Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 1: Aziz Sofya Katedrali Gezi Planı, İpuçları ve Daha Fazlası…

Aziz Sofya Katedrali 1990 da UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiş aynı zamanda Ukrayna’ nın yedi harikasından biri kabul ediliyor.
Katedralin bulunduğu alan aslında, içerisinde farklı yapıları da barındıran bir müze kompleksi. Önce giriş bilgilerini paylaşayım.


Aziz Sofya Katedrali Ziyaret Saatleri Nedir?

Katedral :     10:00 – 18:00
Çan kulesi :  09:00 – 19:00

Aziz Sofya Katedrali Bilet Fiyatları Nedir?

 • Bölgeye Giriş Bileti : 25 Grivna (Yetişkin )
 • Aziz Sophia Katedrali : 100 Grivna (Yetişkin )
  —Bu bilet ile Katedralin içini + Yemekhane yapısındaki sergi salonları + Zaborovsky Kapısı sergi salonlarını gezebiliyorsunuz.
 • Çan Kulesi : 60 Grivna
 • Herşey Dahil Bilet : 200 (Yetişkin )
  —Bu bilet ile alandaki tüm yapılara girebiliyorsunuz.
  —Bence gereksiz.
 • Müze Haritası olarak çevrilen Bilet Türü : 250 Grivna
  —Bu bilet ile; bu alandakii tüm yapılar +Golden Gate müzesi + Cyril Müzesi’ ne girebiliyorsunuz.
  —Kule + Katedral :185 Grivna Golden Gate :60 Grivna
  —Eğer buradaki tüm yapıları gezeceğim, Golden Gate -Altın Kapı’ nın içine de girmek istiyorum diyorsanız alabilirsiniz.

—Burada görülmesi gereken en önemli ve bence tek yer katedral ve kule. Diğerleri sergi alanları sadece. Her bina girişinde görevli var ve bileti kontrol ediyorlar. Bilet almadan katedrale girmek mümkün değil bunu da belirtmiş olayım.
—Bu noktada tavsiyem katedral ve çan kulesi için bilet almanız. Gişede hep bir kargaşa var çünkü bilet tablosu herkesin kafasını karıştırıyor.
—Anlaşabilmek için “One cathedral, one tower “diyeceksiniz. Evet bu minimal İngilizce cümleyi kuracaksınız.
—Biletleme şu şekilde yapılıyor. Tesise giriş 25 Grivna + Katedral 100 Grivna + Kule 60 Grivna olarak 3 parça için toplamda 185 grivna ödüyorsunuz.
—Profesyonel Makine ile fotoğraf çekimi için ayrıca para talep ediyorlar.

—Fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz. Sayfaya sağ tıklayıp “Türkçe’ ye Çevir” derseniz oldukça anlaşılabilir şekilde çeviriyor. Yukarıya da ekledim zaten.

Ne kadar süre ayıralım?

Vaktim var acelem yok derseniz; kuleye 30-45 dakika, katedral ve bahçede gezmesi de 1 saat sürecektir. Hakkını vererek 1.5 – 2 saat diyebiliriz.
Gezilecek çok yer var zamanım yok derseniz; 1-1,5 saat ayırarak plan yapabilirsiniz.

Turist sezonundayken buraya hem sabah erkenden gelmenizi hem de gezi süresine bir yarım saat daha eklemenizi öneririm.

St.Sophia Katedral’ine Nasıl Gideceğiz?

Katedral, kendi adıyla anılan Sofiyivska Meydanı – Sofiyivska Square da yer alıyor. Burası Ukraynalılar arasında “Sofiyskiy Sobor” olarak da biliniyor.

Bağımsızlık Meydanından Sofiyivska Meydanına yürüyerek 7 dakikada ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelin Kiev’ in gezilecek yerler listesinin 1 numarası güzeller güzeli Azize Sofya’ yı  adım adım birlikte gezelim.

1- Sofiyivska Meydanı

Kiev Gezilecek Yerler:St.Sophia Cathedral Gezi Rehberi görsel

Bu meydan eski zamanlarda şehir surlarının dışında yer alıyormuş. Aziz Yaroslav surların dışındaki bu alanda Peçenekleri yeniyor ve katedral de zaten onun onuruna inşa ediliyor.  Aziz Yaroslav’ ın bir heykeli Golden Gate -Altın Kapı tarafında, elinde St.Sophia Katedralinin maketini tutarak, katedral yönünü gösteren bir heykeli var.

!!! Peçenekler: Orta Asya Tük Boylarından olan savaşçı bir Türk boyu. Tüm tarih kitaplarında yazan Kavimler Göçü var ya işte orada göç eden boylardan. Hatta Peçenekler savaşçı özelliklerinden dolayı çeşitli devletlerde paralı askerlik yapıyorlar. Anadolu’ nun kapısını açan – Kapı Açan olarak da bilinen tarihimizin en önemli savaşlarından Malazgirt Savaşı’ nda Peçenekler Bizans’ ta paralı asker olarak yer alıyor. Ancak savaş sırasında taraf değiştiriyorlar ve bir tarih yazılıyor. Anadolu’ nun kapısı Türklere açılıyor ve yerleşimler başlıyor.

Sofiyivska Meydanına Noel ve yılbaşı zamanı dev bir yılbaşı ağacı, etrafında da çeşit çeşit yiyecekler, sıcak şarap, hediyelik eşyalar ve eğlence alanları bulunan stantlar kuruluyor.
Önceden aşağıda bulunan Maidan – Bağımsızlık Meydanı, kutlama ve eğlenceler için kullanılıyormuş ancak 2014 Maidan Olaylarında burada yüzlerce sivilin ölmesinden dolayı artık, Sofiyivska Meydanında bu tür etkinlikler yapılıyor.

2- Bohdan Khmelnitski Anıtı – Bohdan Khmelnytsky Monument

görsel:Gerry Lynch/林奇格里

Meydanda at üzerinde ilerleyen ve elindeki topuzu sallayan bir kişinin heykelini göreceksiniz. Bu kariyeri oldukça tartışmalı ancak Avrupa tarihini değiştiren Bohdan Khmelnitsky‘ dir.

Khmelnitsky Anıtı, Kiev’ in sembollerinden biri ve 1888′ de Polonya harekatının ve bağımsızlık adımının 200. yıl dönümü kutlamaları için Aziz Sofya Meydanında açılmış.

—Pek bilinmez ama 1620 Osmanlı-Polonya Savaşında Türklere esir düşmüş, 2 yıllık esaretin ardından ise ülkesine geri dönmüş.

—Bohdan, 1600′ lü yılların sonlarına doğru Ukrayna, Polonya – Litvanya Birliğine dahil konumda iken, Polonya yönetimine karşı bir ayaklanma düzenleyen Zaporijya Kosaklarının lideri. Hatta bu ayaklanmaya Hmelnytsky Ayaklanması (Khmelnytsky Ayaklanması) deniyor. Ayaklanma sonunda da Kosak Hetmanlığı adında bir devlet kuruluyor. Daha sonra bir korunma ihtiyacı duyarak önce Osmanlı ile ittifak kurmaya çalışmış ancak Osmanlı ona bağlı bir valilik olarak Osmanlı’ ya bağlanmasını teklif edince bölgenin diğer etkin gücü Ruslar ile ittifak kurmuş.

St.Sophia Adım Adım Gezi Rehberi- Bohdan Khmelnitsky

—İsyanın Avrupa Tarihindeki sonuçları çok büyük olmuş. Değişen dengeler, Rusya’ nın yayılmasını, Katolik etkisinin azalmasını, Ortodoksluğun genişlemesini ve nihayetinde Ukrayna’ nın yüzyıllar sürecek Rus etkisine girişini kolaylaştırmış. Bilgiler wikipedia’ dan.

Ne olursa olsun Ukrayna’ da Bohdan ulusal bir kahraman olarak kabul ediyor. 2004 yılından beri de 5 grivna üzerinde resmi kullanılıyor. Magnetlere dikkatli bakarsanız hemen hemen tümünde Bohdan anıtını görebilirsiniz.

St.Sophia Adım Adım Gezi Rehberi- Ukrayna 5 Grivna

3- Aziz Sofya Çan Kulesi – St.Sophia Bell Tower Kiev

Aziz Sofya Katedrali Gezi Haritası
Görsel

Katedralin bulunduğu alan içerisinde pek çok yapıyı barındıran bir müze kompleksi. Müze alanı bu kulenin altından başlıyor ve içeri kulenin altından giriliyor. Bilet gişesinden biletinizi alıp turnikeden geçiyorsunuz. 

— Biletler içerideki girmek istediğiniz yapılara göre değişiyor. Güncel giriş ücreti tablosunu aşağıya ekledim. Sadece kuleye çıkmak isterseniz yetişkinler için 60 grivna (2020) ücreti var.

—Ulusal öneme sahip kültürel mirasın bir anıtı olan çan kulesi, UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiş. Çan kulesi St.Sophia Katedraline 1700′ lü yıllarda eklenmiş orijinal taslakta bir kule bulunmuyormuş.

—Kule 76 metre uzunluğunda ve 3 kat. İçinde asansör bulunmuyor ama yapıya iliştirilmiş gibi duran uzun mu uzun bir merdiveni var. Merdiven oldukça dik ve dikkatli çıkılması gerekiyor.

—Orijinal yapı 2 kattan oluşuyormuş ancak kulesi tamamlandıktan kısa süre sonra üst katları deprem nedeniyle çökmeye başlamış. Bu nedenle iki katı söküp yeniden yapmışlar ve artık 3 katlı olmuş.

—Çan kulesinin her katında 360 derece Kiev manzarası sizi karşılıyor. Hemen katedralin yanında yükseldiği için de katedralin kubbelerini yakından görüyorsunuz ve evet çok parlak. Solda Mikail kilisesini göz alıcı mavisi, sağda Sofya’ nın altın sarısı ve yeşili, buraya mutlaka çıkmalısınız.

—Kule ilk tasarımda kobalt mavisi imiş, ancak restorasyonlardan sonra şu anki rengini almış. Pastel su yeşili üzerine beyaz renkte çiçekler, çelenkler, melekler, üzüm salkımları gibi zarif işlemeler yer alıyor. Dikkatli bakarsanız ışık oyunlarıyla sanki her baktığınızda süslemeler hareket ediyor gibi görünüyor.

görsel:Joyce Pinsker

4- Aziz Sofya Katedrali – St.Sophia Cathedral

Kiev Gezilecek Yerler –St.Sophia Cathedral Görsel:Michele Ursino

Azize Sofya Katedrali yerel dilinde “Sofiyskiy Sobor” olarak biliniyor. Katedral adını İstanbul Ayasofya’ dan almış çünkü Ayasofya Hristiyanlar için çok büyük bir öneme sahip. Resmi sitesinde “Konstantinapolis’ teki Ayasofya Hristiyanlık tarihi için ne kadar önemli ise, Aziz Sofya Katedrali de Doğu Slav topraklarında o kadar önemlidir” yazıyor.

— Katedral, Prens Yoroslav’ ın Kiev Rus Devletini Peçeneklerden koruma zaferini kutlamak için inşa edilmiş.
—Tarihi 11.yy kadar dayanıyor ve Doğu Slav topraklarında korunan en eski Hristiyan kilisesi.
—2011 yılında katedralin 1000. yaşını kutlamışlar. Şu an müze olarak kullanılıyor, yerel organizasyonlar dışında ibadete açık değil.

—St.Sophia Katedrali, Kiev Rus ‘un sadece baş kilisesi olarak değil, bir okul ve kütüphaneyi barındıran öğrenme ve kültür merkezi olarak kullanılmış.

—Daha sonra Taç giyme törenleri, yabancı elçileri karşılama, tarihi anlaşmalar, toplantılar için bir merkez ve bir dönem mezar yeri olarak kullanılmış. Hatta Prens Yoroslav’ ın mezarı girişte solda.

Kiev Gezilecek Yerler – St.Sophia Cathedral
Prens Yoroslav Lahiti

Görsel:Sura Ark

Katedrale giriş; kuleyi gören cephesinden değil arka tarafından yapılıyor. Gri turnikeli bir kapısı var. Biletinizi okutup içeri giriyorsunuz.

—Girişte katedralin maketleri, bazı orijinal malzeme ve parçalar, restorasyonlara ait belgeler, tarihi belge ve fotoğraflara yer verilen küçük bir alan var.


—Altın kapıdan girdiğinizde tam karşıda göz alıcı parlaklığıyla ana sunak yer alıyor. Altın kapıyı incelemeyi unutmayın…

—Altın kapıdan geçtiğinizde göreceğiniz manzara aşağıdaki 360 olacak. Müthiş değil mi?
—360 görüntüde sağ tarafta 1,2 ve up sekmelerine tıklarsanız çan kulesi ve havadan çekilmiş görüntülerine de ulaşabilirsiniz. Harika bir olay 360.


Ana sunak üstündeki kubbede ise Hz.Meryem ‘in bir tasviri var. Bu mozaik çok çok önemli. Çünkü neredeyse 11.yy dan beri yani 10 yüzyıldır orada ve orijinalliğini koruyor.

— Katedrale girince hemen sol taraftan ilerlerseniz arka odasında, Kiev – Rus döneminde Kiev’ i gösteren devasa bir maket var.


—St.Sophia katedrali yüzyıllar içerisinde büyük hasarlar almış. En büyük kayıplar 1240 yılında Kiev’ i işgal eden Moğol Tatarları tarafından verilmiş.

— 18.yüzyılın başlarına kadar katedral kullanılmış ancak giderek yıpranmış ve bakımsız kalmış. 18.yy da Barok tarzda yeniden inşa edilmiş. Müze alanı içinde gördüğünüz ek binalar ve girişteki çan kulesi yapılmış.

—Katedralin üstündeki yaldızlı kubbe 1852’de yapılan bu restorasyon çalışmalarında eklenmiş.

—Katedral iki katlı, üst kata da çıkabiliyorsunuz.
—Üst kat arka odalarda katedrale ait belgeler ve parçalar sergileniyor.

görsel:Sura Ark

— Yapının neredeyse tamamı mozaik ve duvar freskleriyle kaplı ve 11. yüzyılın orijinal mozaikleri ve freskleri olduğu gibi korunmuş. Eksik parçaları olan bazı mozaikler 19. yüzyılda yağlı boya ile doldurulmuş.

—Katedral içerisinde 260 metrekare mozaik ve 3000 metrekare fresk yer alıyor. Bu boyamalarda kutsal kitaplarından efsaneler, melekler, azizlerin tasvirleri, kurucu azizlerin efsaneleri ve tarihlerindeki önemli olaylar anlatılıyor. Bu eserler yüzyıllar içerisinde yangınlardan, depremlerden, savaş, yağma ve hırsızlıklardan kendini kurtararak, yüzyılları atlatıp bugüne ulaşmayı başarmış.

—Sovyet döneminde, Aziz Sophia Katedrali Sovyet Birliği tarafından din karşıtı politikalar nedeniyle yıkılmak istenmiş, ancak tarihi ve kültürel önemi nedeniyle kurtulmuş ve müzeye dönüştürülmüş.

—Tarihçiler ve bilim insanları bu yapıyı müze statüsüne dönüştürerek kurtarmayı başarmış fakat meydanın karşısında yer alan Mikail kilisesi bu yıkımdan kurtulamamıştır.

Kiev Gezilecek Yerler – St.Sophia Cathedral
görsel:Matt Shalvatis

— Gitmeden bir göreyim derseniz şu linkten sanal tur yapabilirsiniz.

— Ben tam olarak hangi duvarda hangi eser var ve anlamı nedir bilmek istiyorum derseniz de daha detaylı açıklayan katedralin eski sitesi de işte burada. Yeni turistik versiyonunda bunlar yer almıyor.

Müze Alanındaki Diğer Binalar

Aziz Sofya Katedrali Gezi Haritası
Görsel

— Alandaki diğer binalar, önceleri katedralde kalan keşişlerin, rahiplerin, ihtiyaç sahiplerinin; barınma, eğitim, yemek gibi ihtiyaçları için oluşturulan binalar iken, şu an müze bünyesinde çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor.
— En üstte verdiğim alan haritasında ve benim haritamda da yer alan, Metropolitan House, Yemekhane, Fırın olarak adlandırılan yapıların çoğunda yerel sergiler var.
—Bu yapılardan görmek istediklerinize ayrıca bilet alarak girebilirsiniz, ya da “Tek Bilet” alarak müze alanındaki yapıların tamamını görebilirsiniz.Tek Bilet :200 Grivna.
—Açıkçası görülecek pek bir şey yok sadece yerel sergiler var .Bu nedenle ben kule ve katedral için 185 grivna ödedim.

 • Metropolitan House
  — Haritada 3 numaralı yapı.
  —St.Sophia ile karşılıklı duran bu yapı 18.yy da Kiev metropolitlerinin ikametgahı olarak inşa edilmiş. Metropolit:Hıristiyanlığın Ortodoks mezhebinde, patrikten sonra gelen ve bir bölgenin din işlerinde en yetkili makamda bulunan din adamı demekmiş.
  —Sovyet döneminde savaştan önce “Ukrayna Mimarlık Ofisi “olarak kullanılmış.Savaş sırasında ise komutanların evi olarak kullanılmış.
  —2008 yılından beri de bina orijinal eşyalarıyla birlikte müze statüsünde gezilebiliyor.
  Metropolitan House Giriş Bileti :50 Grivna
 • Zaborowski Kapısı
  —Haritada 9 numaralı yapı.
  —St.Sophia Katedrali’nin batı girişi.
  —Şu an sergi alanı olarak kullanılıyor.
  —St.Sophia Katedralinin giriş bileti ile ziyaret edilebiliyor.
 • Refektory – Yemekhane Kilisesi
  —Haritada 4 numaralı yapı.
  —Kilise 2016 yılında tekrar ibadete açılmış,şu an dua ve düzenli hizmetler deva ediyormuş.
  —St.Sophia Katedraline giriş biletinizle buraya girebiliyorsunuz.
 • Consistory (Kilise Yönetim Kurulu )
  —Haritada 7 numaralı yapı.
  —Translate ısrarla “Ekmek”olarak çeviriyor.Fiyat listesinde de ekmek olarak çevirmiş,neden bilmiyorum.
  —Burası şu an sergi odaları olarak kullanılıyor.
  —Katedral bileti burayı kapsamıyor.Ayrıca gezmek isterseniz Bilet Ücreti:40 Grivna
 • Seminary
  —Haritada 6 numaralı bina.
  —Burası din eğitimi verilen bir ilahiyat okulu olarak kullanılmış.Şu an ise Arşiv-Edebiyat ve Sanat Müzesi olarak hizmet veriyor.
  —Ziyaret ediliyor mu bilmiyorum.
 • Güney Giriş Kulesi -South Entrance Tower
  —Haritada 8 numaralı yapı. Ziyaret edilemiyor.
 • Cells of the Cathedral Elders – Konaklama yeri
  —Haritada 5 numaralı yapı.Ziyaret edilemiyor.
 • Monks Cells – Sanırım burası Bilge Yaroslav Kütüphanesi
  —Haritada 10 numaralı yapı.Ziyaret edilemiyor.

  —Bunların dışında kompleks bahçesi çok büyük ve giden herkesin de fark ettiği değişik bir huzuru var. Dışarının sesi, gürültüsü aniden kesiliyor sanki. Her yerde banklar var. İnsanlar bahçesinde ağaçların altında oturup sohbet ediyor, kuşlar kelebekler çok sevimli bir ortamı var.

Bunları Yap

 • Kuleye çık, kulenin zarif işlemelerini gör.
 • Katedraldeki maketi gör,
 • Ana Sunağı alt kattan incele, üst kata çık bir de oradan incele.
 • Yüzyıllardır orada duruyor mozaikler ve freskler, tavan fresklerini unutma! Roma ile yarışır bence.
 • 2.kata çık, o güzelim tonozlara bak.
 • Bahçede dinlen, haritada işaretlediğim 150 yaşındaki ağacı gör.
 • Çılgınlar gibi fotoğraf çek, çünkü biz turistiz!

  Yoruldum gezmekten, bir kahveye ihtiyacım var diyorsanız: “One Little Coffee Shop”

  Karnım acıktı çok gezdim diyorsanız: “Veterano Pizza”

Planlamanıza yardımcı olabilecek diğer yazılarıma bakabilirsiniz.Eğlenceli bir gün dilerim.

Yazıda eksik ya da hata olduğunu düşünüyorsanız benimle lütfen iletişime geçin. Ben burayı keşfettim, sen de beğenirsin diyorsanız, lütfen lütfen bana yazın.

Hello From World From Kiev
With Love
Yasemin.

 

Önerilen makaleler

1 Yorum

 1. Merhaba,
  Sitenize bayıldım.inanılmaz detaylar var. Bayıldım,bayıldım.
  Sıkılmadan okudum.Çok dozunda tarihi bilgi aktarımı yapmışsınız,ayrıca kahve ve yemek önerisi vermeniz çok iyi olmuş.
  Başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.