Kiev Adım Adım Gezi Rehberi Kısım 5: Kireşatik – Khreshchatyk

Khreshchatyk – Kireşatik Tarihi

Khreshchatyk – Kireşatik Kiev’ in en güzel caddelerinden biri. Caddenin uzunluğu 1,2 km. İndepence Square – Maidan’ dan başlar ve Besarabsky Pazarı’ nın bulunduğu, Bessarabska Meydanı’ na kadar uzanır.


– Cadde boyunca ofisler, devler daireleri, alışveriş merkezleri, mağazalar, restoranlar kısaca ne ararsanız vardır. Bizim taksim meydanı, Kadıkoy – Bahariye – Moda caddesine benzetebiliriz. Sadece ortadan otoban gibi bir yol geçiyor 🙂

Aşağıdaki 360 da nehir tarafında doğru değil, diğer tarafa doğru ilerleyeceğiz.

Khreshchatyk – Kireşatik ‘te ilk evler 1700′ lü yıllarda ortaya çıkmış. 70 – 80’ li yıllara kadar gelişmeye ve büyümeye devam etmiş, dükkanlar, ofisler ve bankalar için üç katlı binalardan oluşuyormuş.
– Büyüdükçe ve daha fazla önemli daireler etrafında toplandıkça Khreshchatyk – Kireşatik ana cadde haline gelmiş. Bessarabska Meydanına kadar uzatılarak 1.2 km’ lik şimdiki uzunluğuna ulaşmış.

– II. Dünya Savaşı sırasında geri çekilen Sovyet ordusu, buradaki binaları kazarak içlerine Alman askerleri için ölümcül bubi tuzakları yerleştirmiş. Bu nedenle çoğu bina patlamış ya da yanmış. Bu binalar daha sonra, o zaman ki Sovyet tarzında yeniden inşa edilmiş.

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk -Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan -
Kiev Gezilecek Yerler – Khreshchatyk-Kireşatik
İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılan Kiev sokakları

Khreshchatyk – Kireşatik hafta sonları belirli saatten sonra, trafiğe kapatılıyor. Sokak sanatçılarına ve konserlerine ev sahipliği yapıyor.
– Bağımsızlık Meydanı daha bilinen adıyla Maidan’ ı ikiye bölen caddeyi hem gündüz, hem gece görmenizi tavsiye ederim.
– Cadde boyunca Nike, Mango, Adidas gibi bilindik, bilinmedik pek çok mağaza var. Mango burada, Nike şurada demeyeceğim. Bu cadde üzerinde ki en ilginç ve popüler yerlere uğrayacağız.
Dikkat! Alt geçitleri kullanalım. Kiev’ de alt geçit kullanmamanın cezası var ve polis abiler ceza kesmek için orada olacak. Bu bir kamu spotu değildir, ceza yiyen Türk arkadaşlar var, aynı şekilde yere tükürmeyelim, çöp atmayalım, laf atmayalım.

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk -Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan -
Kiev Gezilecek Yerler – Khreshchatyk-Kireşatik

Hazırsak yolumuz uzun haydi başlayalım.

Özgürlük Anıtının sırasından devam edelim. Önünde çeşme bulunan, kemerli ilk sokak Kiev Pasaj’ ına açılıyor.

Kiev Passage 15 – Khreshchatyk-Kireşatik Kiev Pasajı

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Kyivan Paris
Kiev Gezilecek Yerler – Khreshchatyk-Kireşatik
Kiev Passage

Khreshchatyk-Kireşatik 15 numara üzerinde yer alan pasaj, iki binanın bir geçit ile birleştirildiği lüks alışveriş sokağı. “Louis Vitton”, “Roberto Cavalli”, “Prada”, “Bottega Veneta”, “Burberry” butikleri de burada bulunduğundan; “Kyivan Paris” de deniyor.

İnstagramda pek popüler. Çünkü bu geçit fotoğraflarda arka plan olarak çok güzel görünüyor. Binaların zemin ve birinci katlarında dükkanlar, kafeler ve restoranlar var, fiyatları normalden pahalı olabilir. Ama bütçeniz uygunsa deneyebilirsiniz.

Bonus: Kiev pasajının sonlarına doğru, 20. yüzyılın başlarındaki ünlü Kiev mimarı, Vladislav Gorodetsky‘ nin elinde bir fincan kahve ile bir masada oturduğu bronz bir anıt var. Bu ünlü mimar daha sonra ziyaret edeceğimiz, Canavar Ev olarak bilinen Gorodetsky House – Chimeras’ ın mimarı.
– Bir de yaygın bir inanış var. Sandalyeye oturur, almak istediğiniz evi söylerseniz dileğiniz kabul oluyormuş.

– Merak ederseniz, pasajın hemen karşısında ki, caddenin de karşısında kalan uzun güzel bina “National Council of Ukraine for Television and Radio Broadcasting” yani “Ukrayna TV ve Radyo Yayınları Ulusal Konseyi”. Bizim RTÜK gibi bir şey.

Şimdi sokağın karşısına geçip, bu binanın yanındaki sokaktan içeri girelim. Sürprizli bir şey göstereceğim.

Prorizna St. – Prorizna Sokağı

Cat Wishes – Dilek Kedisi

Dilek Kedisi, küçük bir parkın ortasında bir çitin üzerinde yatan bir kedinin bronz bir heykelidir. Dileğinizi diler ve başını okşarsanız kabul olurmuş.

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Dilek Kedisi - Cat Wishes - Prorizna Sokağı - Prorizna St. -


Bonus: Kedinin arkasında ise Ukrayna geleneksel ürünlerini satan bir hediyelik eşya dükkanı var.
– El yapımı kupa, bardak, seramik ürünler, Geleneksel Ukrayna kıyafetleri, aksesuarlar, ev eşyaları, oyuncaklar gibi çok çeşitli ürünler var.
– Tamamı el yapımı ve Ukrayna kültürüne ait ürünler. Özgün ve el yapımı ürünler arıyorsanız, buraya bakabilirsiniz. Elbette el yapımı olduğundan fiyatlar yüksek.

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Mykhailo Panikovskyi - Altın Buzağı -

Mykhailo Panikovskyi Anıtı

– Dilek Kedisinin biraz ilerisinde ise ilginç bir heykel var.
Heykel Rus yazarlar; Ilf ve Petrov’ un “Altın Buzağı” adlı romanının en önemli karakterlerinden biri olan Mykhailo Panikovskyi’ e aittir.
– Panikovskyi aslında kör değil. Kör numarası yaparak hırsızlık yapan bir karakter. Kitap mizah dilince yazılmış ancak Sovyet Rusya’ sını eleştiren bir kitap.
– Heykelin ayağının altında bir sürpriz varmış ve aynayla görülüyormuş. Heykelin bir kolu geriye savrulmuş bunu bilerek yapmışlar. Cebinizi denk getirirseniz sanki sizden bir şey çalıyormuş gibi görünür pozu verebilirsiniz. Komik olan ise diğer elinde bir baston olması gerekiyor, ancak bu baston sürekli çalınıyormuş. İronik!

Acıktınız mı? Bir Kahve?

Druzi Cafe
– Acıktıysanız, atıştırmak isterseniz buraya uğrayabilirsiniz. Kahvaltıları güzel, fiyatları da gayet uygun.
– Menüleri İngilizce, fiyatları da yazıyor. İnternet sitelerinden de bakabilirsiniz.
– Zencefilli limonatası ve Ukrayna çorbası çok beğenilmiş. Ayrıca sıcak elma şarabı da var.

Kiev Gezilecek Yerler -Khreshchatyk-Kireşatik
Kiev Gezilecek Yerler –Khreshchatyk-Kireşatik

Şimdi tekrar yolun karşısına geçiyoruz. Khreshchatyk – Kireşatik sürprizlerle dolu. Burada bizi iki ilginç yer bekliyor.

Drunken Cherry Kiev – Sarhoş Kiraz Kireşatik Şubesi

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Drunken Cherry - Sarhoş Kiraz

– Burası caddenin en eğlenceli yeri. Kiraz likörü satılıyor.
– Kapının önündeki her daim olan kalabalıktan, bar taburelerinden, kule yapılmış kristal bardaklardan, tanıyabilirsiniz. Likör çok ekşi değil, çok tatlı da değil. Bir deneyin seveceksiniz.
Bir bardak likör 38 grivna, Sıcak likör ise 55 grivna.
– Hediye olarak alabilirsiniz, 1 lt. Şişe fiyatı 395 grivna.
– Bardakları da olsun derseniz 500cc + 2 kristal bardak 375 grivna
– Ayrıca vişneli tatlıları da var. Onlarda 15 ile 35 arasında değişiyor.
Bonus: İçeride tezgahın üstündeki harika avizeyi mutlaka görmelisiniz.

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - 1 euro Bar - 1 € BAR

Bilyy Nalyv

1 € bar diye biliniyor genellikle.
– 29 Grivna’ ya şarap, elma şarabı / gül şarabı / elma likörü / istiridye ya da sosisli alabiliyorsunuz. Armut şarabı da var ama o 39 grivna.
– İçeride de, dışarıda da dubalar var. Ayakta tüketiyorsunuz. Oturma yeri bulunmuyor. Hızlıca iki istiridye, bir şarap atıp yola devam etmelik.
– İstiridyeleri ve şarapları çok güzel. Bir porsiyon istiridyede 2 adet oluyor. Yanında da limon veriliyor.
– 3 lokasyonu var. Hepsini haritama ekledim.

Yolun karşına geçelim.

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Tsum AVM

Tsum – Uym Avm

– Burası bir avm. Kapısındaki süslemeler konsepte göre sürekli değişiyor. Biz gittiğimizde kapısında çiçeklerden bir taç vardı.
– İçeride lüks markalar var ama şöyle bir göz atabilirsiniz. Sadece tropikal meyve ve sebze satan bir butik dükkan var mesela.
Ben bu noktadan bu ürünleri kimin aldığını çok merak ediyorum. Mağazalar gerçekten pahalı, e halk çok fakirdi hani. Sadece turistler için mi açılıyor bu mağazalar? Kireşatik’ de aynı şekilde normal mağazaları da, lüks mağazaları da çok pahalı. Bilemiyorum hediyelik dışında buradan alışveriş yapılacağını sanmıyorum. Outletlere de gitmedim gerçi.

Kiev Gezilecek Yerler-Kiev Detaylı Gezi Rehberi Khreshchatyk - Kireşatik
Kiev Gezilecek Yerler –Khreshchatyk-Kireşatik

Tsum’ un hemen yanındaki sokaktan devam ederseniz, Kiev Opera binasına, Tarih Müzesine ve Golden Gate – Altın Kapı’ ya ulaşabilirsiniz. Bu yapıları ayrıca zaman ayırıp ziyaret edeceğim, o nedenle ben düz devam ediyorum.

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Kyivska Perepichka -

Kyivska perepichka

– Burası Kiev’ in en sevilen sokak lezzetlerinden biri. Avm’ nin karşısında yer alıyor. Bizim pişi gibi bir kızarmış hamurun içinde sosisli satılıyor. Hamur biraz fazla yağlı. Amann nolcak yiyin bi tane.
– Dana ve tavuktan yapılıyormuş. Oturma yeri yok. Al çık bir mekan. Hep sıra oluyor. Turistler ve yerel halk arasında çok popüler
Tanesi 18 Grivna – 5 TL.

Roshen Çikolata

– Kireşatik’ in en en en sevdiğim yeri Roshen Chocolate. Çikolata, şekerleme, bisküvi, gofret, kek, pasta gibi dünya kadar çeşidi var. Genelde 2 – 3 katlı oluyor. Mağaza vitrini sürekli değişiyor ve mekanik düzenlemeler yapıyorlar. Biz gittiğimizde devasa lunapark konsepti vardı.
– Benim şahsi fikrim düz çikolataları Lviv Handmade Chocolate’ nin yanına yaklaşamaz. Sıradan çikolatadan da farkı yoktur. Asıl bombası likörlü ve konyaklı olanlar. Ben iş yerimdeki arkadaşlarıma vermek için 2 kutu almıştım. Oturup evde biz yedik.
Yeah, I am a bad guy!

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Roshen' den Neler Alabiliriz? Roshen Çikolata

Roshen’ den Neler Alabiliriz?

Alkol Grubu: Cosmopolitan, Margarita, Pina Colada Kokteyl aromalı, Rom’ lu, Brandi’ li, Kakao Likörlü, Tekila ve Vişne Likörlü çikolataları alabilirsiniz.

Favorimiz: Tekila ve Vişne

Alkolsüz Grubu: Üzerinde Kiev’ in turistik yerleri olan özel kutulu şekerleme, çikolata alabilirsiniz. Çikolatalar idare eder ama kutular kabartma şeklinde yapılmış ve çok güzeller.
– Fiyatları 30 ile 60 grivna arasında değişiyor.

Acıktıysanız – ki Kireşatik yemek yerleri konusunda çok bonkördür – tam bu noktada 2 önerim olacak.

1- Varenychna “Katyusha” –
Kireşatik’ te Ukrayna Mutfağı

– Hemen Roshen’ in yanında geleneksel Ukrayna mutfağı olarak hizmet veren bir restoran.
– İçerisi sanki Ukraynalı ninenizin salonuna girmişsiniz gibi, çok sevimli. Menüleri resimli ve İngilizce.
Buraya da menüsünü bırakıyorum. Gitmeden fikir sahibi olabilirsiniz. Fiyatları uygun. Afiyet Olsun.
– Khreschatyk St, 29/1, Kyiv, Ukrayna, 02000

2- Mimosa Brooklyn Pizza – Kireşatik’ te İtalyan Mutfağı

– Puzata Hata’ nın hemen yanında.
– Geleneksel Ukrayna mutfağından sıkıldıysanız burayı deneyebilirsiniz.
– Pizza ağırlıklı ama hamburger, makarna vs de var. 4 peynirli pizzaları ve tiramisu favori.
– Menüsünü de buradan İngilizce olarak inceleyebilirsiniz.
Baseina St, 1/2, Kyiv, Ukrayna, 02000

Kiev Gezilecek Yerler-Kiev Detaylı Gezi Rehberi Khreshchatyk - Kireşatik
Kiev Gezilecek Yerler –Khreshchatyk-Kireşatik

Besarabsky Pazarı

Kireşatik’ in sonundaki büyük yapı, Besarabsky. Ev yapımı yemeklik ürünlerin, meyve – sebze tezgahlarının, et – balık tezgahlarının bulunduğu büyükçe bir kapalı pazar.

– Ukrayna’ nın geleneksel pazarını görmek, günlük yaşamı tanımak isterseniz ziyaret edebilirsiniz.
– Çat pat Türkçe biliyorlar, bazıları oldukça iyi konuşuyor. Hatta Türk lirası olarak fiyat söylüyorlar.
– Et alanlarında ağırlıklı olarak Domuz ürünleri satılıyor. Bir şey tadıyorsanız ve domuz eti tüketmiyorsanız sormanız ve kesin netleştirmeniz lazım.
– Balık, meyve – sebze, kuruyemiş, et ürünleri, baharat, turşular, peynir tezgahları, bira çeşitleri, sokak yemekleri tarzı atıştırmalıklar vb. envai çeşit yiyecek ürünü var. Sosis, döner vs. vs. tezgahları var. İçerisi oldukça kasvetli, ürünler açıkta ve ağır kokuyor.

– Ben turistik bir aktivite olarak gezdim, dolaştık, tezgahları inceledim ve çıktım. Açıkçası bazı bloglarda yazdığı gibi aç gidin diyemeyeceğim. Burası bence benim yemek anlayışıma göre karın doyuracak ya da atıştırma yapılacak bir yer değil. Tezgahlardan alınan numunelerle nasıl karın doyacak onu da anlamış değilim. Yanlış yönlendirmeler beni sinirlendiriyor. Her neyse.
– Siz de buraya mutlaka gidin ve yerel halkın pazar kültürünü görün. Bunu deneyimleyin. Bize gelen turist nasıl ki sokak arasına kurulan mahalle pazarlarına şaşırıp, ilginç buluyorsa, sanırım biz de bu çeşit pazar kültürünü ilginç buluyoruz.
– Ayrıca hediyelik pek çok baharat, peynir kutuları vs var.

Kiev Gezilecek Yerler-Kiev Detaylı Gezi Rehberi Khreshchatyk - Kireşatik

Arena City – Kiev Arena
Kireşatik’ in Gündüzleri AVM’ si, Geceleri Edepsiz Yüzü

– Kireşatik’ in en en en meşhur yeri, ülkemizden Kiev’ e gelen erkeklerin yüzde 85′ i evinin yolundan daha iyi bilir burayı.
– Evet Kiev’ e gideceğinizi söylediğinizde “ooooğğğ Kiev’ mii kankaaağğğğ” denmesinin sebebi, erkek kulüpleri, striptiz kulüpleri ve parasıyla alabileceğiniz cinsel aktivitelerin merkezi burası. Elbette kapalı kapılar arkasında (ve yeteri kadar paranız varsa, tipinizde düzgünse. Kimse zengin hırboları sevmez.) Sonuçta “What happens in Kiev, stays in Kiev”
– Elbette Kiev’ de gece olan şeyler hakkında pek bir şey bilmiyorum, o nedenle öneride bulunamıyorumsdskjdhfskjdhfskdjfh.

Kiev Arena İçinde Neler Var?

Gece hayatı dışında gündüz burası içerisinde alışveriş merkezi, yeme içme alanları, cafe, müzeler, sanat galerisi, gece kulüpleri ve barlar bulunan arena şeklinde yuvarlak, ortası avlu şeklinde devasa bir merkez.
– Arka tarafında da Mandarin Plaza AVM var.

Pinchuk Sanat Merkezi

– Doğu Avrupa’ nın en büyük özel müzesidir. 3 katlı binasında yerel sanatçılar, uluslararası sanatçıların eserleri sergileniyor. Bunun dışında eğitim sınıfları da bulunuyor. İngilizce rehberle ve eserlerde İngilizce açıklamalar da var. Üst katında ise Kiev manzaralı bir kafesi var.
Giriş: Salı – Pazar 12:00 – 21:00
Pazartesi – Kapalı
Giriş ücretsizdir.
Vaktiniz varsa uğrayabilirsiniz. Ben vaktim olmadığından uğrayamadım ama internetten araştırdığım kadarıyla sergiler çok güzel. Kiev 4 günde gezilecek bir şehir abi, 2 buçuk günde gezemedim doğru düzgün. O ‘2 günde gezilir’ yazan blogların elleri kırılsın.

One Love Coffee

One Love Coffee, Pinchuk Sanat Merkezinin kafesi. Bembeyaz tasarımından tanıyabilirsiniz. En beğenilen kahve lokasyonları arasında. Sanat merkezinin üst katında ve panoramik Kiev manzarası var.

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - One Love Coffee

– Baristaları ve kahve çekirdekleri ödüllüymüş. Ayrıca içinde bulunan dükkandan alışveriş de yapabiliyorsunuz.
– 3 şubesi var. Onları da listeye ve haritama ekliyorum.

Aşağıdaki 360′ da sağdaki yuvarlak bina Besarabsky Pazarı, soldaki bina kulesinde Kia tabelası olan Arena.

Bonus: Kiev’ in En Güzel Binaları

Snezhko and Khlebnikova Apartmanı

– 1901 yılında inşa edilen konak, “tuğla patronu” olarak adlandırılan Adam Snezhko’ nun mirasçılarına aitti: Elena Khlebnikova ve Sergey Snezhko.
– Çok katlı ve çok odalı olması nedeniyle de apartman olarak kullanılmış. Snezhko ve Khlebnikova’ nın apartman dairesi en güzel Kiev konaklarından biri olarak kabul ediliyor.

Kiev Gezilecek Yerler - Khreshchatyk - Kireşatik - Kiev - Gezi - Seyahat - Kiev Gezi Listesi - Kiev Seyahat Listesi - Kiev de görülmesi gereken yerler - Sovyet - Rus - Ukrayna - Bina - Tarih - İkinci Dünya savaşı - Bağımsızlık Meydanı - Maidan - Snezhko and Khlebnikova
görsel

Vee yolun en sonuna ulaştık.
Kireşatik için ayrıca 1 gün ayırabilir; mağazalara gir çık yapabilirsiniz. Fazla zamanınız yoksa akşamları Maidan’ dan başlayıp Arena’ ya kadar yürüyüş yaparak da gezebilirsiniz.

Yazıda eksik ya da hata olduğunu düşünüyorsanız benimle lütfen iletişime geçin. Ben burayı keşfettim, sen de beğenirsin diyorsanız, lütfen lütfen bana yazın.

Hello From World From Kiev
With Love
Yasemin.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi

Harita Nasıl Kullanılır?

—Aşağıdaki haritada üst alanda “daha büyük haritayı görüntüleyin” simgesine tıklarsanız otomatik olarak sizin haritalarınıza kaydedilecek.
Mobilde iseniz Google Maps’e girin.alt sekmede “kayıtlılar” bölümüne gelin.Üst sekmede “haritalar”ı bulun.Burada benim haritamı göreceksiniz.
—Masaüstü bilgisayarda ise “Google Maps”,En soldaki “üçlü çizgi”ye tık,”yerleriniz”,”Haritalar” ve işte orada.

Haritaya temel noktaları işaretledim. Güzergahınıza göre işaretli yerleri programınıza alarak kendi rotanızı çıkarabilirsiniz.

Hello From World Gezi Haritası Hakkında

— Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber.
— Her simgenin ve rengin bir anlamı var.Bu benim gezme tecrübelerimle oluşturduğum bir yöntem. Bazen gün içerisinde aksilikler yaşanabiliyor,her şeyi aklımda tutamayabiliyorum. Bazı noktaları çıkarmak ya da yeni rotaya göre yeni noktalara gitmek gerekebiliyor.
— Ben haritama gezilecek müze,kilise,katedral,bina,anıt,heykel,çeşme vs gibi noktaları önemliden önemsize renklendirerek ekliyorum.Böylece aksi bir durum varsa ,turuncuları çıkaralım doğrudan kırmızılara gidelim diyebiliyorum.

Kırmızı noktalar : Kesin görülmesi gereken yerler
Turuncu Noktalar : Orta öneme sahip görülmesi gereken noktalar
Sarı Noktalar : Yolumun üzerindeyse ,vaktim varsa uğrayabileceğim noktalar.

Fotoğraf Makinesi Simgesi: Fotoğraf çekilebilecek “PhotoPoint” alanlarını gösteriyor.
Hediye Paketi: Bu noktalarda benim size eğlenceli sürprizlerim var.Komik bir heykel,lezzetli pasta ,kahve satan cafe,bir anıt ya da grafiti olabilir.Yolunuzun üzerindeyse uğrayabirsiniz.
Mor Kalpler: “Ay çokkk Güzelll “şeyler noktası.Bina olabilir,kapı olabilir,anıt ya da heykel olabilir,ne olursa olsun çok güzeldir.

Yeşil olan tüm simgeler : Yeme-içme ,atıştırma noktalarıdır.

Simgelere tıklayarak içeriğini öğrenebilirsiniz.Tüm simgelerin içini dolduramadım,zaman içinde hepsi dolduracağım. 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.