Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 11: Ağlayan Dul Evi, Çikolata Ev, Canavarlı Ev – Kiev’ in En Güzel Mahallesi Lypky

Hello Hello,
Bugün Kiev’ in en ilginç ve en güzel binalarına ev sahipliği yapan Lypky Mahallesini gezeceğiz. Binaların hikayesinden çok mimarisini inceleyeceğimiz bir gün olacak. Bol fotoğraf çekinmeli bir program bizi bekliyor.

Mahalle İndepence Square -Maidan – Bağımsızlık Anıtı’ nın arkasında yer alıyor.
– Bu alandaki gezilecek yerleri Kireşatik’i gezdiğiniz güne buraya da vakit ayırabilirsiniz. Özellikle bir gün ayırmayın, günlük gezi planınızın içine dahil edilmesi daha uygun olur.
– Kiev’ de 2 günden fazla kalıyorsanız bu mahalleyi gezi planlarınıza dahil edebilirsiniz.2 gün kalacaksanız daha önemli noktaları tercih etmek isteyebilirsiniz.
– Bu yazımda bu çevredeki gezilecek yerleri sıralayacağım, her zamanki gibi bir yürüyüş rotası belirlemeyeceğim.
– Mahallede sokakları keşfedeceğimiz ve yürüyeceğiz için yaklaşık 2-3 saat ayırmanız uygun olacaktır.

Önce Mahallenin kısa tarihine bir bakalım.

Lypky Mahallesi Tarihi

– Mahallenin bulunduğu alana, 1756′ da İmparatoriçe Elizabeth’ in Kiev’ e geldiğinde konaklaması için Klovsky Sarayı inşa ediliyor. Saraya ıhlamur ağaçlarından ve üzüm bağlarından oluşan bir de koru oluşturuluyor. Lypky Mahallesi ismini işte bu Lypa’ dan yani ıhlamur ağacından alıyor.
– 1800′ lü yıllarda ise 100 yılı aşkındır varolan bu bağlar ve ağaçlar kesilip, Rus aristokratlar için binalar ve apartmanlardan oluşacak bir mahalle yapılmasına karar veriliyor. Daha sonraki yıllarda da giderek kentin askeri, idari, finans gibi hükümet yapılarının yerleştiği alan oluyor.
Maidan Olaylarında da hükümet binalarına ulaşmaya çalışan halk ile en kanlı çatışmalar bu mahallede verilmişti.

Kiev Adım Adım Gezi Rehberi - Ağlayan Dul Evi-Çikolata Ev-Canavarlı Ev - Kievin En Güzel Mahallesi - Lypky-hellofromworld.com
Kiev Gezilecek Yerler Haritası

Klub Kabinetu Ministriv Ukrayiny
The Cabinet of Ministers of Ukraine
Ukrayna Bakanlar Kurulu Kulübü

Kiev Gezi Rehberi - Klub Kabinetu Ministriv Ukrayiny - The Cabinet of Ministers of Ukraine
Ukrayna Bakanlar Kurulu Kulübü- kiev kaç günde gezilir - kiv nerede- kiev rehber
Kiev Gezi Rehberi – Klub Kabinetu Ministriv Ukrayiny – The Cabinet of Ministers of Ukraine
Ukrayna Bakanlar Kurulu Kulübügörsel

– Mavi beyaz zarif bina, 1873 yılında bir mimarlık öğrencisi tarafından kar getirmesi amacıyla 2 katlı bir ev olarak tasarlanmış. Her odasının bir aileye kiraya verilmesi amaçlandığı için her pencere grubu etrafındaki boya ve dekor diğerinden farklıdır.
– Daha sonra bina Kiev’ deki ilk borsa binası olmuş. Şimdi ise Ukrayna Bakanlar Kurulu üyelerinin toplantılarının yapıldığı bir kulüp olarak kullanılıyor. İçerisi ziyaret edilemiyor.

Kiev Museum of Money –
Kiev Para Müzesi

– Klüp evinin mor beyaz bina ise “Kiev Museum of Money” – “Kiev Para Müzesi”.
– Kiev’ in yüzyıllar boyu kullandığı paralar sergileniyor. Ayrıca paranın nasıl basıldığı gibi interaktif alanları da mevcut.

– Giriş ücretsiz ancak internet sitesinden bir ziyaret formu doldurmanız gerekiyor. Bir rehber gözetiminde gezilebiliyor. İnternet sitesinde sanal tur da mevcut.

National Bank of Ukraine
Ukrayna Merkez Bankası

Kiev Gezilecek Yerler - National Bank of Ukraine-Ukrayna Merkez Bankası- kiev gezi rehberi - kiev kaç günde gezilir
Kiev Gezilecek Yerler – National Bank of Ukraine
Ukrayna Merkez Bankasıgörsel

– National Bank of Ukraine -Ukrayna Merkez Bankası , para müzesinin hemen yanında yer alıyor.
– Binanın tasarımı için bir yarışma düzenlenmiş, dönemin en ünlü mimarları katılmış ve 20 müteahhit şirketi birlikte 3 yıl çalışarak 1905 yılında tamamlanmış.

– Havalandırma, ısıtma, soğutma sistemleri döneminin mühendislik harikası kabul ediliyor. İlk yangın alarm sistemi de bu binada kullanılmış.
– Binanın iç ve dışındaki süslemeler İtalyan heykeltıraş Emilio Sala tarafından yapılmış.

– Binanın pek çok yerinde Ulusal Banka’ nın gücünü vurgulamak için aslan heykelleri yerleştirilmiş. Binanın köşelerinde aslan başlı, ejderha kanatlı, mitolojide hazineleri koruduğuna inanılan Griffon denilen mitolojik heykeller var. Yine aynı şekilde sütunların üzerinde kötü ruhları uzak tuttuğuna inanılan mitolojik Gargoyle heykelleri var.

– Bankanın bahçesine de bir gül bahçesi yapılmış. Havalandırmaya eklenen bir mekanizmayla bahçeden çekilen hava binanın içine veriliyormuş. Böylece binada devamlı bir gül kokusu hakimmiş. Ancak Sovyet zamanında gül bahçesinin üzerine garaj yapılmış.

– 1934 yılında bina restorasyona alınmış. 1905 yılında 2 katlı olarak inşa edilen bina 1 kat eklenerek bugünkü 3 katlı halini almış.

– Binanın içi de fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla çok zarif ama ziyaret sadece özel izinle yapılabiliyor.

Arkhitektora Horodetskoho St.
Mimar Gorodetsky Sokağı

– Mimar Gorodetsky Sokağı boydan boya Kiev’ in en güzel binaları ile doludur.
En en güzellerini aşağıya adresleri ile birlikte ekliyorum. Haritama da ekledim.

Bonus: Haritada “Pam’yatnyk Murasi” olarak kayıtlı olan noktada sizi bir süpriz bekliyor. Sanatçı bu çalışmasını düşmanlarına karşı birleşen tüm Ukraynalılara armağan etmiş. Madalyonun iki tarafında da “şans ” yazıyor. Hadi bakalım bir dilek tutun ve madalyonu döndürün, bakalım ne gelecek?

Kiev Gezi Haritası

Ivan Franko Drama Theater
Ivan Franko Tiyatrosu

– Burada adından da belli olduğu üzere tiyatro merkezi var ama biz bunun için gelmedik. Hemen karşısındaki parkta çok sevimli iki heykeli göreceğiz.

1-Mykola Yakovenko Statue
Mykola Yakovchenko Anıtı

Kiev Gezilecek Yerler - Mykola Yakovenko Statue-Mykola Yakovchenko Anıtı -kiev gizli yerler ,kiev heykelleri,kiev gezi rehberi
Kiev Gezilecek Yerler – Mykola Yakovenko Statue
Mykola Yakovchenko Anıtı görsel

– Ünlü Ukrayna tiyatro ve sinema oyuncusu Nicholas F. Yakovchenko, İvan Franko tiyatrosunda çalışmış ve bu sokakta yaşamış. Köpeği yanından asla ayrılmazmış, her gün burada gezer ve dinlenirlermiş. Doğumunun 100.yılı anısına bu heykel yaptırılmış.


2-Gnat Petrovich Yura Anıtı

Gnat Petrovich Yura,Ukrayna tiyatro yönetmeni, tiyatro ve sinema oyuncusu. Ivan Franko Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu’ nun da kurucusu.
Gnat Petrovich Yura; askere giderken başına trajikomik şeyler gelen bir karakter olan cesur asker Josef Schweik’ in hikayesini sürekli sahnelediği ve bu karakter onunla özdeştiği için asker olarak heykeli yapılmış.

Kiev Gezi Rehberi – Gnat Petrovich Yura Anıtı

Kiev’in en güzel binalarından birini daha paylaşmak istiyorum. Heykellerin bulunduğu parkın arkasında aşağıdaki bina yer alıyor.
– Binada eskiden tiyatro oyuncuları kalıyormuş “Dyakov House” olarak sadece adını bulabildim. İşlemeleri çok gösterişli değil mi?


Binanın yanında bir park göreceksiniz. Park, Gorodetsky – Canavarlı Ev‘ in arka bahçesine bakıyor. Hükümet binasına yakın olmasından dolayı ev ve evin bahçesi polis koruması altında. Evi görmek için üst sokağa ulaşmamız gerekiyor zaten bu alanda gezecek başka bir nokta yok.

Arka bahçeden bahsetme sebebim çok fotojenik bir nokta olması.

Devam edelim.

The House with Chimeras –
Chimaeras Evi – Gorodetsky Evi – Kiev Canavarlı Ev

The House with Chimeras -
Chimaeras Evi - Gorodetsky Evi - Kiev Canavarlı Ev- Kiev en güzel evler -Kievde neresi gezilir - kiev gezi rehberi -kiev hava durumu -kiev nerede -
Kiev Gezilecek Yerler – The House with Chimeras -Chimaeras Evi – Gorodetsky Evi
Kiev Canavarlı Evgörsel

Kiev’in en ünlü evi Chimmeras Evi daha bilinen adıyla Kiev Canavarlı Ev, 1902 yılında ünlü mimar Władysław Horodecki bilinen adıyla Gorodetsky tarafından inşa edilmiş.
– Mimar burayı ailesiyle birlikte oturmak için inşa etmiş ancak mali sıkıntılar nedeniyle binayı satmak zorunda kalmış.
– Bina savaş zamanında ve savaştan sonra da bir süre hasta bakım evi olarak kullanılmış.

Kiev Gezilecek Yerler – The House with Chimeras -Chimaeras Evi – Gorodetsky Evi – Kiev Canavarlı Ev


– 2000 ‘ li yılların başında bina orijinal plana göre restore edilmiş ve halka açılmış. 2005 yılında ise yabancı devlet misafirlerinin kabul edildiği bir merkez halini almış ve ziyarete kapatılmış. Şu an sadece dışarıdan görülebiliyor.

Kiev Canavarlı Evi ilginç yapan binanın mitolojik canavar ve hayvan figürlü heykellerle kaplı olması.
– Tüm heykeller Gorodetsky’ nin eskizlerine dayanıyor ve İtalyan heykeltıraş Elia Sala tarafından yapılmış.

Kiev Gezilecek Yerler – The House with Chimeras -Chimaeras Evi – Gorodetsky Evi – Kiev Canavar Ev


– Binanın dış süslemelerinde hayvan figürleri kullanılmasının sebebi Gorodetsky’ nin aşırı av merakı. Kurbağasından deniz kızına portföy çok geniş. Hayvan tasvirlerinin dış cephede kullanılmasına Chimaeras tarzı deniyor, zamanla da evin adı “Chimaeras Evi” olarak kalmış.
– Evin tasarımı Gorodetsky’ e “Kiev’ in Gaudisi” ünvanını kazandırmış. Kiev’ e kazandırdığı değerlerden ötürü de yazının başında anlattığım Kiev’in en güzel binalarının bulunduğu sokağa “Arkhitektora Horodetskoho” olarak adı verilmiş. Bu evlerin çoğunda da zaten bir şekilde desteği olmuş.

– Ev ile ilgili pek çok efsane var ancak en güncel olanı; konutta görev yapan bekçi ve askerlerin geceleri evin içinde sesler duyuyor olmasıymış. Bence bina yerine oturuyor, ilk birkaç yüzyıl gelir böyle sesler assdasdfasdf.

– Evin iç dekorasyonu bence dışından daha ilginç. Aşağıdaki sanal turdan evin içini gezebilirsiniz. Tavandan sarkan ahtapota bayıldım, hayatımda böyle güzel şey görmedim. Merdivenler, tavanlar inanılmaz güzel. İnteraktif tablo gibi.

– Gorodetsky Evi’ nin tam karşısında Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Hükümet Binası var. Aynı sokaktan giriş yapılıyor. Bu nedenle evinin sokağı polis koruması altında. Güvenlik önlemleri nedeniyle pasaport kontrolü yapılarak, denetim altında sokağa alınıyorsunuz.

House “Crying Widow” –
Kiev Ağlayan Dul Evi

Kiev Gezi Rehberi – House “Crying Widow” –
Kiev Ağlayan Dul Evigörsel

House “Crying Widow” – Kiev Ağlayan Dul Evi; 1907 yılında inşa edilmiş. – Binanın son sahibi Sergey Arshavsky vefat edince, karısı yıllarca ağlıyor ve ölmeden önce oğullarına yüzünü binanın cephesine yaptırılmasını vasiyet ediyor.
-Yağmur yağdığı zaman yağmur suları kadının çiçek şapkasının arkasına birikiyor ve heykelin gözlerinden akmaya başlıyor. Zaman içinde de binanın takma adı “ağlayan dul evi” oluyor.

– Bina şu an Ukrayna Hükümetine ait ve yabancı davetliler burada ağırlanıyor.
– Cumartesi günleri ziyaretçi alınıyor diye okudum ama gördüğüm kadarıyla içeride görülecek enteresan bir şey yok.

Bonus:Liuteranska St, 33” ve “Shovkovychna St, 23” olarak haritam da işaretlediğim noktada sizi güzel iki ev bekliyor.

House Ikskyul Hildenbanda -Gingerbread House –
Zencefil Evi

House Ikskyul Hildenbanda, Baron Ikskyul-Hildenbanda’ ya aitmiş ve bu ismin telaffuzu zor olduğundan zamanla “Pembe Kale” olarak anılmaya başlanmış.
– Turistler ise kurabiye hamuruyla yapılan krema ile süslenen ev maketine benzediği için “Gingerbread House” yani “Zencefilli Kurabiye Ev” diyorlar.


– 1902 yılında inşa edilen Gotik binanın ilk yapıldığında 7 kulesi varmış. 1.Dünya savaşında çıkan yangında sadece 1 tanesi kurtarılabilmiş.
– Ev Kiev Belediye meclisince özel bir şirkete satılmış. Şu an içi boş ve ziyaret edilemiyor.

Chocolate House –
Çikolata Ev

– Chocolate House – Kiev Çikolata Ev; zengin bir Kiev tüccarının siparişi üzerine ünlü mimar Vladimir Nikolayev tarafından 1890 yılında inşa edilmiş.
“Çikolata Ev” adı sadece evin görünüşü çikolata kalıplarına benzediği ve çikolata renginde olduğu için yerel halk ve turistler tarafından verilmiş.


– Bina şu an Kiev Ulusal Sanat Müzesinin bir kolu olarak Çocuk Sanat Galerisi şeklinde hizmet veriyor. Sergiler, eğitimler ve bazen küçük çaplı konser düzenleniyormuş.
– Ben binaya girmedim çünkü bloglardan “içini görmeye gerek yok,pek birşey yok” diye okumuştum. Gerek yok diyenlerin hakikaten sanattan, zevkten ve zarafetten anlamadığını düşünüyorum.


– Yazıyı hazırlarken uzun arayışlar sonunda sanal gezi turunu buldum ve ba-yıl-dım. Buradan evin içini gezebilirsiniz.
– 2 katlı binanın alt katında çocukların çalışmaları yer alıyor. Üst kattaki beyaz odanın tavan işlemelerine, el oyması saat dolabına, tavanlara, duvarlara, renklere aşık oldum. İçeri girmediğine pişmanım, kesinlikle bir dahaki ziyaretimde gireceğim.

Pazartesi ve Perşembe Kapalı.

10:00 – 18:00 arasında ziyaret edilebiliyor.
Bilet Ücreti: 40 Grivna – 11 TL ( 2020 Ağustos itibariyle )

Mansion Kowalewski
Arabian House Sight House

Kiev Gezilecek Yerler -Mansion Kowalewski –
Arabian House Sight House görsel


Kowalewsk Evi, 1911-1913 yılları arasında mimar Pavel Aleshin tarafından, tanınmış bir devlet adamı M.Kovalevsky siparişi üzerine inşa edilmiş.
– Bu büyük gri bina; hem bir Ortaçağ kalesine, hem Arap Ülkelerinin Mağribi saraylarına benziyor. Bu nedenle Kiev halkı ona “Arabian House” yani “Arap Evi” de deniyormuş.

  • Ancak evi ilginç kılan mağribi saray tarzı değil.
    – Bay Kowalewski trenle seyahat ederken karısıyla tanışıyor ve bunun anısını yaşatmak için evin bir odasının içine bir tren vagonu şeklinde bölme yaptırıyor.
    – Hatta bölmenin altına kurulmuş mekanizma sayesinde, bölme trendeymiş gibi hareket edip sallanıyormuş.

– Evin sürekli artan inşaat maliyetleri nedeniyle Kowalewski çok zor durumda kalmış. 2 kez kredi çekmiş ve ev tamamlanınca da alt katı kiraya vermek durumunda kalmış. Bir süre sonra da evi satarak göç etmiş.

– Ev şu an Ukrayna Başkanlığına ait ve ziyaretçi kabul edilmiyor.

Bonus: Lypska St, 18/5  noktasında sizi güzel bir bina sürprizi bekliyor.

Eveettt gezimizin sonuna geldik. Fakat güzel gezdik değil mi? Bu binaların bir kısmını ben keşfettim. Bir kısmını Google Maps ‘deki sarı adamla keşfettik. Binaları araştırmam, görsellerini bulmam derken bu yazıyı yazmam 2 gün sürdü. Faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum. Ancak bir hata ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana yazın. Sizin keşfettiğiniz, bildiğiniz ilginç bir bilgi varsa lütfen lütfen bana yazın.

Burayı gezerken şöyle plan yapabilirsiniz.
– Kireşatik’ i gezeceğiniz gün burayı da dahil edebilirsiniz.
– Marinsky Sarayı ‘na gideceğiniz gün buraya geçebilirsiniz.
– Maidan-Bağımsızlık Meydanını gezeceğiniz gün bu mahalleye de uğrayabilirsiniz.

Hello From World From Kiev
Yasemin

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Harita Nasıl Kullanılır?

 —Aşağıdaki haritada üst alanda “daha büyük haritayı görüntüleyin” simgesine tıklarsanız otomatik olarak sizin haritalarınıza kaydedilecek.
Mobilde iseniz Google Maps’e girin.alt sekmede “kayıtlılar” bölümüne gelin.Üst sekmede “haritalar”ı bulun.Burada benim haritamı göreceksiniz.
—Masaüstü bilgisayarda ise “Google Maps”,En soldaki “üçlü çizgi”ye tık,”yerleriniz”,”Haritalar” ve işte orada.

Haritaya temel noktaları işaretledim. Güzergahınıza göre işaretli yerleri programınıza alarak kendi rotanızı çıkarabilirsiniz.

Hello From World Gezi Haritası Hakkında

— Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber.
— Her simgenin ve rengin bir anlamı var.Bu benim gezme tecrübelerimle oluşturduğum bir yöntem. Bazen gün içerisinde aksilikler yaşanabiliyor,her şeyi aklımda tutamayabiliyorum. Bazı noktaları çıkarmak ya da yeni rotaya göre yeni noktalara gitmek gerekebiliyor.
— Ben haritama gezilecek müze,kilise,katedral,bina,anıt,heykel,çeşme vs gibi noktaları önemliden önemsize renklendirerek ekliyorum.Böylece aksi bir durum varsa ,turuncuları çıkaralım doğrudan kırmızılara gidelim diyebiliyorum.


Kırmızı noktalar : Kesin görülmesi gereken yerler
Turuncu Noktalar : Orta öneme sahip görülmesi gereken noktalar
Sarı Noktalar : Yolumun üzerindeyse ,vaktim varsa uğrayabileceğim noktalar.

Fotoğraf Makinesi Simgesi: Fotoğraf çekilebilecek “PhotoPoint” alanlarını gösteriyor.
Hediye Paketi: Bu noktalarda benim size eğlenceli sürprizlerim var.Komik bir heykel,lezzetli pasta ,kahve satan cafe,bir anıt ya da grafiti olabilir.Yolunuzun üzerindeyse uğrayabirsiniz.
Mor Kalpler: “Ay çokkk Güzelll “şeyler noktası.Bina olabilir,kapı olabilir,anıt ya da heykel olabilir,ne olursa olsun çok güzeldir.

Yeşil olan tüm simgeler : Yeme-içme ,atıştırma noktalarıdır.

Simgelere tıklayarak içeriğini öğrenebilirsiniz.Tüm simgelerin içini dolduramadım,zaman içinde hepsi dolduracağım.

Kiev’de Uygun Fiyatlı Nerede Yemek Yenir: Kiev Cafe’ler Rehberi
Kiev'de ne yenir, nerede yenir sorusuna cevap bulabileceğiniz bu yazımı nihayet tamamladım. Kiev'de yemek konusunda seçenekler sonsuz. Ancak Kiev ucuz yemek konusunda artık pek cömert …
Kiev Gezilecek Yerler : Aziz Volodymyr Katedrali St.Volodymyr’s Cathedral
St.Volodymyr's Cathedral – Aziz Volodymyr Katedrali, genelde Kiev gezi rehberlerinde burayı da görebilirsiniz şeklinde anlatılır ama burası zeminden tavana bir sanat eseridir. Kiev' de gezi …
Kiev Gezilecek Yerler: St.Nicholas Roman Catholic Cathedral
Kiev'de en en sevdiğim üçüncü yer St.Nicholas Roman Catholic Cathedral. Kiev merkezden uzak olduğu için gezilecek yerler listesinde genelde yer almaz, pek çok gezi sitesi …
Kiev Opera Bileti Nasıl Alınır?
Bu yazıda adım adım "Kiev opera – bale bileti nasıl alınır" sorusuna yardımcı olmaya çalıştım. Bilet alırken benim zorlandığım tek şey Kiev Opera' da hangi …
Kiev St.Pokrovsky Monastery Gezi Rehberi
St.Pokrovsky Manastırı Kiev' de en sevdiğim yerlerden. Google Maps' de gezerken keşfettiğim manastırı gezi bloglarında ne yazık ki yer almıyor. Bence Kiev' in en farklı …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 12:Kiev Meçhul Asker Anıtı ve Holodomor Soykırımı Müzesi
Hello Hello Turistler,Kiev Meçhul Asker Anıtı ve oldukça yakınındaki Holodomor Soykırımı Müzesi çok çok çok aşırı görülmesi gereken noktalar değil. Bir miktar da uzak bir …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 9: Volodymyr Anıtı – Kiev Cam Köprü – Halkların Dostluğu Anıtı -Mariyinsky Sarayı
Günaydın Günaydın; Bugün aynı çizgi üzerinde, pek çok "Kiev Gezilecek Yerler" noktasını ziyaret edeceğimiz bir güzergah izleyeceğiz. Volodymyrska Tepesinden başlayıp, Cam Köprü (Glass Bridge), Halkların …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 8: İkinci Dünya Savaş’ ında Ukrayna Tarihi Müzesi ve Anavatan Heykeli
Bugün Kiev' de mutlaka görülmesi gereken İkinci Dünya Savaş' ında Ukrayna Tarihi Müzesi' ni ve Kev' in simgesi Ana vatan Anıtını ziyaret edeceğiz. Hazırsak başlayalım. …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 7: Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı
Hello Hello Turistler; Bugün Kiev' in gezilecek yerler listesinin en önemlisi, Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı' nı adım adım birlikte gezeceğiz. Burası çok çok büyük …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 6: Golden Gate – Altın Kapı ve Kiev’in En Güzel Binaları
Merhaba Merhaba,Kiev Gezilecek Yerler Listemizin daimi üyesi Golden Gate – Altın Kapı bölümümüze hoş geldiniz. Bugün yine dolu dolu geçecek. Hazırsak başlıyoruz. Ön Açıklama: Google …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 5: Kireşatik – Khreshchatyk
Khreshchatyk – Kireşatik Tarihi Khreshchatyk – Kireşatik Kiev' in en güzel caddelerinden biri. Caddenin uzunluğu 1,2 km. İndepence Square – Maidan' dan başlar ve Besarabsky …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 4: Bağımsızlık Meydanı – Indepence Monument – Maidan
— İndepence Square Kiev'in en büyük merkez meydanlarından biridir. İndepence Meydanı – Maidan – Bağımsızlık meydanı gibi pek çok ismi vardır. Fakat genelde Maidan – …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 3: St.Andrew’s Church – Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu
Bugün efsaneleriyle Dinyeper 'e bakan uçurumda yükselen Aziz Andreas Kilisesi 'ni (St.Andrew's Church), Andrewski (Andriivs'kyi ) yokuşunu adım adım gezeceğiz. Yolumuz uzun ve eğlenceli olacak. …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 2: St. Michael’s Golden – Domed Monastery – Kiev Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırı
Aziz Michael Altın Kubbeli Manastır, Mykhailivs 'ka meydanında yer alıyor. Aziz Sofya Katedralinden yaklaşık 3 dakika yürüyüş uzaklığında. Bu meydan, katedral ile birlikte 12.yy da …
3 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
3 Günde Kiev Gezi rotası bekleyen herkese sabrından ötürü teşekkürler. Aşırı ilginize kayıtsız kalamadım ve 3 günlük Kiev Gezi Rotasını hazırladım. Günü bol olanlar her …
Kiev Gezilecek Yerler Listesi: Kilisesinden Camisine Tüm Detaylarıyla Kiev
Kiev Gezilecek yerler listesini nihayet tamamladım.Zaman içerisinde yeni keşfettiğim yerleri de eklemeye devam edeceğim.Öyleyse Hello Hello Turistler, haydi başlayalım.Kiev herkese hitap eden bir şehir.Çocukla gezenler …
2 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
"2 Günde Kiev" gezecek turistler hello hello,Bu yazı da farklı alternatiflerle 2 günlük Kiev rotası oluşturdum. Hazırsak başlayalım.Bir rota çizerken en önemli nokta; kendini tanımak …
1 Günde Kiev Nasıl Gezilir?
1 Günde Kiev Hello hello turistler, Kiev' de pasaport konrol sırası beklerken arkamızda duran kişi, akşam uçağıyla başka ülkeye gideceğini, Kiev' de sadece akşama kadar …
Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 1: Aziz Sofya Katedrali Gezi Planı, İpuçları ve Daha Fazlası…
Aziz Sofya Katedrali 1990 da UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiş aynı zamanda Ukrayna' nın yedi harikasından biri kabul ediliyor.Katedralin bulunduğu alan aslında, içerisinde farklı yapıları …

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.