Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 9: Volodymyr Anıtı – Kiev Cam Köprü – Halkların Dostluğu Anıtı -Mariyinsky Sarayı

Günaydın Günaydın;

Bugün aynı çizgi üzerinde, pek çok “Kiev Gezilecek Yerler” noktasını ziyaret edeceğimiz bir güzergah izleyeceğiz. Volodymyrska Tepesinden başlayıp, Cam Köprü (Glass Bridge), Halkların Dostluğu Anıtı (Friendship of Nations Monument), oradan da Mariyinsky Sarayı’ na (Mariyinsky Palace) devam edeceğiz. Sabah erkenden buradan başlayıp, Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı’ na kadar devam edebilirsiniz. Ya da Mariyinsky Sarayı’ ndan, Gorodetsky House – Canavar Ev’ e bir rota çizebilirsiniz. Öyle mi olsun böyle mi olsun? Eğlenceli işler bunlar.

Bu cümleyi de bloğunda yazmayanı dövüyorlar. Popüler her şeyin kölesi olduğum için, bunu da yazacağım. Goethe Kiev için şöyle demiş:

İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum

Goethe

Kiev ne kadar yeşil derseniz, aşağıdaki 360 ile yanıt vermek isterim. İşte bu kadar! Bugün soldan başlayıp sağa doğru devam eden yeşilliklerin içinde gezeceğiz.

Kiev’ in en güzel seyir teraslarını, boş beleş şeyleri görecek, turist olduğumuzu ele güne ilan edecek, “cam köprü camdan mı?” Sorusuna yanıt arayacağız.
Kuşlar, kelebekler hazırsak başlayalım?

Volodymyrska Tepesi’ ne nasıl ulaşılır?

– Volodymyrska Hill – Volodymyrska Tepesi parkı, St.Michael Altın Kubbeli Manastırı’ nın arkasında yer alıyor.
– St.Andrew Kilisesi’ nin altındaki parktan da yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler  
Volodymyrska Tepesi'ne nasıl ulaşılır?
Kiev Gezilecek Yerler
Volodymyrska Tepesi’ne nasıl ulaşılır?

Volodymyrska Hill

Volodymyrska Hill – Volodymyrska Tepesi parkı; 19. yüzyılın ortalarında kurulmuş.
– Park kurulmadan önce buraya Mikhailivska Tepesi deniyormuş çünkü St.Michael Altın Kubbeli Manastırı’ nın arka bahçesi gibi duruyor.
– St.Volodymyr Anıtı yapıldıktan sonra Volodymyrska ismini almış.
– Kiev’ deki ilk ücretsiz kamu parkı olmuş ve halk bu parkı çok seviyormuş.
– Parkta bazı noktalarda telefon ve panik butonu gibi makineler var. Sanırım acil durumda ambulans, polis gibi ihtiyaç durumlarında bunlar kullanılıyor. Ama karşı taraftaki kişi İngilizce biliyor mu bilemiyorum?

Kiev Finiküler

Parkın ilk girişinde yer alan Kiev – Podil Füniküleri 1902 – 1905 döneminde inşa edilmiş. Aşağı şehir Podil ile, yukarı şehir Kiev’ i birbirine bağlıyor.
– Yolculuk yaklaşık 3 dakika sürüyor. Nehre bakan en alt vagona binebilirsiniz. Dnipro manzarası çok güzel görünüyor.
Bilet Fiyatı: 8 Grivna

BONUS: En Güzel Kiev Manzarası

Şimdi en sevdiğim seyir teraslarına gideceğiz.

1- Haritamda “Kokorivsʹka Alʹtanka” olarak kayıtlı. Bu teras biraz aşağıda kalıyor. Buraya gidip, manzarayı izleyip, yukarı geri çıkın. Çünkü parkın üst bölümü daha eğlenceli. Manzarası ise aşağıdaki gibi.

2- Haritamda “Ohlyadovyy Maydanchyk“olarak kayıtlı bu teras yolumuzun üzerinde uğramayı unutmayın.

Kiev Gezilecek Yerler -Volodymyrska Hill-Kiev Manzara İzleme Noktası - kiev manzara fotoğrafı nerede çekilir. - Ohlyadovyy Maydanchyk - Kiev  Görülecek Yerler - Kiev de nerelere gidilir? - Kiev en iyi fotograf noktası neresi? -
Kiev Gezilecek Yerler –Volodymyrska Hill
Kiev Manzara İzleme Noktası görsel

3- Parkta diğer bir manzara seyir noktamız “Open work gazebo on Volodymyr Hill” olarak haritamda kayıtlı. Burayı da çok severim. Volodymyrs anıtının da tam üstünde kalıyor. Anıt da zaten en güzel buradan görünüyor. Aşağıya seyir noktasının gece manzarasını bırakıyorum.

Kiev Gezilecek Yerler -Volodymyrska Hill-Kiev Manzara İzleme Noktası - kiev manzara fotoğrafı nerede çekilir. - Ohlyadovyy Maydanchyk - Kiev  Görülecek Yerler - Kiev de nerelere gidilir? - Kiev en iyi fotograf noktası neresi? -  Open work gazebo on Volodymyr Hill -
Kiev’in bu en güzel manzarası “Openwork gazebo on Volodymyr Hill” olarak haritamda kaytlı.
görsel
Kiev Gezilecek Yerler -Volodymyrska Hill -Kiev Manzara İzleme Noktası- Volodymyr The Great Monument -Aziz Volodymyr Anıtı
Volodymyr Tepesi Yürüyüş Rotası

Volodymyr The Great Monument Aziz Volodymyr Anıtı

Volodymyr Anıtı; Dinyeper nehrine hakim bir tepede şehrin sembollerinden ve en güzel manzarası olan yerlerinden biridir.
Volodymyr The Great Anıtı, 1853 yılında tamamlanmış ve bir kaide üzerinde toplamda 20.4 mt uzunluğunda
– Aziz Volodymyr, Kiev Rus döneminde Kiev topraklarını tek bir devlet halinde birleştirmiş. Bu nedenle önemi siyasi olarak önemi çok büyüktür.
50 Grivnalık kağıt parada bu azizin görseli var. Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’ da bir sembol olarak kabul ediliyor.
– Kiev’ deki St.Volodymyr Katedrali de ona ithaf edilmiştir ki burası şu Kiev’ de güzelliğinden en etkilendiğim yerdir.

Kiev Gezilecek Yerler -Volodymyr The Great Monument -Aziz Volodymyr Anıtı - Kiev Yürüyüş Rotası  -  Open work gazebo on Volodymyr Hill -
Kiev Gezilecek Yerler -Volodymyr The Great Monument
Aziz Volodymyr Anıtı

Aziz Volodymyr; Ortodoks dünyası için ayrıca önemlidir. Çünkü Kiev’ in hristiyanlaştırılması için özellikle çaba göstermiş. Onun bu çabası Latin Katolik kilisesinin doğu Slavları arasında gelişmesini engellemiş. Bundan dolayı da Ortodoks kilisesi Volodymyr’ i aziz ilan etmiştir. Her yıl 15 temmuzda “Aziz Volodymyr” günü kutlanır.

– Aslında bu din konusu oldukça ilginç. Prens Volodymyr ilk hükümdar olduğunda paganmış. Daha sonra elçilerini İslam, Roma Katolikliği, Yahudilik ve Bizans Ortodoksluğu’ nu öğrenmek için göndermiş.
-“İçki tüm Rusların sevincidir. Bu zevk olmadan var olamayız.” diyerek İslamı seçmemiş.
-Kudüs’ ün kaybının Tanrı tarafından terk edilmeye dair kanıt olduğunu söyleyerek, Yahudilikten de uzak durmuş.
– Katolikliğin incelenmesi için de Almanya’ ya gitmişler. Ama hem daha sert kuralların oluşu, hem de Almanların sert mizacı onlara uygun gelmemiş.

– Bir grup elçi Ortodoks Hristiyanlığı incelemek için Bizans’ a gelmiş. Tam da Volodymyr’ in elçileri geldiğinde Konstantinapolis’ te bir dini bayram varmış ve bundan çok etkilenmişler. Ayasofya’ daki görkemli bir ayini tarif ederek, “Gökte mi, yoksa yeryüzünde mi olduğumuzu artık bilmiyorduk. Kilisenin ihtişamı öyleydi ki nasıl anlatacağımızı bilmiyoruz.” şeklinde de Prens’ e açıklayınca Ortodoks olmuşlar.
– Prens Hristiyan olunca, pagan olan halkı da zorla Hristiyan yaptı diyorlar ama doğruluğunu bilemem.

BONUS: Kiev Seyir Terası

– Kiev ‘in en ama en güzel fotoğrafları burada çekiliyor. Gece de harika görünüyor. Kışın biraz tenha oluyor. Yazın da çok kalabalık. Sabah saatleri daha uygun gelmek için. Açılış saati de olmadığından olabildiğince erken gelerek burayı gezi listenizden çıkarabilirsiniz.

Ne kadar güzel derseniz, aşağıya 360 bırakıyorum. Çok yeşil annecim!

– Karşıda görünen köprü “Pedestrian Bridge Over the Dnipro River” – “Dnipro Nehri Yaya Köprüsü“. Yürüyerek karşıdaki adalara gidip gelebilirsiniz. Yazın nehir kenarı çok kalabalık oluyor, herkes yüzmeye güneşlenmeye gidiyor. Ben burada yüzer miyim? Yüzerken suyun mavi olmasını seviyorum diyelim.

Kiev Glass Bridge – Kiev Cam Köprü

– Kiev’ in cam köprüsü, 25 Mayıs 2019 da görkemli bir katılımla, Kiev Belediye Başkanı Vitaly Klitschko ve kardeşinin camın sağlamlığını göstermek için zıplamaları eşliğinde açılmış.
– Köprünün tamamı cam değil elbette. Bazı noktalara camdan gözlem noktaları koymuşlar. Yakın zamanda da bisiklet yolu yapılmış tam ortasına.
– Köprü ile ilgili ilginç olan ise sürekli birilerinin camları kırmaya çalışması. Vandalizm her yerde!
– İnşaat maliyetleri 275 milyon UAH yani yaklaşık 10.4 milyon ABD Doları tutmuş. Gazetelerden okuduğum kadarıyla köprünün gereksiz para israfı olduğu çok tartışılıyor.

– Kiev Glass Bridge – Kiev Cam Köprü, Kiev’ in Ulusların Dostluğu Anıtının bulunduğu park ile Volodymyr Tepesi’ ni birbirine bağlıyor.
– Köprünün uzunluğu 210 mt. Yüksekliği ise 32 mt.
– Turistlerin en çok geldiği yerlerden. O yüzden köprüdeki cam terasların üzerinde yatan, düşüyormuş gibi yapan insanları bol bol göreceksiniz. Nehri ve köprüleri ise harika bir noktadan görüyor. Gündüz ve gece ayrı güzel. Planlamanızı buna göre yapabilirsiniz. Ancak aşırı turistik bir nokta ve çok kalabalık olacağını belirteyim.

Monument to the Magdeburg Rights -Mandeburg Kanunları Anıtı - Kiev ilginç yerler -kiev gizli yerler - Dnipro Nehri Yaya Köprüsü - Kiev Gezilecek Yerler - Kiev Glass Bridge - Kiev Cam Köprü nasıl gidilir? - Open work gazebo on Volodymyr Hill - Pedestrian Bridge Over the Dnipro River - Dnipro Nehri Yaya Köprüsü -
Kiev Gezilecek Yerler – Monument to the Magdeburg Rights
Mandeburg Kanunları Anıtı

– Köprünün ortasındaki camlı kısımdan bakınca, görülen beyaz mermer merdivenler, Monument to the Magdeburg RightsMandeburg Kanunları Anıtı ‘na gidiyor. Anıt çok görülesi değil ama merdivenler ormanın içinden geçiyor. Akşamları ışıklar yanınca çok hoş görünüyor. Kiev’ in bu gizli noktasının zarif bir güzelliği var.


Köprü bitince sizi güzeller güzeli kalp kırıklığı karşılayacak.

Kiev yürüyüş rotası

Friendship of Nations Monument Halkların Dostluğu Anıtı

Friendship of Nations Monument – Halkların Dostluğu Anıtı; Dinyeper nehrine bakan tepede oldukça geniş bir alan kaplıyor. Kemerin uzunluğu 30 metre.
– Sovyet döneminde inşa edilen Halkların Dostluğu Kemeri, SSCB’ nin 60. yıl dönümünü ve Kiev’ in bir şehir olarak 1500. yıl dönümünü kutlamak için 1982’ de yapılmış.
– Ukrayna ve Rusya’ nın dostluğunun sonsuza kadar sürecek olmasının bir göstergesi olması gerekiyordu, ama olmadı. Kalpler çıt.

Kiev Gezilecek Yerler -Friendship of Nations Monument – Halkların Dostluğu Anıtı

– 2018′ de Ukraynalı sanatçılar ve insan hakları aktivistleri kemerin ortasına gözle görülür büyüklükte bir çatlak yerleştirmiş. Bu çatlağın bir de adı var.  “Crack of Friendship” yani “Arkadaşlığın Çatlaması”. Sanatçı Ukrayna siyasi mahkumlarına, özellikle 2011 yılında Rusya’ nın, Kırım’ ı ilhakını anlatan bir film yaptığı için, Rusya’ ya kaçırılan ve 20 yıl terörizm suçundan mahkum edilen yönetmen, Oleg Sentsov’ a ithaf edilmiş. Çatlak bugün hala duruyor aynı biten dostlukları gibi.

– Kemerin altında 6 metre uzunluğunda iki halkı temsil eden ve halkların dayanışmasını göstermek için, el ele tutuşup kollarını kaldırmış olarak tasvir edilen bir heykel var. İri yarı olarak tasvir edilen Rus, diğeri Ukraynalı. Heykellerin bulunduğu kaidenin üzerinde bir plaka varmış ama bozulan dostluk nedeniyle sökülmüş.

– Heykellerin arkasında ise bir grup insanın olduğu başka bir anıt yer alıyor.
– St.Sofia Meydanında Bohdan Khmelnytsky anıtı vardı hatırlarsanız. Bir bağımsızlık savaşı başlatmış ve yeni bir devlet Kiev Hetmanlığı kurmuştu. Bu hetmanlık meselesi şöyle; Bogdan asil soydan gelmiyor. Prens, soylu, asil değil. Dolayısıyla da bağımsız bir devlet kurma hakkı yok. O yüzden Hetman’ lık kuruyor. Soylu olmayan kişinin kurduğu hetmanlığın, valilik, derebeylik, beylik gibi bir şey sanırım bizdeki karşılığı. Neyse işte Bogdan’ ın Kiev tarihinde yapılmış bir askeri toplantısı – konseyi var. Bu heykelde de bu konseye atıfta bulunarak, tarihlerindeki önemli kahramanlar yer alıyor.
– Şu sağda müzik aleti tutan kişi kim olabilir? Evet bildiniz. İndepence Meydanındaki Kosak Mamai. Diğerlerini bilmiyorum. Bulamadım ne yazık ki.

Şuraya da Dostluk Anıtının havadan 360 görselini bırakayım.

BONUS: Kiev Seyir Terası

– Hemen önünde ise nehrin en en en en en en güzel manzarasını izleyebileceğiniz bir seyir terası bulunuyor. Buradan ayrıca müthiş gün batımı izleniyor. Erken gidin kıyamet gibi turist kalabalığı oluyor. Yani mesela ne kadar müthiş derseniz, işte böyle.

Bir doz da “Kiev’de Gece ” bırakıyorum. Şimdi diğer bölüme devam edebiliriz.


Arkadaki yoldan devam ederek Marinsky parka ve Marinsky Sarayı’ na ulaşacağız. Bir diğer turist atraksiyonuna ilerleyelim.

-Vaktiniz yoksa buradan sonra görmeden dönmeyin diyebileceğim bir atraksiyon bulunmuyor. Buradan ayrılıp başka noktaya geçebilirsiniz.
– Kiev’ de 2 günden fazla kalacaksanız yola devam edebilirsiniz.

Monument To The frog – Kurbağa Anıtı

Bu devasa kurbağa 2010 yılında, ünlü Ukraynalı heykeltıraş Oleg Pinchuk tarafından yapılmış.
– Yaklaşık 180.000 ABD Doları’ na mal olmuş ve 4 metrekare ve 6 tondan ağır.

– Kurbağa ile ilgili bazı ilginç efsaneler var. Anıtın içine 9.000.000 adet bozuk para taşıyabilen özel bir bozuk para kovası yerleştirilmiş, kova tamamen dolduğunda, bir mekanizma tetiklenecek ve bütün biriken bozuk para en son bir madeni para atmaya çalışan kişinin ayaklarına dökülecekmiş.
– Bu kurbağanın çevresi hep çok kalabalık oluyor. Para atma çabanız da başarılar dilerim.

Kiev Gezilecek Yerler – Monument To The frog – Kurbağa Anıtı

– Kurbağayı geçtikten sonra, iki kuleli bir alana geleceksiniz. Bu kulelerden biri “Сапераві” adında bir Gürcü Restoranı, diğeri ise Su Müzesi’ dir. Bu arada acıktıysanız bu restoranda yiyebilirsiniz. Ama Ukrayna ortalamasının epey üzerindedir.

– Su Müzesi’ ni ise ben ziyaret etmedim. Sanırım Kiev’ in su altyapı sistemini anlatıyor. Vaktiniz varsa uğrayabilirsiniz.

– Hemen arka tarafta görünen bina ise “Kyiv Academic Puppet Theatre” “Kiev Kukla Tiyatrosu” dur.

Kiev Gezilecek Yerler – Kyiv Academic Puppet Theatre Kiev Kukla Tiyatrosu

– Bahçesinde eğlenceli heykeller var. Bahçeyi de gezebilirsiniz, meraklıysanız içeriyi de gezebilirsiniz. Ben içeri girmedim.

Su kulesinin solundan devam ederek harika bir yere geleceğiz.

Kiev free map - Kiev Yürüyüş Rotası
Kiev Mariyinsky Park Yürüyüş Rotası

Love Story (Luigi and Mokryny)- Luigi ve Mokrina Aşk Hikayesi Anıtı

– Köprünün girişinde bir heykel göreceksiniz. Mendilleri hazırlayın, kendinize bir çay koyun, kalbimiz çok kırılacak.

Kiev gizli yerler - kiev nasıl gezilir -kiev gezi rotası - Love Story (Luigi and Mokryny)- Luigi ve Mokrina Aşk Hikayesi Anıtı
Love Story (Luigi and Mokryny)- Luigi ve Mokrina Aşk Hikayesi Anıtı

– İtalyan asker Luigi Pedutto ile Ukrayna asıllı Morkyna Yurchuk, 2.Dünya Savaşında, Avusturya’ da bulunan Naziler tarafından yapılan toplama kampında tanışmışlar. Birbirlerine aşık olmuşlar. Morkyna toplanıp getirilen esirlerden, Luigi ise asker olarak yakalanıp getirilen esirlerden imiş. Kamp 1945′ te kurtarıldığında, Morkyna Ukrayna’ ya geri gönderilmiş. Luigi onunla Ukrayna’ da kalmak istemiş ancak onun kalmasına izin verilmemiş. Ülkesine geri gönderilmiş. Çift birbirini kaybetmiş. Herkes kendi hayatına devam etmiş. İkisi de evlenmiş, çocukları olmuş.

– 60 yıl sonra Luigi “Wait for Me” – “Beni Bekle” (Чекай на мене) adlı kayıpları bulan Ukrayna televizyon programına mektup yazmış ve hikayelerini anlatmış.
– Morkyna, Ukrayna’ nın merkezinde Dnipropetrovsk yakınında bulunan bir köyde bulunmuş. 60 yıllık ayrılık sonunda, Tv programı onları canlı yayında bir araya getirmiş.

– Ukrayna’ da buluştuktan sonra Luigi ondan evlenmesini istemiş; taşınmaya ve yanına yerleşmeye hazır olduğunu söylemiş. Bir dönem de hatta birlikte kalmışlar ama Mokryna, çok geç olduğunu söyleyerek reddetmiş ve Luigi geri dönmüş ülkesine. Her ikisi de 90 yaşın üzerindeler bu olaylar olurken.
Luigi Pedutto, Kiev’ deki bu heykelin açılışına katılmış ama Mokryna, tören için Kiev’ e gitmek için çok yaşlı olduğundan gelmemiş.
– Luigi 2013 yılında Mokryna ise 2015′ te vefat etmiş. Nisan 2017′ de, heykelin tam bir kopyası Luigi’ nin memleketinde Castel San Lorenzo’ da açılmış.
– Buluşmalarının videosunu buradan izleyebilirsiniz. Sunucunun konuşmalarını ileri sarın biraz, Luigi’ nin yere çöküp şükrettiği an o kadar güzel ki.

Park Bridge – Aşıklar Köprüsü

– Burasının asıl adı “Park Bridge“, biz iflah olmaz romantikler arasında “Aşıklar Köprüsü” olarak biliniyor.
– 1983 yılında eski köprü yapıları sökülmüş 1910 yılında mevcut köprü yapılmış.

Kiev Park Bridge - Aşıklar Köprüsü - Kiev yürüyüş rotası - Kiev map - Kiev free map - Friendship of Nations Monument - Halkların Dostluğu Anıtı- Kiev seyir noktaları -Kiev manzara noktaları -Kiev view - Monument to the Magdeburg Rights -Mandeburg Kanunları Anıtı - Kiev ilginç yerler -kiev gizli yerler - Dnipro Nehri Yaya Köprüsü - Kiev Gezilecek Yerler - Kiev Glass Bridge - Kiev Cam Köprü nasıl gidilir? - Open work gazebo on Volodymyr Hill - Pedestrian Bridge Over the Dnipro River - Dnipro Nehri Yaya Köprüsü
Kiev Gezilecek Yerler – Park Bridge
Aşıklar Köprüsügörsel

Köprü yeşilliklerin içinde, altından yol geçiyor, akşamları ışıklandırılıyor ve çok güzel görünüyor.

– Köprü raylarında aşk beyanları yazmak ve küçük kilitler asmak elbette geleneksel. Düğünlerde buraya gelmek de gerçek bir Kiev geleneği sanırım. Köprü demirlerine klasik bir romantik ve turistik hareket olarak, sonsuz aşka ithafen asma kilitler takılıyor. Ama bekçiler köprünün ağırlıktan yıkılma tehlikesine karşı onları topluyormuş. End of story.

Yavaş yavaş acıktık değil mi? Zaten yolculuğumuz da bitmek üzere.

Aşıklar köprüsünden düz devam ediyoruz. Sırasıyla;
– Sağda çevrili alan Dynamo Stadyumu.
– Stadyumu da geçince açık hava tiyatrosu gibi bir alana geleceksiniz. Burada yaz akşamlarında konserler, müzik dinletileri oluyor. Akşam yürüyüşünüzü buraya uzatıp gelebilirsiniz.
– Tiyatronun arkasındaki alan Mariyinsky Sarayı’ nın arka bahçesi.

Mariyinsky Park

Mariyinsky Park yaklaşık 130 yaşında ve adını yakındaki Ukrayna Cumhurbaşkanı resmi tören konutu olan Mariyinsky Sarayı’ ndan alıyor.

Mariyinsky Sarayı

Saray Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna’ nın isteğiyle 1700′ lü yıllarda inşa edilmiş. Geçmişte, kraliyet ailesinin ve soyluların temsilcileri için bir ikametgah olmuş. Günümüzde ise Ukrayna Cumhurbaşkanı’ nın resmi tören binası. (Turkuaz – Sarı olan sağdaki yapı)

Kiev Gezilecek Yerler – Mariyinsky Sarayı

– Yanındaki beyaz bina ise “Verkhovna Rada of Ukraine”“Ukrayna Meclisi” yani ülkenin en önemli binası içerisi. Elbette gezilmiyor dışarıdan bakıyorsunuz.

Bonus: Hemen Sarayın sol köşesinde, seyir terasının olduğu yerin arkasında bir yönetmen koltuğu ve kamera anıtı var. Haritamda “Pam’yatnyk Rezhyser Sposterihach” olarak kayıtlı.
Kameradan bakarsanız karşıda camlı binanın çatısında size bakan bir sürpriz göreceksiniz.

Yolumuz ve yazımız burada bitiyor.

Buradan nereye gezi programı yapılabilir, günü nasıl doldurabiliriz?Şöyle düşünüyorum;
1- Sabah 7:00 Volodymr parkından başla
– Öğlen – Mariyinsky Sarayı
– Otobüsle (15 Dakika 24 veya 38 numara ) ya da yürüyerek (parkın içinden 25 dakika) Meçhul asker Anıtına ulaş.
– Buradan başlayarak Pechersk bölgesine gel. Günü Pechersk de bitir.
– Anavatan kısmına vakit kalırsa uğranılabilir.


2-Sabah 7:00 Volodymr parkından başla
– Öğlen – Mariyinsky Sarayı
– Solunda Lypky mahallesi var, gezilecek yerleri gez Kireşatik’ e bağlan.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Hatalı ya da eksik bilgi olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın. Paylaşmak istediğiniz eğlenceli bir turist aktivitesi varsa lütfen kesin ulaşın, rehberi güncelleyelim.

Hello From World From Kiev
Yasemin.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Harita Nasıl Kullanılır?

 —Aşağıdaki haritada üst alanda “daha büyük haritayı görüntüleyin” simgesine tıklarsanız otomatik olarak sizin haritalarınıza kaydedilecek.
Mobilde iseniz Google Maps’e girin.alt sekmede “kayıtlılar” bölümüne gelin.Üst sekmede “haritalar”ı bulun.Burada benim haritamı göreceksiniz.
—Masaüstü bilgisayarda ise “Google Maps”,En soldaki “üçlü çizgi”ye tık,”yerleriniz”,”Haritalar” ve işte orada.

Haritaya temel noktaları işaretledim. Güzergahınıza göre işaretli yerleri programınıza alarak kendi rotanızı çıkarabilirsiniz.

Hello From World Gezi Haritası Hakkında

— Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber.
— Her simgenin ve rengin bir anlamı var.Bu benim gezme tecrübelerimle oluşturduğum bir yöntem. Bazen gün içerisinde aksilikler yaşanabiliyor,her şeyi aklımda tutamayabiliyorum. Bazı noktaları çıkarmak ya da yeni rotaya göre yeni noktalara gitmek gerekebiliyor.
— Ben haritama gezilecek müze,kilise,katedral,bina,anıt,heykel,çeşme vs gibi noktaları önemliden önemsize renklendirerek ekliyorum.Böylece aksi bir durum varsa ,turuncuları çıkaralım doğrudan kırmızılara gidelim diyebiliyorum.


Kırmızı noktalar : Kesin görülmesi gereken yerler
Turuncu Noktalar : Orta öneme sahip görülmesi gereken noktalar
Sarı Noktalar : Yolumun üzerindeyse ,vaktim varsa uğrayabileceğim noktalar.

Fotoğraf Makinesi Simgesi: Fotoğraf çekilebilecek “PhotoPoint” alanlarını gösteriyor.
Hediye Paketi: Bu noktalarda benim size eğlenceli sürprizlerim var.Komik bir heykel,lezzetli pasta ,kahve satan cafe,bir anıt ya da grafiti olabilir.Yolunuzun üzerindeyse uğrayabirsiniz.
Mor Kalpler: “Ay çokkk Güzelll “şeyler noktası.Bina olabilir,kapı olabilir,anıt ya da heykel olabilir,ne olursa olsun çok güzeldir.

Yeşil olan tüm simgeler : Yeme-içme ,atıştırma noktalarıdır.

Simgelere tıklayarak içeriğini öğrenebilirsiniz.Tüm simgelerin içini dolduramadım,zaman içinde hepsi dolduracağım.

Kiev’de Uygun Fiyatlı Nerede Yemek Yenir: Kiev Cafe’ler Rehberi
Kiev'de ne yenir, nerede yenir sorusuna cevap bulabileceğiniz bu yazımı nihayet tamamladım. Kiev'de yemek konusunda …
Kiev Gezilecek Yerler : Aziz Volodymyr Katedrali St.Volodymyr’s Cathedral
St.Volodymyr's Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali, genelde Kiev gezi rehberlerinde burayı da görebilirsiniz şeklinde anlatılır …
Kiev Gezilecek Yerler: St.Nicholas Roman Catholic Cathedral
Kiev'de en en sevdiğim üçüncü yer St.Nicholas Roman Catholic Cathedral. Kiev merkezden uzak olduğu için …
Kiev Opera Bileti Nasıl Alınır?
Bu yazıda adım adım "Kiev opera – bale bileti nasıl alınır" sorusuna yardımcı olmaya çalıştım. …
Kiev St.Pokrovsky Monastery Gezi Rehberi
St.Pokrovsky Manastırı Kiev' de en sevdiğim yerlerden. Google Maps' de gezerken keşfettiğim manastırı gezi bloglarında …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 12:Kiev Meçhul Asker Anıtı ve Holodomor Soykırımı Müzesi
Hello Hello Turistler,Kiev Meçhul Asker Anıtı ve oldukça yakınındaki Holodomor Soykırımı Müzesi çok çok çok …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 11: Ağlayan Dul Evi, Çikolata Ev, Canavarlı Ev – Kiev’ in En Güzel Mahallesi Lypky
Hello Hello,Bugün Kiev' in en ilginç ve en güzel binalarına ev sahipliği yapan Lypky Mahallesini …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 8: İkinci Dünya Savaş’ ında Ukrayna Tarihi Müzesi ve Anavatan Heykeli
Bugün Kiev' de mutlaka görülmesi gereken İkinci Dünya Savaş' ında Ukrayna Tarihi Müzesi' ni ve …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 7: Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı
Hello Hello Turistler; Bugün Kiev' in gezilecek yerler listesinin en önemlisi, Pechersk Lavra – Mağaralar …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 6: Golden Gate – Altın Kapı ve Kiev’in En Güzel Binaları
Merhaba Merhaba,Kiev Gezilecek Yerler Listemizin daimi üyesi Golden Gate – Altın Kapı bölümümüze hoş geldiniz. …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 5: Kireşatik – Khreshchatyk
Khreshchatyk – Kireşatik Tarihi Khreshchatyk – Kireşatik Kiev' in en güzel caddelerinden biri. Caddenin uzunluğu …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 4: Bağımsızlık Meydanı – Indepence Monument – Maidan
— İndepence Square Kiev'in en büyük merkez meydanlarından biridir. İndepence Meydanı – Maidan – Bağımsızlık …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 3: St.Andrew’s Church – Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu
Bugün efsaneleriyle Dinyeper 'e bakan uçurumda yükselen Aziz Andreas Kilisesi 'ni (St.Andrew's Church), Andrewski (Andriivs'kyi …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 2: St. Michael’s Golden – Domed Monastery – Kiev Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırı
Aziz Michael Altın Kubbeli Manastır, Mykhailivs 'ka meydanında yer alıyor. Aziz Sofya Katedralinden yaklaşık 3 …
3 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
3 Günde Kiev Gezi rotası bekleyen herkese sabrından ötürü teşekkürler. Aşırı ilginize kayıtsız kalamadım ve …
Kiev Gezilecek Yerler Listesi: Kilisesinden Camisine Tüm Detaylarıyla Kiev
Kiev Gezilecek yerler listesini nihayet tamamladım.Zaman içerisinde yeni keşfettiğim yerleri de eklemeye devam edeceğim.Öyleyse Hello …
2 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
"2 Günde Kiev" gezecek turistler hello hello,Bu yazı da farklı alternatiflerle 2 günlük Kiev rotası …
1 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
1 Günde Kiev Hello hello turistler, Kiev' de pasaport konrol sırası beklerken arkamızda duran kişi, …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 1: Aziz Sofya Katedrali Gezi Planı, İpuçları ve Daha Fazlası…
Aziz Sofya Katedrali 1990 da UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiş aynı zamanda Ukrayna' nın yedi …

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.