Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 2: St. Michael’s Golden – Domed Monastery – Kiev Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırı

Aziz Michael Altın Kubbeli Manastır, Mykhailivs ‘ka meydanında yer alıyor. Aziz Sofya Katedralinden yaklaşık 3 dakika yürüyüş uzaklığında. Bu meydan, katedral ile birlikte 12.yy da kurulmuş ve Kiev ‘in en eski yerlerinden biri.

Bugün St. Michael Katedral ‘ini, meydanı ve çevresini birlikte gezeceğiz.

Bilgi: Yer isimlerini İngilizce olarak bilmekte fayda var. Tabelalar, durak isimleri, yurtdışındayken google maps bile ingilizce ismi ile gösteriyor.


St.Michael Golden Domed Monastery -Aziz Michael Altın Kubbeli Manastır Ziyaret Saatleri Nedir?

Katedral :    Net bir saat bilgisi bulamadım, aktif olduğundan sanırım hep açık.
Çan kulesi – Müze :  10:00 – 17:00 – Pazartesi Kapalı.

St.Michael Golden Domed Monastery -Aziz Michael Altın Kubbeli Manastır Bilet Fiyatları Nedir?

St.Michael Altın Kubbeli Manastır : Giriş ücretsiz
St.Michael Altın Kubbeli Manastır Çan Kulesi – Müze Bileti: 14 Grivna


görsel:Andrew


Kiev’ in en bilinen ve mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. Aşağıya 360° meydanın görüntüsünü de ekliyorum.

Hazırsak meydandan başlayalım.

Princess Olga Monument

—Meydana geldiğinizde, tam ortada 4 heykelli bir anıt yer alır. Ortadaki kadın Prenses Olga, yanlardaki heykeller ise ülkeye Kril alfabesini getiren iki kardeş Cyril ve Methodius, diğeri ise Hz.İsa’ nın ilk havarisi Aziz Andrew bulunuyor. Aziz Andrew ‘u Andrewski yokuşunun sonundaki St.Andrew Kilisesinden hatırlarsınız.

Kiev Gezilecek Yerler – St.Michael’s Golden Domed Monastery – Princess Olga Anıtı

Efsane mi? Dedikodu mu?

Efsane mi? Dedikodu mu? Köşemize hoş geldiniz. A1 ingilizcemle binbir güçlükle çevirdim ama bomba gibi bir efsane anlatacağım.

Prenses Olga, öldürülen kocasının intikamını alarak Drevlians kabilesini yok etmesiyle tanınıyor.
—Drevlianslar savaşta Kral İgor’ u kurnazca öldürüyor ve Prenses Olga‘ ya elçilerini gönderip kocasını öldüren kişiyle evlenmesini söylüyorlar. Prenses gelen elçileri diri diri toprağa gömdürüyor.
—Kabileye elçi gönderip şehirdeki en saygın, bilge insanları, önemli yöneticileri, komutanları; kocasını öldüren kişiyle evlenmesini halka nasıl kabul ettireceğini ve evlilik ile oluşacak düzenlemeleri konuşmak için şehrine çağırıyor. Ölümlerden habersiz olan kabile, bir devleti yenmenin gururuyla daveti kabul ediyorlar. Prenses Olga gelenleri hamamda yıkanırken, hamamı ateşe verip diri diri yaktırıyor.

—Kocasının cenazesini almaya geleceğini söyleyip, olanlardan habersiz elçilerin dönmesini bekleyen kabileye gidiyor ve gece törende sarhoş olup sızan herkesi öldürüp bir savaş başlatıyor.
—Kabileyi 1 sene kuşatma altında tutuyor ve yalvaran kabile elçilerine, her evden bir kuş vermelerini ve savaşı bitireceğini söylüyor. Gelen güvercinlerin ayaklarına gazlı bez bağlayıp, ucunu yaktıktan sonra geri yolluyorlar. Kuşatma altındaki evler ve içindekiler yanıyor. Kaçanları ise yakalayıp öldürüyorlar ve Drevlianslar tarihten siliniyor.

—3 yaşındaki oğlunun yerine vekil olarak tahta geçmiş ve ülkeyi yönetmiş.

—Ayrıca Bizans İmparatorunun daveti üzerine İstanbul‘ a gelmiş. Hristiyanlıkla tanışmış ve ülkesinde ilk Hristiyan olan kadın ünvanına sahip olmuş.

Heaven’s Hundred Square

—Princess Olga Anıtı’ nın hemen karşısında bir park yer alır. Burası 2014 Euro Maidan olaylarında öldürülen ilk sivil Sergei Nigoyan anısına yapılmış Heaven’s Hundred Square‘ dir. Cennetin yüzü anlamına gelen parkın içine doğru ilerlerseniz, tam karşıdaki binanın cephesinde Sergei’ nin yüzünü göreceksiniz.

Netflix’de Maidan Olaylarını anlatan bir belgesel var. Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom .Kiev’e gitmeden izlemenizi öneririm.
Belgeselde Segei’ nin de kısa bir videosu var. Olayların ilk günlerinde gazetecilerin kendisini çekmesine şaşırıyor ve sürekli gazetecilere “benim ne önemim var ?” diye soruyor.
“Benim ne önemim var” , “Bir kişiden ne olur ” diyen binlerce, on binlerce, yüzbinlerce insan bir araya gelip Kiev’ de ülkesinin kaderini değiştirdi.

1933 Kıtlık Kurbanları Anıtı -Holodomor Anıtı
Monument to Victims of Famine in 1933

— Girişin hemen sol tarafında 1933 Kıtlık Kurbanları Anıtı -Holodomor Anıtı bulunuyor.
— 1932-1933 yıllarında Sovyet yönetiminin ekonomi politikası doğrultusunda yaşanan kıtlıkta açlıktan ve hastalıktan ölen 10 milyon Ukraynalıyı anmak ve yaşananları dünyaya göstermek için açılmış. Bu konuyu aynı isimli müzede detaylı açıkladım. Hızlıca bu linkten bakabilirsiniz.

Manastıra girmeden önce,
Sol tarafta
— Hemen arkada görünen devasa büyük beyaz yapı, yıkılan orjinal manastır arazisinin üstüne kurulan ilk sovyet binası. Dışişleri bakanlığı olarak hala kullanılıyor.
— Bu yoldan devam ederseniz de Kiev’ in en güzel manzaralı parkına ulaşacaksınız. Burayı da ayrıca gezeceğimiz için şimdi yazmıyorum.
— Burada bir de füniküler girişi var. Aşağıda yer alan Podil ile yukarıyı birbirine bağlıyor. Ücreti :8 Grivna. Gece de gündüz de ayrı güzel. Tavsiyem; en öndeki kabine binmeye çalış. Ben 2.seferde ön tarafı yakaladım. Füniküler; tam bir inip çıkmalık turist aktivitesi. Ne diyorduk? Biz kimiz? I am a Tourist.

görsel:wikipedia

Sağ tarafta
— Devam eden yolda 2014 yılında Maidan olayları ile fitili ateşlenen, Rusya’ nın Kırım’ ı ilhak (zorla ele geçirme ) etmesiyle başlayan Ukrayna – Rus Savaş’ ında ölen askerlerin biyografi ve fotoğraflarının yer aldığı bir anma duvarı göreceksiniz. Duvarın önünde bırakılan çiçekleri ve yakılan mumlarını görebilirsiniz. Burada genelde yerel halktan mum yakan, geçerken dua eden ve çiçek bırakan birileri oluyor.
—Yolun sonunda ise Kireşatik – Maidan ‘a ulaşıyorsunuz.

Ve nihayet işte Orada! Gök mavisi rengiyle St.Michael Altın Kubbeli Manastırı. O zarif yükselişiyle St.Michael Çan Kulesini fark etmişsinizdir. Katedrale bu kulenin altından giriliyor.

St Michael’s Golden Domed Monastery Museum – Aziz Michael Altın Kubbeli Manastır Müze ve Çan Kulesi

— Katedral girişinin her iki tarafında İncil’ den sahnelerin olduğu duvar freski yer alır.

Dikkat: Kule girişinde her zaman dilenciler oluyor. Elbette zararsızlar ancak ısrarcı olabilirler. Dikkatli olmakta fayda var.

görsel:wikipedia

—Kulenin altında hemen girişte solda bir hediyelik eşya dükkanı var. Burada; el yapımı yerel ürünleri ve hediyelik eşyaları inceleyebilirsiniz. Bence burası diğer yerlere göre daha ucuz. Yine de kıyas yapmakta fayda var.

— Çan kulesine dükkanın arka tarafından da girebilirsiniz. Dükkandan çıkıp hemen yandaki kapıdan da girebilirsiniz. Hiç fark etmeyecek çünkü kule girişi için bilet masası var ve hep bir görevli var.

Manastır ücretsiz gezilebiliyor. Ancak Çan kulesi aynı zamanda bir müze olduğundan, bilet alınması gerekiyor. Müze katlarını dolaşarak kuleye çıkıyorsunuz.

St.Michael Altın Kubbeli Manastır Çan Kulesi – Müze Bileti: 14 Grivna

— 1992-1995 yıllarında manastır alanında, çok büyük bir arkeolojik kazı ve inceleme çalışması yapılıyor. Manastır topraklarında farklı zamanlara ait 300 den fazla mezar bulunmuş.
— 1998′ de St. Michael Altın Kubbeli Manastırı Tarih Müzesi açılıyor ve kazı alanında bulunan kalıntılar sergilenmeye başlanıyor.


— Müzenin en önemli parçalarından biri 17.yy a ait Altın yaldızlı Başmelek Mikail rölyefi. Manastır Sovyetler tarafından yıkılınca bu rölyef manastır yakınındaki bir çöplükte bulunmuş ve saklanarak muhafaza edilmiş.
—Bir diğer önemli parça da tapınağın ilk gümüş kraliyet kapısı.

—Yanlış hatırlamıyorsam 2 katlı müzede; Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırının tarihi, yıkıma ait belgeler ve fotoğraflar, eski yapıdan bulunan duvar parçaları, mozaikler, freskler, fotoğraflar, kalıntılar ve Maidan olaylarına ayrılmış bir bölüm var. İngilizce açıklamaları da mevcut.

— Ben müzeyi beğendim. Vaktiniz varsa gezmenizi öneririm. İngilizce açıklamalar da var. Translate niçin var değil mi?

—Müzeyi gezdikten sonra ahşap dar bir merdiven ile kuleye çıkıyorsunuz.
—Kuleden manastırın kubbeleri ve meydan görülebiliyor.

—Vaktiniz varsa çan kulesine çıkmanızı öneririm. Sonuçta biz turistiz buraya bunun için geldik.

— Her dini yapıda, din adamlarına rastlanır. Ama burada siyah dini kıyafetleriyle onlardan çok fazla göreceksiniz. Bunun sebebi burasının aynı zamanda bir eğitim alanı da olmasıdır.

—Çan kulesine bitişik olan sarı uzun bina Kiev Ortodoks İlahiyat Akademisi‘ dir. İçeride din eğitimi veriliyor.

—Katedralin yanındaki beyaz yapı ise, küçük bir kilisedir. Orjinal manastır alanı yıkımından sağ kalan tek kilisedir.

St.Michal Altın Kubbeli Manastırı

St.Michal Altın Kubbeli Manastırı Hristiyanlık dininde Baş melek kabul edilen Michael onuruna 1108 yılında yapılmış.

— Yapıldığı dönemde tek altın yaldızlı yapı olduğu için Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırı olarak biliniyor. 18 yy da ise çan kulesi, yemekhane ve diğer yapılar eklenmiş.

— 1934′ de Sovyet yetkilileri tarafından tarihi değeri olmadığı ve araziye idari binalar yapmak gerekçesiyle yıkılmış. Hatta arsanın en iyi nasıl değerlendirilebileceği konusunda yarışma düzenlenmiş. Merkezde Lenin heykeli; heykelin çevresinde hükümet binaları yapılması kararlaştırılmış. Manastır alanı yıkılmış, ancak tüm yapılar tamamlanamamış. Bu plan doğrultusunda da sadece şu anda da hizmet veren Dışişleri bakanlığı yapılabilmiş. Manastıra girmeden hemen solda ki büyük oval beyaz bina.

görsel:wikipedia

— Katedralin içinde yer alan 800 yıllık mozaiklerin bir kısmı Rusya’ da bulunan galeriler, müzeler, üniversiteler arasında paylaşılmış. Bir kısmı kiliselere dağıtılmış, kapatılan kiliselerde depoya kaldırılmış. 2.Dünya Savaşı sırasında ise naziler bu eserleri yurt dışına kaçırmış. Bir kaç haberde okudum hala kaçırılan eserlerin iadesi tartışması yapılıyor.

—1991′ de Ukrayna’ nın bağımsızlığı kazanmasıyla bu kilisenin yıkımı ulusal suç sayılmış ve yeniden inşasına başlanmış. Şu an gördüğümüz katedral 1999 yılında açılmış.

—Yıkımdan sonra alanda 20 ton civarı moloz varmış. Eski katedralin yıkılmayan parçalarını, antika eserleri inşaat alanından toplayıp saklamışlar. Şu an bu parçalar katedralde sergileniyor. Yurt dışına götürülen eserler ise yıllar süren tartışmalar sonunda bir kısmı geri alınmış.

Kurtarılan mozaikler katedralde ve çan kulesindeki müzede sergileniyor.
görsel:wikipedia

— Katedral tüm bu tarihi yıkımlarının yanında bir başka olayla da biliniyor.
—Katedral, Kasım 2013-Şubat 2014 Maidan Olaylarında manastıra sığınan protestoculara kapılarını açtı. Önce basit yaraların tedavileri yapılıyordu. Daha sonra kanlı çatışmaların yaşanmasıyla; acil, ağır yaralarda ameliyathane olarak kullanılarak sıhhı hastaneye dönüştürüldü.

— Özel saldırı ekibi Berkut’ un protestoculara ateş açması üzerine, halkı protestoculara desteğe, Maidan’ a gelip yapılanları durdurmaları ve şahit olmaları için, sadece felaket ve istila durumlarında çalınan, en son 13.yy da Moğol istilasında kullanılan ve 8 yüzyıl boyunca asla kullanılmayan, çan ise ilk kez çalmış ve olayların seyrini değiştirmiş.

görsel:Haber sitesi

Photo Point: Bu arada genelde asla dikkat edilmeyen bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim. Katedralin Kapısına. Çok güzeldir. Genelde açık olduğundan fark edilmez. Tam bir gizli instagram noktası.

— Katedralin içi duvarlar, kolonlar ve tavanlar tamamı kutsal kitaplarından sahnelerle, havariler ve azizlerin portreleriyle süslenmiştir.


—Genelde kilise içlerinde gördüğümüz barok – gotik esintili kilise içi süslemelerine Kiev’ de pek rastlamıyoruz. İçerisi sanki sanat müzesi gibi. Ben sanat eseri gibi kiliseler gördüm, tavan boyamaları da gördüm ama tüm iç yapısı el boyaması olan kiliseleri Kiev’ de gördüm.

— Girişin hemen karşısında; ana sunak, iki yanında ise ikonalar yer alır. Sağ taraftaki ikonanın önünde çevrili bir alan göreceksiniz. Bu alan Sovyet yıkımından kurtulan orjinal yapı temelidir.

ÖNERİ: Tavan ve Duvar freskleri çok yüksek olduğundan göremeyebilirsiniz. Bu konuya meraklıysanız ve daha detaylı görmek istiyorsanız sanal tur ile detaylı bir şekilde buradan görebilirsiniz.
Chrome’ da sanal tur açılmıyor. Diğer tarayıcılardan bakabilirsiniz.

—Katedralin arka tarafında küçük bir de şapel var. Sevimli.

—Bahçe kapılarından çıkıp fünikülere ve Volodymyrska Tepesine (Volodymyrska Hill ) ulaşabilirsiniz. Burayı ayrıca anlatmıştım.

Bunları yap!

 • Kuleye çık mutlaka, maviye ve sarıya doy.
 • Vaktin varsa müzeye ve kuleye 1 saat ayır. İngilizce bilmiyorsan sorun değil bu rehberdeki bilgilerle zaten fikir yürüterek anlayacaksın.
 • Katedralin içine şöyle bir bakıp bakıp çıkma, duvar fresklerinde çok ilginç şeyler göreceksin. Bonus: Giriş kapısının etrafında. Ateş seni çağıracak.
 • Şapeli gör.
 • Arkadaki fünikülerle aşağı in – çık. Çünkü neden olmasın?
 • Kıtlık anıtını ve maidan anma duvarını atlama lütfen.
 • Sergei’ ye selam vermeyi unutma.

Bonus: Ukrayna-Rus savaşı anma duvarının karşısındaki binada “Cafe for two” var. Çok sevimlidir ve pastaları çok güzeldir.

Planlamanıza yardımcı olabilecek diğer yazılarıma bakabilirsiniz. Eğlenceli bir gün dilerim.

Yazıda eksik ya da hata olduğunu düşünüyorsanız, benimle lütfen iletişime geçin. Ben burayı keşfettim, sen de beğenirsin diyorsanız, lütfen lütfen bana yazın.

Hello From World From Kiev
With Love
Yasemin.

Önerilen makaleler

2 Yorum

 1. Yazınızı çok beğendim emeğinize sağlık. Diğer bir çok gezi sayfasının aksine tarihe dokunmanız , buralarının öylesine gezilmeyeceğini ima etmeniz çok hoşuma gitti. Yazılarınızın devamını bekliyorum, teşekkürler 🙂

  1. Merhaba Bade,
   Ben uzun zamandır ” boşluğa yazıyorum ” hissi ile mücadele ediyordum ve siteyi bırakmak üzereydim. Birinin sesimi duymasına çok sevindim, sen bugün bana umut oldun ve bunun için teşekkür ederim. Bana mesaj yazmana ve yazımı beğenmene çok sevindim. Yazılacak çok yazı anlatacak çok şey var. Her zaman beklerim, yine gel.
   Sevgilerimle, Yasemin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.