dünya Savaşında, Avusturya’ da bulunan Naziler tarafından yapılan toplama kampında tanışmışlar. Birbirlerine aşık olmuşlar. Morkyna toplanıp getirilen esirlerden, Luigi ise asker olarak yakalanıp getirilen esirlerden imiş. Kamp 1945′ te kurtarıldığında, Morkyna Ukrayna’ ya geri gönderilmiş. Luigi onunla Ukrayna’ da kalmak istemiş ancak onun kalmasına izin verilmemiş. Ülkesine geri gönderilmiş. Çift birbirini kaybetmiş. Herkes kendi hayatına devam etmiş. İkisi de evlenmiş, çocukları olmuş.
Kiev gizli yerler - kiev nasıl gezilir -kiev gezi rotası - Love Story (Luigi and Mokryny)- Luigi ve Mokrina Aşk Hikayesi Anıtı
Love Story (Luigi and Mokryny)- Luigi ve Mokrina Aşk Hikayesi Anıtı
 • 60 yıl sonra Luigi “Wait for Me” – “Beni Bekle” (Чекай на мене) adlı kayıpları bulan Ukrayna televizyon programına mektup yazmış ve hikayelerini anlatmış.
 • Morkyna, Ukrayna’ nın merkezinde Dnipropetrovsk yakınında bulunan bir köyde bulunmuş. 60 yıllık ayrılık sonunda, Tv programı onları canlı yayında bir araya getirmiş.
 • Ukrayna’ da buluştuktan sonra Luigi ondan evlenmesini istemiş; taşınmaya ve yanına yerleşmeye hazır olduğunu söylemiş. Bir dönem de hatta birlikte kalmışlar ama Mokryna, çok geç olduğunu söyleyerek reddetmiş ve Luigi geri dönmüş ülkesine. Her ikisi de 90 yaşın üzerindeler bu olaylar olurken.
 • Luigi Pedutto, Kiev’ deki bu heykelin açılışına katılmış ama Mokryna, tören için Kiev’ e gitmek için çok yaşlı olduğundan gelmemiş. Luigi 2013 yılında Mokryna ise 2015′ te vefat etmiş. Nisan 2017′ de, heykelin tam bir kopyası Luigi’ nin memleketinde Castel San Lorenzo’ da açılmış.
 • Buluşmalarının videosunu buradan izleyebilirsiniz. Sunucunun konuşmalarını ileri sarın biraz, Luigi’ nin yere çöküp şükrettiği an o kadar güzel ki.

Park Bridge – Aşıklar Köprüsü

 • Burasının asıl adı “Park Bridge“, biz iflah olmaz romantikler arasında “Aşıklar Köprüsü” olarak biliniyor.
 • Köprü yeşilliklerin içinde, altından yol geçiyor, akşamları ışıklandırılıyor ve çok güzel görünüyor.
 • Köprü raylarında aşk beyanları yazmak ve küçük kilitler asmak elbette geleneksel. Düğünlerde buraya gelmek de gerçek bir Kiev geleneği sanırım. Köprü demirlerine klasik bir romantik ve turistik hareket olarak, sonsuz aşka ithafen asma kilitler takılıyor. Ama bekçiler köprünün ağırlıktan yıkılma tehlikesine karşı onları topluyormuş. End of story.
Kiev Park Bridge - Aşıklar Köprüsü - Kiev yürüyüş rotası - Kiev map - Kiev free map - Friendship of Nations Monument - Halkların Dostluğu Anıtı- Kiev seyir noktaları -Kiev manzara noktaları -Kiev view - Monument to the Magdeburg Rights -Mandeburg Kanunları Anıtı - Kiev ilginç yerler -kiev gizli yerler - Dnipro Nehri Yaya Köprüsü - Kiev Gezilecek Yerler - Kiev Glass Bridge - Kiev Cam Köprü nasıl gidilir? - Open work gazebo on Volodymyr Hill - Pedestrian Bridge Over the Dnipro River - Dnipro Nehri Yaya Köprüsü
Kiev Gezilecek Yerler – Park Bridge Aşıklar Köprüsügörsel

Aşıklar köprüsünden düz devam ederseniz sırasıyla;

 • Dynamo Stadyumu.
 • Stadyumu da geçince açık hava tiyatrosu gibi bir alana geleceksiniz. Burada yaz akşamlarında konserler, müzik dinletileri oluyor. Akşam yürüyüşünüzü buraya uzatıp gelebilirsiniz.
 • Tiyatronun arkasındaki alan Mariyinsky Sarayı’ nın arka bahçesi.
 • Ve Mariyinsky Sarayı’ na varmış olursunuz.

Bu noktalar için günlük plan nasıl yapabiliriz?

Volodymyrska Tepesi, Kiev Cam köprü, Halkların Dostluğu Anıtı,Mariyinsky Parkı ve Mariyinsky Sarayı aynı yürüyüş rotası üzerinde bulunuyor. Sabah erkenden mesela 7-8 gibi gezinize başlarsanız öğlen olmadan bu rotayı bitirmiş olursunuz. Ben bu şekilde plan yaptım. Buradan da Pechersh Lavra’ ya yürümüştüm.

Bu yazımın sonuna geldim. Hepinize güzel bir gün ve iyi eğlenceler diliyorum. Yazımda bir hata ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana yazın. Sizin keşfettiğiniz, bildiğiniz ilginç bir bilgi varsa lütfen lütfen bana yazın.

@hellofromworldcom
#hellofromworldfromkiev
Yasemin.

Kiev’de Her Şey Haritası

Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber. Kiev gezi haritasında yer alan simgeler ve haritayı nasıl kaydedeceğiniz ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir