Kiev / Kyiv,  Avrupa,  Kiev Gezi

Kiev Gezilecek Yerler 3: St.Andrew’s Church – Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu

Bugün efsaneleriyle Dinyeper ‘e bakan uçurumda yükselen Aziz Andreas Kilisesi ‘ni (St.Andrew’s Church), Andrevski (Andriivs’kyi ) yokuşun u adım adım gezeceğiz. Yolumuz uzun ve eğlenceli olacak. Haydi başlayalım.

Gün daha ne kadar güzel olabilir ki diyorsanız alışverişe, efsanelere, yalancı romantiklere ve Dinyeper Nehri ‘ne ve çikolataya doyacağız. İşte başlıyoruz.

Bu Yazıda Yer Alan İçerikler

1- Aziz Andreas Kilisesi – Kiev St.Andrew Church

 • Aziz Andreas Kilisesi – St.Andrew’s Church, Dinyeper nehrinin 87.3 mt yukarısına, aslında bir uçurum kenarına, 18.yy’ da inşa edilmiş barok tarzda bir Ortodoks kilisesidir.

 • Efsaneye göre Kiev’in bugün bulunduğu yer eskiden deniz ile kaplıymış. İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Andreas, Hristiyanlığı anlatmak için bu bölgeye gelmiş.

 • Aziz Andreas Kilisesi ‘nin olduğu dağa gelip, buraya bir haç dikmiş ve deniz geri çekilerek nehir halini almış. Adını da işte efsanedeki havariden alıyor. Bahsedilen haç da önceden kilisedeymiş sonra kaybolmuş.

 • Kilisede bir çan kulesi bulunmuyor. Efsaneye göre, çanların çalmasıyla denizin yeniden yeryüzüne çıkarak kenti sular altında bırakacağı yolunda bir inanış varmış.
Kiev Gezilecek Yerler 3: St.Andrew's Church - Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu » www.hellofromworld.com
görsel:Irisina

St.Andrew Church Kiev – Aziz Andreas Kilisesi Tarihi

 • 11.yy da Kiev prensi buraya bir kilise yaptırmış. Ancak 13.yy Moğol saldırılarında tamamen yıkılmış. Bugün gördüğümüz altın-mavi -yeşil soğan şeklinde kadife kubbeli barok şaheser; şehri ziyaret eden Rusya imparatoriçesi Yelizaveta’ nın emri ile 1754 yılında, St.Petersburg ‘daki Kış Sarayı’ nı da tasarlayan İtalyan mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından inşa edilmiş.
 • Sovyetler Birliği Döneminde din politikası nedeniyle yıkılmaktan müze statüsüne getirilerek kurtulmuş. 1968’den beri kilise, resmi olarak bir müzedir.
 • Aziz Andreas Kilisesi – St.Andrew Church bir tepenin üzerine inşa edildiği için inşa edildiğinden beri fırtınalardan, depremlerden ve zemin kaymalarından sürekli restorasyon görmüş. Zaten şu anda da çökme tehlikesi nedeniyle restorasyona alınmış, içerisi ziyaret edilemiyor. 2020’de bitmesi planlanıyormuş (bitmedi) ama kısmet!
 • Kilisenin içerisine giremiyoruz. Ancak bulunduğu alana, gözlem platformuna bilet alıp çıkabiliyoruz. Kiliseyi yakından incelemek isterseniz çıkabilirsiniz. Önündeki platformda Dinyeper nehri mükemmel görünüyor. Platform ücreti: 20 grivna
Kiev Gezilecek Yerler 3: St.Andrew's Church - Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu » www.hellofromworld.com
görsel:Cat Girl 007

Nasıl bir manzara var, çıkalım mı? Derseniz hemen göstereyim.

 • Kapıda bir görevli var. Hemen soldaki gişeyi işaret edip, bilet almanızı ve içeriyi göremeyeceğinizi, sadece etrafını dolaşabileceğinizi 8-10 kere falan söylüyor. “Only view yes? Church close, only view okey?“.
 • İpucu: Kilisenin altında ücretsiz bir seyir noktası daha var. Buradan da Dinyeper nehri ve Podil izlenebiliyor.

St.Andrew Church Kiev – Aziz Andreas Kilisesi’nin içi Nasıldır?

 • Kilisenin içi Ukrayna barok tarzdaymış, kırmızı ağırlıklı, altın yaldızlı ana sunak ve ikonalar varmış. Kilisenin içini görmek için sanal tura buradan ulaşabilirsiniz.

Dedikodu Zamanı

 • St.Andrew Church Kiev – Aziz Andreas Kilisesi bu ara oldukça gündemde. Çünkü 2018 itibariyle İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesine bağlandı. Hatta kilise sitesinde iletişim kısmında İstanbul adresi yer alıyor.
 • Ukraynadaki Ortodoks kiliseleri ana yönetim olarak, Rus Ortodoks Kilisesine bağlı. Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçılara destek veriyor. Ukraynalı siyasetçiler diyor ki: “Rusya kiliseleri kullanarak iç işlerimize karışıyor, halkı örgütlüyor.” Bu yüzden de Rus Ortodoks Kiliseler Birliğinden ayrılmak için başvuruda bulunmuş.
 • 2018 itibariyle de İstanbul Fener Rum Patrikhanesine bağlandı. Rusya bu duruma aşırı sinirlendi tabii. Fener Rum Patrikhanesi ile tüm diplomatik ilişkilerini fiilen kestiğini duyurdular. Hatta Kiev yerel gazetesinde bir haber de okudum, bu İstanbul’a bağlanma olayı resmiyet kazanınca birileri gece molotof kokteyli fırlatmış kiliseye. İsabet etmemiş tabi, vandalizm diyorlar olaya, bilemiyorum. Yaaaa Olaylar olaylar…

Aziz Andreas Kilisesi Ziyaret Saatleri Nedir?

 • Kilise : Kilise tadilatta olduğundan ziyarete kapalı.(Temmuz 2020 )

Aziz Andreas Katedrali Bilet Fiyatları Nedir?

 • Kilisenin bulunduğu platform gezilebiliyor.
 • Platform ücreti: 20 Grivna yaklaşık 6 TL.
Kiev Gezilecek Yerler 3: St.Andrew's Church - Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu » www.hellofromworld.com
Kiev Gezilecek Yerler : Aziz Andreas Kilisesi – Kiev St.Andrew Church görsel

Aziz Andreas Kilisesi – St. Andrew Church – Nasıl Gidilir?

 • Aziz Andreas Kilisesi ‘ne doğrudan bir otobüs ya da metro bulunmuyor. Podil tarafından ,St.Sofia Katedralinden ve St. Michael Altın Kubbeli Manastırından yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

 • Benim tavsiyem St. Sofia ve St. Michael kiliselerini gezdikten sonra buraya gelmeniz. Birbirlerine oldukça yakınlar ve günlük gezi planına hepsini dahil edebilirsiniz. Aziz Podil bölgesine iniliyor böylece günü Podil ‘de sonlandırabilirsiniz.

Kilise gezimiz bu kadar devam ediyoruz.

2- Chasing Two Hares – İki Yabani Tavşanı Kovalamak Heykeli

 • Bilet gişesinin biraz yukarısında aşırı turistik bir heykel var. Chasing Two Hares – İki yabani tavşanı kovalamak anlamına geliyor. Yani ben öyle çevirdim.
 • Chasing Two Hares 1961’de çekilen komedi türünde Ukrayna – Sovyet filmi. Filmin tamamı Andrevski yokuşunda geçiyor. Eski zamanlarda Kiev nasıldı, derseniz filmde görebilirsiniz.
 • Filmi bu linkten izleyebilirsiniz. Altyazı yok ama zaten gerek de yok konu anlaşılıyor.
 • Özel hayatınızda mutluluk ve şans bulmak istiyorsanız, Kiev ‘e tekrar gelmek istiyorsanız, niyetiniz her neyse, Pronia Prokopivna ‘nın sağ elinde olduğu yüzüğü tutmanız gerekiyormuş.
 • Herkes çılgınlar gibi fotoğraf çekiliyor burada, tam bir turist aktivitesi. Zaten heykellerde sürekli dokunulmaktan parlıyorlar. Elbette biz de fotoğraf çekilecek, heykelin orasını burasını elleyeceğiz. Çünkü pasaport kontrolünde de söylediğimiz gibi, I am a tourist!

3- Kiev ‘in en güzel seyir noktaları

 • Kilisenin hemen altındaki parkın girişinde yerel sanatçıların tablolarını görebilirsiniz. Yaz-kış, yağmur -güneş, hep buradadırlar. Fiyatları aşırı pahalı ama çok güzeller.
 • Sanatçıların arkasında ise seyir terası yer alıyor. Turistler genelde buradan bakıp geri dönerler ama ben size başka, harika bir yer göstereceğim.

 • Aziz Andreas Kilisesinin altındaki parktın içindeki yol inanılmaz güzel bir yürüyüş rotası aynı zamanda. Oturma alanları, çardaklar ve seyir noktaları var. Yoldan devam ederseniz; füniküler, Aziz Mikail Manastırı ve Volodymyrska tepesine kadar ulaşabilirsiniz.
 • Haritamda işaretlediğim 2 seyir noktasına kadar gidip geri de gelebilirsiniz. İçeride yiyecek içecek standı yok. O yüzden yanınızda bulundurmakta fayda var. Haritama buradan ulaşabilirsiniz.
Kiev Gezilecek Yerler 3: St.Andrew's Church - Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu » www.hellofromworld.com
Haritama işaretlediğim seyir terasının manzarası bu şekilde.Merhaba,Yasemin ben.

Parktan geri dönelim Andrewski Yokuşuna başlayalım.

 • Şurada görünen gri heykel Ukraynalı şair ve ressam Taras Shevchenko. Modern Ukrayna dili ve edebiyatının temeli olarak gösteriliyor.Kiev Ulusal Üniveristesi’nin adı 1939 yılında Taras Shevchenko Üniversitesi olarak değiştirilmiş.
 • Yanındaki beyaz heykel ise Aziz Yoroslav. St.Sophia Katedrali kısmında anlatmıştım.

BONUS: Heykellerin karşısında bir geçit var. Geçitte çok eğlencelikli bir duvar resmi var. Bu da bu yazıyı okuyanlara hediyem olsun. Haritamda da kayıtlı.

Kiev Gezilecek Yerler 3: St.Andrew's Church - Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu » www.hellofromworld.com

4- Andrevski Yokuşu- Andriivs’kyi Yokuşu

 • Andrewski Yokuşu, Andriivs’kyi Yokuşu nasıl yazılırsa yazılsın Kiev ‘in en eğlenceli yerlerinden biri. Araç trafiğine kapalı olan, arnavut kaldırımlı yaklaşık 1 km uzunluğunda bir yokuş. Aziz Andrew kilisesinden başlayıp aşağıya Podil mahallesine kadar uzanıyor.
 • Tarihi neredeyse 1000 yıllık olduğundan adına bir müze bile yapılmış.(One Street Museum-aşağıda açıkladım)
Kiev Gezilecek Yerler 3: St.Andrew's Church - Aziz Andreas Kilisesi ve Andrewski Yokuşu » www.hellofromworld.com
Kiev Gezilecek Yerler – Aziz Andreas Kilisesi (St.Andrew Church Kiev )
 • Adını; elbette yokuşun başında bulunan St. Andrew Church – Aziz Andreas kilisesine de adını veren havari Andrew ‘dan alıyor.
 • Kiev Rus döneminde Kiev de (Yukarı şehir) yöneticiler, zengin ve üst sınıf otururmuş, Podil (Aşağı şehir) ise halkın yaşadığı ve ticaret yapılan liman bölgesiymiş. Andrevski Yokuşu, Golden Gate -Altın Kapı ve St.Sophia ‘nın bulunduğu üst şehirden, alt şehir Podil ‘e en kısa yolmuş. Sürekli kullanıldığı için de bir geçit halindeyken genişletilmiş ve yük arabalarına yol açılmış.
 • Podil Bölgesi şu an da öğrencilerin, yerli halkın yaşadığı yer bu yeri Roma Trastevere‘ye benzetebiliriz.
 • Bu yokuşta Ukrayna tarihine katkıda bulunan sanatçılar, şairler, bilim insanları ikamet etmiş. Bu yüzden Kiev ‘in Montmartes ‘i diyorlar. (Montmarte: Paris’te sanatçılar tepesi olarak bilinir.)
 • Burada Kiev ‘de ki en ilginç ve birbirinden farklı ürünler satan satıcıları bulabilirsiniz. Hediyelik ve antika eşya, tablolar, biblolar, Sovyetler Birliği simgeleri, bayraklar, gramofonlar, antika fotoğraf makinaları gibi çok çeşitli eşyalar bulabilirsiniz. Yalnız fiyatları merkeze göre biraz pahalı. Ancak bu ne kadar farklı bir şey aradığınıza bağlı.

 • Ben merkezde satılan magnetlerden en farklısını burada buldum. Tezgahlarda genelde benzer kategoriler var, bir ürün beğendiyseniz diğer tezgahlara da bakın, fiyatı daha ucuz olabilir.
 • Her tezgahta matruşka göreceksiniz. Kiev yerli halkı matruşka konusunda çok hassas. Çünkü matruşka bir rus geleneksel ürünü. Yerel dükkanlarda ve tezgahlarda “No Matrusha” yazılı afişler bile var. Bu olay Rusya ‘nın Ukrayna ihracatına ambargo koymasıyla, sosyal medyada bir sivil toplum protestosu olarak başlıyor. Mitingler, eylemler derken Maidan olayıyla afişlere kadar gitmiş olay. Ukrayna geleneksel ürünü değil o yüzden ben almadım. Rusya ‘ya gidersem oradan alacağım.

 • İPUCU: Pazar günleri bölgede ekstradan tezgahlar oluyor, daha canlı ve daha kalabalık oluyor.
 • Yokuşu çıkarken ya da inerken yerde karekodlar göreceksiniz. Bu yeni bir uygulama. Karekodu okutursanız İngilizce açıklamasına erişebilirsiniz.

5- The Castle of Richard the Lionheart- Aslan Yürekli Richard Kalesi No:15

 • Aslan Yürekli Richard Kalesi; 20. yüzyılın başlarında Kiev ‘de bir barınma sorunu yaşanmasıyla çok katlı, çok odalı konut olarak inşa edilmiş. Sanayici olan Dmitry Orlov; St.Petersburg bina dergisinde, bir ortaçağ kalesinin konut evine dönüştürülmüş bir tasarımını görüp, inşaatını başlatmış.
 • İnşaatın başından itibaren garip şeyler olmaya başlamış. Önce şantiyede bir çatışma çıkmış, sonra bina sahibi Uzak Doğu ‘da vurulmuş. Orlov ‘un dul eşi borçları nedeniyle, evi satmak zorunda kalmış.
 • Bina tamamlanınca yerleşen kiracılar soba ve havalandırma borusundan duyulan; vahşi ulumalar, inleme ve homurtular yüzünden sürekli evden kaçıyorlarmış. Yerel halk bunun kötü ruhlardan kaynaklandığını düşünmeye başlamış ve evi yıkmak istemişler.
 • Araştırmalar sonunda kiracılarından birinin bacaya kötü ruhları uzak tutması için yumurta kabukları koyduğu, ev sahibine bir şaka yapmaya karar veren inşaatçıların da bazı boruları açıkta bıraktığı anlaşılmış. Rüzgar kabuklara ve boş borulara vurunca yankı yaparak ses çıkarıyormuş.
 • Sorun çözüldüğünde, Aslan Yürekli Richard Kalesi odalarını sanatsal stüdyolara dönüştüren, baş ressamlar, şairler, müzisyenler için, en sevilen yer olmuş. Şimdi ise otel için çalışmalar yapılıyormuş.
 • Kaleye önceleri “Hayaletler Kalesi” deniyormuş. Evin şimdiki adının genelde İngiliz Kralı Aslan Yürekli Richard ‘dan aldığı söylenir. Aslında Yazar Viktor Nekrasov, ortaçağ şövalye kalelerine benzemesi nedeniyle bu sıra dışı binaya böyle bir takma ad vermiş. Aslında Richard ,gerçek adıyla Yurevich 1922’den beri orada yaşayan evin en eski kiracısıymış. Ev ile ilgili korkutucu hikayeler anlatırmış ve yazarında yakın arkadaşıymış.
Kiev Gezilecek Yerler: Aslan Yürekli Richard Kalesi - Andrevski Yokuşu
Kiev Gezilecek Yerler: Aslan Yürekli Richard Kalesi – Andrevski Yokuşu
 • Bonus: Kalenin yanındaki merdivenlerden çıkarsanız bir gözlem alanı var. Mükemmel manzara diyemem ama turist olmak çıkmayı gerektirir.

Andrevski Yokuşu Ucuz Atıştırmalık Noktası

 • Acıktık değil mi? Sizi çok gizli bir yere götüreceğim. Konusu gelmişken kilise civarındaki yemek yerleri genelde çok pahalı. Yokuşun sonuna kadar atıştırarak idare ederseniz ,Podil bölgesinde uygun fiyatlı yemek yiyebilirsiniz. Podil Yeme -İçme haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Soup Culture

 • Burası, ekmek bardaklarda çorba satan bir çorbacı. Falafel de var. Çorba çeşitleri mevsime göre değişiyor. Bu nedenle tezgah arkasında yazan menüden seçebilirsiniz. Favoriler: Mantar ve mercimek
 • Fiyatları 45-55 Grivna arasında değişiyor. Hızlıca atıştırmak için ideal.
 • Aslan Yürekli Richard Kalesini geçtikten sonraki ilk solda kalan aradan girerek ulaşabilirsiniz. Haritama da işaretledim.
Andrevski Yokuşu Ucuz Atıştırmalık Noktası
Andrevski Yokuşu Ucuz Atıştırmalık Noktası

7- Mykhailo Bulgakov Museum-Mikhail Bulgakov Müzesi No:13

 • Yazar Bulgakov ve ailesinin Kiev ‘de yaşarken oturduğu ev; yazarın doğumunun 100. yıl dönümü için müze olarak açılmış. Bulgakov ve ailesinin eşyaları, kitaplar, kartpostallar, fotoğraflar dahil, yaklaşık 2500 parça eşyadan oluşan bir koleksiyon.
 • Bulgakov 1891 Kiev doğumlu, 1919 yılından itibaren de Moskova ‘ya yerleşmiş burada yaşamış. Bu nedenle hem Moskova ‘da hem Kiev de yaşadığı evler müzeye dönüştürülmüş.

Kiev Gezilecek Yerler: Mikhail Bulgakov Müzesi Andrevski Yokuşu
Kiev Gezilecek Yerler: Mikhail Bulgakov Müzesi Andrevski Yokuşu
 • Eğer dünya Edebiyatı ile ilgili değilseniz isim size tanıdık gelmeyebilir. Ama Daniel Radcliffe ve Jon Hamm hayranıysanız yazarın kitabından uyarlanan diziyi izlemişsinizdir.
 • Sistem eleştirisi içeren kitap ve oyunları yıllarca yasaklı olan Bulgakov, aynı zamanda bir doktor. Morfin bağımlılığına kadar yıllarca doktor olarak hizmet vermiş. Birinci Dünya Savaşı yıllarında 1916 yılında askerliğini pratisyen hekim olarak Sovyet Rusya ’sının en ücra köşelerinde yaparken, gözlem ve anılarını ‘Genç Bir Köy Hekimi’ adlı kitabında öyküleştirmiş.
 • Kitaptan uyarlama dizi ise 2012 yılında mini dizi olarak yayınlandı. Kara mizah türünde eğlenceli bir dizi. Ben ilk çıktığı zamanlarda izlemiştim.
 • Diğer bilinen en önemli kitabı olan Morfin; Bulgakov ‘un savaş sonrası dönemdeki morfinmanlık deneyiminden yola çıkarak yazdığı bir öykü.
 • 20. yüzyılın en iyi romanlarından birisi olarak kabul edilen; ‘Usta ile Margarita’ eserinin yazımı tam 11 yıl sürmüş. Stalin döneminde sistem eleştirisi içeren, kitap ve oyunları yıllarca yasaklı olan Bulgakov; baskıya ve sansüre rağmen, Usta ile Margarita ’da söylediği gibi “En büyük ahlaki çöküntü korkaklıktır” diyerek, Sovyet sistemini eleştirmekten geri durmamış ve sistemin toplumda meydana getirdiği çöküntüyü anlatan eserler vermiş.
 • 1927’den ölümüne kadar tüm eserleri yasaklı kalmış. Yazar 1940 yılında böbrek rahatsızlığı sebebi ile vefat etmiş.
 • En önemli eseri olarak kabul edilen; Usta ile Margarita kendisinin ölümünden tam 26 sonra, 1966’da sonunda yayımlanmış.
 • Kitabın bir mini dizisi de var. Alt yazılı olarak buradan izleyebilirsiniz.

Mikhail Bulgakov Müzesi Ziyaret Saatleri – Giriş Ücreti

 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 18.00 Çarşamba günleri kapalı. Her ayın ilk pazartesi günü ücretsiz giriş.
 • Giriş Ücreti: 40 Grivna
Kiev Gezilecek Yerler: Kiev'in En Meşhur Mural'ı Andrevski Yokuşu
Kiev Gezilecek Yerler: Mikhail Bulgakov Müzesi Andrevski Yokuşu

Müzeden aşağı devam edelim.

8- Kiev ‘in En Meşhur Duvar Boyama Eseri – Kyiv’s Mural

 • Yokuşun sonuna doğru solda bir binanın cephesinde Kiev ‘in en bilinen ve Kiev fotoğraflarında hep gördüğümüz o mural yer alıyor.
 • 15 metrelik bu duvar resmi Fransız ve Ukraynalı sanatçılar tarafından 2 vinç ile 11 günde yapılmış.
 • Anlamı şu: Duvar resmi yeni Ukrayna’ yı uzun bir uykudan sonra bilincini yeniden kazanmasını yani bağımsızlığını kazanmasını tasvir ediyor. Ukraynalı kadının çiçek örgüsü ve kurdeleler Kiev geleneklerini simgeliyor. Kadın bir elinde çocuğu tutarken diğer eliyle evlere sarılıyor Bu, yeni Ukrayna’nın geçmişi de bırakmayıp, geçmişi unutmayarak yükseleceğini anlatıyor. Kızın başının üzerindeki mavi daireler Ukrayna’nın yeni bir bilinç seviyesine geçişini sembolize ediyor. Kollarındaki çocuk ise; yeni Ukrayna ‘ya ve geleceğe umutla bakıyor.
Kiev Gezilecek Yerler: Kiev'in En Meşhur Mural'ı Andrevski Yokuşu
Kiev Gezilecek Yerler: Kiev’in En Meşhur Mural’ı Andrevski Yokuşu
 • Muralın bulunduğu yer , Vasyl Slipak Parkı ‘dır. Bu muralın olduğu duvara yaklaşırken, elinde silah olan bir adamın devasa posterlerini göreceksiniz. Posterleri olan kişi Vasyl Slipak.
 • Ukrayna Lviv ‘li ünlü bir opera sanatçısı. 1997 ‘de Paris Ulusal Operasında şarkı söylemeye başlamış. Daha sonra devrimlerde ülkesi için para toplamış, destek olmuş.
 • 2015 yılında ise Doğu Ukrayna’ yı savunmak için şu an hala devam eden Ukrayna – Rus savaşına gönüllü olarak katılmış. 2015 yılında savaşta hayatını kaybedince, Ukrayna ‘da ulusal kahraman ilan edilmiş. Meydanlara, parklara adını vermişler. Bu park onun anısına açılmış, zaten posterleri, afişleri ile ulusal kahraman plaketinin etrafında yer alıyor.

Ben çok merak ederim böyle şeyleri, o yüzden size de açıklamak istedim.

Kiev Gezilecek Yerler: Vasyl Slipak Parkı Andrevski Yokuşu
Kiev Gezilecek Yerler: Vasyl Slipak Parkı Andrevski Yokuşu

9- One Street Museum -Andrevski Yokuşu Müzesi

 • Andrewski yokuşu; Kiev Rus zamanlarına kadar dayanan 1000 yıllık geçmişi olduğundan, Dünya ’nın ilk ve tek cadde müzesi olan One Street Museum ‘da bu tarihi adeta içeride yaşatıyor.
 • Müzede tarihi belgeler, el yazmaları, imzalar, antika kartpostallar, fotoğraflar ve antika eşyalar çok sayıda ilginç nesneler bulunuyor.

Ziyaret Bilgileri

 • Her gün 12:00 – 18:00 ‘e kadar açık. Giriş ücreti: 50 Grivna
 • İngilizce açıklama yok, Google Translate kullanabilirsiniz. Ama görsellerden de neyin, ne olduğu anlaşılıyor.
 • Açıkçası vaktiniz ve ilginiz varsa eğlenceli olabilir. İçeride gerçekten incelenecek ilginç şeyler var.
Kiev Gezilecek Yerler: One Street Museum Andrevski Yokuşu
Kiev Gezilecek Yerler: One Street Museum Andrevski Yokuşu

Andrevski Yokuşunda En Sevdiğim 2 Mekan

1- Lviv Handmade Chocolate

 • Burası asıl merkezi Lviv ‘de bulunan; herkesin bayıldığı el yapımı çikolata ve çikolataya dair her şeyin bulunduğu harika bir mekan. Gitmeyenin dövülmesi gerektiğine inanıyorum.
 • Lviv çikolatanın şöyle bir özelliği var; Ortaçağ! dan beri üretilmeye başlanmış, 1800 ‘lü yıllardan beri de ihraç ediyorlarmış.
 • Genelde içerisi çok doludur ve garsonlar geç ilgilenir. Ama o koku. Dolayısıyla etrafa bakmaktan, etrafı izlemekten garson geç gelmiş, gelmemiş sorun olmayacak. Menüleri İngilizce ve ürünlerin görselleri var. Masalara şöyle bir bakın gözünüze çarpan bir şey varsa işaret edip isteyebilirsiniz. Ben öyle yaptım. 🙂
 • Pencere önü masaları çok güzeldir. Akşam hele daha ayrı güzeldir. Cadde ışıkları yanar. Ortam zaten aşırı güzel. Vaktiniz olursa akşam da uğrayın. Sıcak çikolata seviyorsanız mutlaka deneyin. Bizdeki gibi sıvı değil. Daha katı ve akışkandır. Saf çikolata olduğundan bir porsiyon fazla gelir. Tıkanırsınız. İki kişi bir bardak paylaşabilirsiniz.
 • Karışık çikolata tabağı alabilirsiniz. Hepsi çok güzel. Ayrıca hediyelik ve eve götürmelik kutu da alabilirsiniz. Fiyatları el yapımı olmasına rağmen çok yüksek değil ama ucuz da değil.
 • Kiev ‘de 3 lokasyonda var. Haritama ekledim.

2- Drunken Cherry Likör Bar

 • Andrevski yokuşundan geliyorsanız yolun sonunda, Podil’ den geliyorsanız, yolun başında hemen solda yer alıyor. Çok lezzetli vişne – kiraz likörü satılıyor. Kaçırmanız imkansız önü hep kalabalıktır. Kapının önünde 3 – 4 tane kokteyl masası ve kristal bardak yığınından hemen tanıyacaksınız.
 • Dükkanın içi çok güzel, barın üstünde şişelerden yapılmış devasa bir avize var. Likör bardaklarında tadım yaptıktan sonra isterseniz bir şişe satın alabilirsiniz. Dikkat kabin bagajınız var ise uçağa sokamazsınız. Valizli arkadaşlar alabilir. İyice sarıp, sarmalayın patlarsa vişne lekesi çıkmazzzz. 🙂
 • 100 cc bir bardaklık likör : 38 Grivna. Sıcak likör ise 55 Grivna

Ve böylelikle St.Andrew ile başlayan gezimiz Podil ‘de son buluyor.

 • Bugün Kiev ‘de ne Kadar Harcadım?
  Bugün tamamen tercihlere bağlı harcamalarımız var. Ama bir turist ve vakti kısıtlı biri olarak cebimden şunlara para çıktı.

 • St.Andrew Church Platform Giriş : 20 Grivna
 • Bulgakov’s Museum :40 grivna müze benim ilgimi çekmiyor
 • One Street Museum :50 Grivna vaktim olmadı
 • Soup Culture Çorba :45 grivna
 • Drunken Cherry Vişne Likörü :38 Grivna
 • Lviv Handmade Chocolate :80 grivna Menüye bağlı kahve ve çikolata

  Toplamda Andrevski Bölgesinde 183 grivna yani 50 TL harcadım.

Bu yazımın sonuna geldim. Hepinize güzel bir gün ve iyi eğlenceler diliyorum. Yazımda bir hata ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana yazın. Sizin keşfettiğiniz, bildiğiniz ilginç bir bilgi varsa lütfen lütfen bana yazın.

@hellofromworldcom
#hellofromworldfromkiev
Yasemin.

Kiev’de Her Şey Haritası

Aşağıda yer alan harita, Kiev’de gezilecek -görülecek-ilginç olabilecek her yeri kendi araştırmalarımla oluşturduğum bir rehber. Kiev gezi haritasında yer alan simgeler ve haritayı nasıl kaydedeceğiniz ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir